41 میلیارد ریال وام به زعفران كاران خراسان شمالی پرداخت شد

بجنورد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی گفت: امسال 41 میلیارد و 416 میلیون ریال تسهیلات برای توسعه زعفران از محل اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری به زعفران كاران این استان پرداخت شد.

مهندس محمدعلی شریكیان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: با پرداخت این میزان تسهیلات، 85 طرح توسعه كشت زعفران در سطح 138هكتار اراضی استان اجرا شد.
وی افزود: نظارت و مشاوره كارشناسان در مراحل كاشت، داشت و برداشت و انتقال دانش فنی به بهره برداران، برگزاری جلسه های مشترك با حضور زعفران كاران و شركت نوین زعفران برای اجرای طرح توسعه زنجیر ارزش زعفران از طریق كشاورزی قراردادی، توزیع نهاده های كشاورزی نظیر كودهای ریزمغذی و سموم كشاورزی مورد نیاز تولیدكنندگان و تامین ادوات الگویی كشت و معرفی بهره برداران برای دریافت تسهیلات از برنامه های حمایتی سازمان از تولید كننده های زعفران است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهادكشاورزی خراسان شمالی مسائل پیش روی توسعه زعفران در استان را شامل نیاز به اطلاعات دقیق تر از ارقام و پیازهای مورد كشت در كشور، ضعف دانش فنی در محیط تولید، احتمال طغیان آفات و بیماری های خاص با توجه به سرعت توسعه كشت، نابسامانی بازار و عدم وجود برنامه های صادراتی مشخص و صادرات فله ای عنوان كرد.
وی گفت: توسعه متوازن و برنامه ای مزارع زعفران، تامین تسهیلات ارزان قیمت، تعامل دستگاه های ذیربط در امر تنظیم بازار، انجام مطالعات تحقیقاتی و فعالیت های آموزشی، برگزاری جشنواره های شهرستانی برای معرفی زعفران استان، ایجاد مشوق های لازم برای سرمایه گذاری در صنایع پس از برداشت و فرآوری، حمایت و تقویت تشكل های مرتبط با زعفران در زنجیره تولید، تقویت عملكرد بیمه ای محصول زعفران زمینه سازی برای تولید محصول ارگانیك با تامین نهاده های مورد نیاز در راستای حمایت از تولید كننده ها باید مد نظر قرار گیرد.
وی اظهار داشت: میانگین عملكرد تولید زعفران در این استان 6.2 كیلوگرم در هكتار است كه این رقم حدود 2 برابر میانگین كشوری آن است.
شریكیان افزود: در 2 دهه اخیر توسعه كشت و تولید زعفران روند صعودی داشته بطوری كه از سطح 343 هكتار سال 86 به 2 هزار و 750 هكتار در سال 96 رسیده است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: ارزش اقتصادی محصول تولیدی زعفران استان حدود یكهزار و 600 میلیارد ریال است كه تقریبا 15 درصد ارزش اقتصادی تولیدات محصولات باغی استان را شامل می شود كه در سال جاری سطح كشت زعفران استان 470 هكتار افزایش یافته است.
شریكیان سطح كنونی زیر كشت زعفران استان را سه هزار و 220 هكتار عنوان كرد و افزود: پیش بینی می شود از این سطح 15 تن زعفران برداشت شود.
وی گفت: زعفران در هشت شهرستان استان كشت و كار می شود و فاروج با كشت یكهزار و 950 هكتار و تولید سالانه حدود 9.6 تن رتبه اول را دارد و اسفراین و شیروان در رتبه های دوم و سوم تولید قرار دارند.
خراسان شمالی 344 هزار عرصه كشاورزی دارد و سالانه بیش از یك میلیون و 500 هزار تن انواع محصول كشاورزی و دامی در این استان تولید می شود.
3007/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها