امير قطر خواستار عدم دخالت سعودي ها در امور داخلي اين كشور شد

دوحه – ايرنا – شيخ 'تميم بن حمد آل ثاني' امير قطر كه به ايتاليا سفر كرده است، با اشاره به دخالت هاي عربستان و امارات در امور داخلي اين كشور گفت : احترام به حاكميت ملي و عدم دخالت در امور داخلي كشور ما تنها راه حل اختلافات و پايان دادن به تنش موجود است.

گزارش روز سه شنبه ايرنا به نقل از حساب كاربري خبرگزاري دولتي قطر (قنا) در توئيتر حاكيست : امير قطر در پاسخ به اظهارات رييس جمهوري ايتاليا كه خواستار حل اختلافات اعضاي شوراي همكاري خليج فارس از طريق گفت وگو شد ، با غير قابل توجيه خواندن تحريم هاي اعمال شده عليه كشورش، اظهار داشت : گفت وگو با كشورهاي تحريم كننده مي بايست براساس اصول ثابت در روابط بين المللي و در راس آن احترام به حق حاكميت هر كشور و عدم دخالت در امور داخلي آن باشد و اين تنها راه حل براي رفع تنش با تحريم كنندگان قطر است .
عربستان ، بحرين ، امارات و مصر از 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96) با متهم كردن قطر به حمايت از تروريسم كليه روابط خود با اين كشور را قطع كردند و مرزهاي زميني ، دريايي و هوايي را هم به روي آن بستند.
اين كشورها 13 شرط براي از سرگيري روابط با قطر تعيين كردند اما قطر اين شروط را ناقض حاكميت ملي خود مي داند و تاكنون به آن تن نداده است.
پنجم آبان ماه جاري و چند روز بعد از آنكه 'محمد بن سلمان' وليعهد سعودي در سخناني آشتي جويانه از اقتصاد قطر تمجيد كرد ، 'خالد العطيه' معاون نخست وزير و وزير دفاع قطر در سخناني اعلام كرد عذرخواهي از مردم قطر ، پايان دادن به تحريم و آغاز مذاكرات شروط دوحه براي از سرگيري روابط با كشورهاي موسوم به مربع تحريم است .
برخي گزارش ها حاكيست كه 'دونالد ترامپ' رييس جمهوري آمريكا قصد دارد از رسوايي ناشي از دخالت سران سعودي در قتل 'جمال خاشقچي' روزنامه نگار مخالف 'محمد بن سلمان' وليعهد عربستان ، براي وارد آوردن فشار به آنها براي بهبود روابط با قطر استفاده كند.
جمال خاشقچي روزنامه نگار ناراضي سعودي دوم اكتبر (10 مهر) بعد از مراجعه به كنسولگري عربستان در استانبول ناپديد شد. رژيم سعودي بعد از 18 روز سكوت و تكذيب بالاخره تحت فشارهاي جامعه جهاني تاييد كرد كه او در كنسولگري اين كشور به قتل رسيده است.
رياض در عين حال با متهم كردن شماري از نيروهاي اطلاعاتي اين كشور به دخالت در ترور خاشقچي تلاش كرد تا وليعهد اين كشور را از اتهام صدور دستور حذف اين روزنامه نگار مخالف برهاند.
ناظران امور منطقه با بر شمردن استدلال هاي متعدد، بن سلمان وليعهد سعودي را متهم به دست داشتن در قتل خاشقچي مي كنند و معتقدند كه نام بردن از افراد ديگر به عنوان قرباني اين جنايت، تنها با هدف مبرا كردن وليعهد جوان از اتهام قتل است.
در جديدترين تحول روزنامه واشنگتن پست خبر داد، آژانس اطلاعات مركزي آمريكا (سيا) به اين نتيجه رسيده كه «محمد بن سلمان» وليعهد سعودي دستور ترور «جمال خاشقچي» روزنامه نگار منتقد آل سعود را صادر كرده است.
مقام هاي آگاه مي گويند اين ارزيابي سيا معتبرترين برآوردي است كه بن سلمان رابه قتل خاشقچي مرتبط كرده و تلاشهاي دولت دونالدترامپ رئيس جمهوري آمريكابراي حفظ روابط با عربستان را پيچيده مي كند.
ارزيابي سيا در تناقض با ادعاهاي دولت عربستان قرار دارد كه مدعي است بن سلمان دخالتي در قتل خاشقچي ندارد.
خاورم**1508