سئول و واشنگتن بر سر هزینه نظامیان آمریكایی دچار اختلاف شدند

پكن- ایرنا- خبرگزاری رسمی كره جنوبی اعلام كرد مقام های این كشور و آمریكا بر سر هزینه استقرار نظامیان آمریكایی در شبه جزیره كره دچار اختلاف اساسی شده اند.

به گزارش ایرنا یونهاپ روز سه شنبه اعلام كرد این اختلافات از گذشته نیز وجود داشته اما دو طرف این بار در نشست اخیر خود نتوانسته اند مناقشات را برطرف كنند به همین دلیل مذاكرات بدون نتیجه پایان یافته است.
دو طرف روزهای گذشته به صورت رسمی در این باره با یكدیگر وارد گفت و گو شدند اما نتوانستند در خصوص تقسیم هزینه های استقرار 28 هزار و 500 نظامی آمریكایی در كره جنوبی به توافق برسند.
آمریكا و كره جنوبی تاكنون 9 بار در این مورد با یكدیگر گفت و گو كرده اند اما هر بار در مورد جزییات آن نتوانسته اند به توافق برسند و توافق موجود نیز كه مربوط به سال 2014 میلادی است تا پایان سال جاری میلادی خاتمه می یابد.
وزارت خارجه كره جنوبی در بیانیه ای تصریح كرده است به رغم برخی از پیشرفت ها، دو كشور در زمینه تقسیم بندی هزینه ها به هیچ توافقی نرسیده اند و مذاكرات سه روزه هفته گذشته در هاوایی نیز نتیجه نداده است.
گزارش ها حاكی است هزینه استقرار این نیروها در سال نزدیك به 850 میلیون دلار است كه آمریكا می خواهد كره جنوبی سهم زیادی از این مبلغ را برعهده بگیرد و هزینه های بیشتری را متقبل شود اما كره جنوبی تاكنون به این خواسته تن نداده است.
اگر قرار باشد درباره هزینه استقرار نیروهای آمریكایی كه از سال 1991 میلادی تا كنون در شبه جزیره كره مستقر هستند توافق تازه ای حاصل شود باید مجلس كره جنوبی نیز آن را تصویب كند.
آساق**231**1904**