سيستان و بلوچستان چهارمين استان بيكار كشور شد

زاهدان – ايرنا- جديدترين گزارش فصلي مركز آمار ايران از شاخص‌ هاي عمده نيروي كار نشان مي دهد كه نرخ بيكاري در سيستان و بلوچستان با 15 پله سقوط نسبت به مدت مشابه سال قبل به 15.3 درصد رسيد و اين استان چهارمين استان بيكار كشور شد.

به گزارش ايرنا، تازه ‌ترين گزارش مركز آمار ايران از شاخص‌ هاي عمده نيروي كار در فصل تابستان نشان مي دهد كه همچنان سيستان و بلوچستان وضعيت مناسبي در اين شاخص ها ندارد و نرخ بيكاري در اين استان نسبت به تابستان سال گذشته افزايش يافته است.
نرخ بيكاري در سيستان و بلوچستان در تابستان سال گذشته 10.6 درصد بود و وضعيتي بهتر از 18 استان ديگر كشور داشت اما تابستان امسال نرخ بيكاري در اين استان 4.7 درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل افزايش يافت و سبب شد تا چهارمين استان بيكار كشور شود.
اين درحالي است كه اين شاخص ها در بهار امسال نيز نگران كننده بود و سيستان و بلوچستان با افزايش 5.9 درصدي نرخ بيكاري 18.6 درصد را تجربه كرد.
اگرچه در اين گزارش شاخص نسبت اشتغال سيستان و بلوچستان در مقايسه با تابستان سال گذشته بهبود يافته اما به گفته رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان دليل افزايش نرخ بيكاري غالب بودن جمعيت روستايي به شهري در استان است كه به سبب خشكسالي هاي اخير و خسارت هاي وارد بر كشاورزي و دامداري تعداد زيادي از اين جمعيت بيكار شده اند.

**سيستان و بلوچستان داراي كمترين نرخ مشاركت اقتصادي در كشور
افزايش نرخ بيكاري در حالي است كه سيستان و بلوچستان همچنان كمترين نرخ مشاركت اقتصادي را در بين 31 استان كشور دارد. اما وضعيت اين نرخ در تابستان سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل قدري بهبود يافته است به طوريكه كه اين نرخ در تابستان امسال به 34.1 درصد رسيده و نسبت به تابستان سال گذشته بيش از 3 درصد رشد داشته است.
بيشترين نرخ مشاركت اقتصادي استان‌هاي كشور در تابستان امسال با 46.8 درصد مربوط به خراسان شمالي است، وضعيت اين استان نسبت به سال قبل كه باز هم نخستين استان در اين شاخص بود تغيير محسوسي نداشته است.
پس از خراسان شمالي، استان‌هاي اردبيل، آذربايجان غربي و زنجان در رتبه‌هاي دوم تا چهار نرخ مشاركت اقتصادي قرار گرفتند. همچنين استان‌هاي قم، ايلام و لرستان بعد از سيستان و بلوچستان كمترين شاخص را در اختيار دارند.
بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه نرخ مشاركت اقتصادي در سيستان و بلوچستان از نيمه‌هاي دهه 80 تا اوايل دهه 90 در پايين‌ترين سطح ممكن بوده است يعني از سال 1384 تا 1392 پايين‌ترين نرخ مشاركت اقتصادي را در بين استان‌هاي كشور داشته است.
بر اساس اعلام مركز آمار ايران، نرخ مشاركت اقتصادي عبارت از نسبت جمعيت شاغل و بيكار 10 ساله و بيشتر از آن به جمعيت در سن كار است.

**نرخ بيكاري در استان هاي هم جوار سيستان و بلوچستان
بر اساس گزارش فصلي مركز آمار ايران نرخ بيكاري سيستان و بلوچستان در تابستان امسال 3 درصد بيش از ميانگين كشوري و بين 3 تا 6 درصد بيشتر از استان هاي همسايه است. به طوري كه استان خراسان جنوبي با نرخ بيكاري 8.9 درصد بهترين شرايط را در بين استان‌هاي هم‌ جوار سيستان و بلوچستان دارد.
از طرفي ميانگين نرخ بيكاري كشور در تابستان امسال 12.2 درصد است كه اين نرخ در 14 استان از متوسط كشوري بالاتر است. در اين ارزيابي استان كرمانشاه با نرخ بيكاري 16.4 درصد بيكارترين استان كشور و استان همدان با نرخ بيكاري 6.5 درصد بهترين شرايط را دارا است.
به عقيده كارشناسان خشكسالي از عمده دلايل بالا رفتن آمار بيكاران در اين استان مرزي است كه با قطع آب رودخانه هيرمند و بيكاري كشاورزان پنج شهرستان بايد بيش از اين منتظر تغيير نرخ بيكاري در استان بود.
به باور كارشناسان محلي، سيستان و بلوچستان به سبب داران بودن معادن و نوار مرزي هزار و 300 كيلومتري مي‌تواند ضمن پاسخگويي به نياز اشتغال استان، بخشي از نيروي كار خود را از استان‌هاي مجاور تامين كند اما اكنون برعكس است و بسياري از جوانان اين استان براي اشتغال به استان‌هاي ديگر مهاجرت كرده‌ اند.
بازارچه‌هاي مرزي، دسترسي به آب‌هاي آزاد، منطقه آزاد تجاري، منطقه ويژه اقتصادي، جاذبه هاي گردشگري طبيعي- تاريخي و صنايع‌ دستي مختلف ازجمله ظرفيت‌ هاي اقتصادي سيستان و بلوچستان به شمار مي‌ رود كه تاكنون به‌ اندازه ظرفيت ‌ها به آن‌ ها توجه نشده است.
خشك ماندن تالاب هامون، قطع جريان آب رودخانه هيرمند، خشك شدن 120 هزار هكتار از اراضي شمال استان، بي ‌آبي بيش از 3 هزار روستاي بلوچستان، جاده ‌هاي غيراستاندارد و بي ‌توجهي به ظرفيت ‌هاي اقتصادي استان از جمله تهديدهاي فرايند توسعه در سيستان و بلوچستان به شمار مي ‌رود.
9908 **6081