فصل اول پژوهشهای باستان شناسی دولتخانه صفوی قزوین پایان یافت

قزوین - ایرنا - مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: فصل اول پژوهشهای باستان شناسی دولتخانه صفوی با هدف خواناسازی سازه های معماری و شناسایی اجزا و عناصر تشكیل دهنده این مجموعه به پایان رسید.

محمدعلی حضرتی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مطالعات باستان شناسی این مجموعه توسط گروهی از مجموعه تخصصی این حوزه از دانشگاه تهران به انجام رسید.
این مسئول از دولتخانه صفوی به عنوان یادگار حكومت صفویه در قزوین نام برد و گفت: این مجموعه در دل بافت تاریخی این شهر واقع شده و به دلیل وجود آثار ارزشمندی چون سردرب عالی قاپو، كاخ موزه چهلستون، گراند هتل، مدرسه امید و همچنین مركز اسناد و كتابخانه كه از برجسته ترین آثار تاریخی كشور به شمار می‌رود.
حضرتی ها با تاكید بر ضرورت انجام فعالیت‌های تخصصی باستان‌شناسی پیش از اجرای طرح ساماندهی و احیای مجموعه دولتخانه،اظهار داشت: دولتخانه صفوی به لحاظ پیشینه تاریخی، اهمیت معماری و نوع تزئیناتی كه در آن به كار رفته از اهمیت ویژه‌ و بالایی برخوردار است و پیش از هرگونه اقدام برای ساماندهی و احیای این مجموعه عظیم تاریخی باید پژوهش‌های باستان‌شناسی جهت تجسم فضایی محوطه انجام شود و تعیین محور اصلی باغ‌ها و عمارت‌های معروف آن نیز باید بنابر اسناد و اطلاعات باستان‌شناسی به دست آمده در كاوش‌ها انجام شود.
وی با اشاره به اجرا و پایان فصل اول پژوهش‌های باستان‌شناسی در مجموعه دولتخانه صفوی، افزود: فصل اول پژوهش‌های باستان‌شناسی و گمانه‌زنی در این مجموعه تاریخی با هدف خوانا سازی سازه‌های معماری و لایه‌های زمانی و شناسایی اجزاء و عناصر تشكیل دهنده این مجموعه به عنوان مركز حكومت صفوی در تیرماه سال 97 با ایجاد پنج گمانه در نقاط مختلف این محوطه آغاز شد كه در پی آن در حیاط چوگان بخشی از سازه‌های معماری، پاشویه و حوض كه احتمالا مربوط به اواخر دوره صفوی و دوره قاجار بود كشف شد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: امیدواریم بتوانیم ساختار كلی و كاربری دقیق این سازه را با پیگردی‌های آتی مشخص نماییم.
وی، مجموعه دولتخانه صفوی را بزرگترین سایت مطالعات باستان شناسی در دل بافت تاریخی قزوین خواند و خاطرنشان كرد: با انجام مطالعات باستان‌شناسی در این مجموعه و تبدیل آن به سایت موزه، این امكان برای مردم و گردشگران ایجاد می شود تا در طول مسیر خود با گذشتن از چندین حیاط و محوطه از آثار و بقایای به‌جا مانده از دوره‌های مختلف (صفوی، افشاریه، زندیه و قاجاریه) بازدید نمایند.
حضرتی ها خاطرنشان كرد: دولتخانه صفوی قزوین پس از احیا و ساماندهی می تواند به یكی از كانون های جذب گردشگر در ایران تبدیل شود.
3013