۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲
کد خبر 83106927
۰ نفر
سفیر دانمارك فردا به تهران باز می گردد

تهران - ایرنا - مرتضی مرادیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در دانمارك روز سه شنبه در توییتی با اشاره به گفت و گو با سفیر دانمارك در تهران، اعلام كرد كه وی فردا (چهارشنبه) به تهران باز می گردد.

به گزارش ایرنا، مرادیان درصفحه توییترخود نوشت: امروز(سه شنبه)با دنی عنان سفیر دانمارك درتهران صحبت كوتاهی داشتم. خبر داد كه فردا به تهران بر می گردد. اظهار امیدواری كردیم تا با تلاش و كوشش دو سفارت مشكلات برطرف شود.
مقامات دانمارك مدعی شده بودند كه یك فرد مرتبط با ایران یكی از مقامات گروهك تروریستی الاحوازیه را در این كشور زیر نظر داشته است.
بعد از طرح این ادعا، دانمارك سفیر خود را در اواسط آبان ماه از تهران فراخواند.
در واكشن به این اقدام دانمارك، جواد ظریف وزیر خارجه ایران با اشاره به ادعای برخی از مقامات دانماركی درخصوص عملیات نافرجام علیه یكی فرد در این كشور، انتساب عملیات ادعایی به جمهوری اسلامی را قویا تكذیب كرد و افزود: به هیچ عنوان این طور نبوده است.
ظریف تاكید كرد: طرح چنین ادعاهایی در مورد دخالت ایران در حادثه دانمارك و دستگیری كه اخیرا انجام شده ساخته موساد است.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در واكنش، ادعای مقام‌های اطلاعاتی دانمارك را رد كرده و این اتهامات را'توطئه‌ای ازسوی دشمنان برای تحت تاثیر قرار دادن روابط رو به گسترش ایران با اروپا' توصیف كرده است.
روزسه‌شنبه(۳۰اكتبر،۸ آبان) سرویس اطلاعاتی دانمارك مدعی شد، برخی یا گروهی قصد ترور یك فعال مخالف ایرانی را داشته‌اند كه در دانمارك زندگی می‌كند.
حمله تروریستی در شهر اهواز روز شنبه 31 شهریور 1397 در جریان مراسم رژه نظامی نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس روی داد كه در جریان آن 25 نفر از افراد حاضر برای تماشای مراسم از جمله شماری از زنان و كودكان شهید شدند.
مسئولیت این حمله را گروهك تروریستی الاحوازیه برعهده گرفته بود.
اروپام**9109**1590