۲۹ آبان ۱۳۹۷،‏ ۷:۵۹
کد خبر: 83106080
۰ نفر
ربع قرن برنامه احكام در راديو

شيراز- ايرنا- شايد از ميان مردم فارس كمتر كسي باشد كه حجت‌الاسلام علي سقاچي را با عنوان رسمي‌اش بشناسد؛ اما بيشتر مردم دست كم يك بار صدا و لهجه شيرين يزدي‌ وي را از راديو شنيده‌اند و با برنامه پرمخاطب 25ساله وي در راديو استان آشنا هستند.

به گزارش ايرنا،‌ حجت الاسلام سقاچي قائم مقام ستاد اقامه نماز در استان فارس است كه قريب به 25 سال در راديو فارس با عنوان كارشناس مذهبي در برنامه پرسش و پاسخ احكام و مسائل فقهي به سوالات مردم درباره احكام پاسخ مي‌گويد و برنامه‌اش يكي از پرشنونده‌ترين برنامه‌هاي صداي فارس است.
از حجت‌الاسلام سقاچي درباره اين حضور ربع ‌قرني در راديو و چگونگي دوام آن طي اين سال‌ها پرسيديم و وي با تاكيد بر اينكه اگر چيزي براي خدا شروع شود، خودش به ادامه آن كمك مي كند، گفت: در اين قريب به 25سالي كه در راديو هستم دو اصل، اساس كار بوده؛ اول اينكه مردم كاري ندارند چه كسي مساله مي‌گويد و دوم اينكه احكام نياز مردم است و چيزي نيست كه بگوييم امروز مردم به آن نياز دارند و سال ديگر اين نياز را ندارد.
وي افزود: آدمي به دنبال برخي چيزها كه ضروري انسان نيست نمي رود مگر در مواقع خاص اما احكام جزو ضروريات است و بايدها و نبايدهاي زندگي است.
حجت‌الاسلام سقاچي گفت: احكام در همه مسائل جاري است و منشور ديني ما كه قرآن است برگرفته از بايدها و نبايدهاست. احكام يا واجب است يا حرام يا مستحب است يا مباح و يا مكروه و مراجع عظام تقليد براي استخراج آن‌ها بسيار زحمت مي‌كشند.
او ادامه داد: وقتي به سن 60 سالگي مي‌رسيم مي‌گوييم بازنشسته‌ ايم اما مراجع تقليد وقتي به 60 سالگي مي‌رسند تازه اول كارند و تازه شده‌اند مرجع تقليد.

** رمز محبوبيت
اين خطيب ديني با اشاره به اينكه محبوبيت وي در ميان مردم بركتي است كه از مساله‌گويي و احكام حاصل شده است، ابراز داشت: 'ما خودمان را سياست زده نمي‌كنيم. برخي افراد 6 ماه يا نهايتا يك سال به صدا و سيما آمدند، اگر راستي بودند، با راستي ها آمدند و اگر چپي بودند، با چپي ها رفتند؛ اما ما نه كاري به راست داريم و نه چپ. ما كار آخوندي مان را انجام مي‌دهيم.'
وي ادامه داد: پس از سه سال طرح مسائل مربوط به نماز در راديو، قصد قربت كردم و پيشنهاد برگزاري برنامه پرسش و پاسخ احكام را به تهيه‌كننده برنامه دادم و او نيز موافقت كرد؛ اما چون در مساله وارد نبودم درخواست كردم فرد ديگري اين مسئوليت را بر عهده بگيرد كه از همان ابتدا مخالفت شد.
حجت‌الاسلام سقاچي با بيان اينكه در آن زمان براي پذيرش اين برنامه بر سر دوراهي مانده بودم، افزود: قرار شد براي امتحان يك هفته برنامه را اجرا كنيم و بعد درصورت موفقيت، كار را ادامه دهيم، دقيقا در نخستين روز برنامه فردي با برنامه تماس گرفت و گفت مقلد رهبر معظم انقلاب است و رهبري رساله ندارد، چاره كار چيست.
اين روحاني در اين برنامه به معرفي مراكز فروش استفتائات هبري پرداخت، به گونه اي كه به وي خبر رسيد مردم دو هزار جلد كتاب استفتائات رهبري را در مدت يك هفته از كتابخانه هاي شهيد مطهري، حرم شاهچراغ (ع)، هفت كتابفروشي سطح شهر و نيز ستاد اقامه نماز سراسر استان خريداري كردند.
او در اين باره افزود: من بركت اين 25 سال فعاليت را در همين مي‌دانم و به آن ايمان دارم و معتقدم اگر آدمي همراه با ولي فقيه و رهبر باشد، محفوظ است، اگر آدمي به دنبال عزت است بايد پشت سر ولي فقيه حركت كند و علت اساسي كه برنامه ما هم گل كرده، همين است.

** نذر و خمس پربحث ترين مسائل
حجت‌الاسلام سقاچي پربسامدترين پرسش در حوزه احكام را مربوط به دو چيز دانست: نذر و خمس.
وي گفت: گاه خودمان از اينكه اينقدر مردم در اين باره سوال مي‌پرسند خسته مي‌شويم اما مردم قسم مي‌دهند كه سوالشان پخش شود.
اين خطيب ديني با بيان اينكه در روز بيش از 200 مساله را تلفني پاسخ مي‌دهد، اظهار داشت: هر شب از ساعت 21 تا 23به سوالات مردم به ‌صورت شخصي پاسخ مي‌دهم و آنقدر تماس‌ها زياد است كه حتي فرصت چاي خوردن هم پيدا نمي‌كنم.
او با اشاره به اينكه گاه مردم در ساعات پس از نيمه شب هم براي پرسيدن مسائل شرعي و احكام تماس مي‌گيرند، عنوان كرد: گاهي ساعت 3 نصف شب زنگ مي‌زنند، بيدار مي‌شوم و جواب مي دهم؛ مي‌گويم حتما نياز دارند، گاه فردي مي‌خواهد روزه بگيرد يا مشكلي دارد و فكر مي‌كند فقط من درست جواب مي‌دهم به همين دليل هميشه در دسترس هستم.
حجت‌ الاسلام سقاچي با يادآوري چند خاطره درباره ميزان اعتماد مردم به نوع پاسخگويي وي به احكام گفت: اين خاصيت رسانه است كه مردم گمان مي‌كنند هر چه ما بگوييم درست است؛‌ وگرنه چنين نيست؛ اما چون ما را در رسانه مي‌شناسند، ناگزير از اين اتفاق‌ها مي‌افتد.
وي ادامه داد: البته من هم بسيار‌ سعي مي‌كنم آنچه در حكم است و مراجع گفته اند را بگويم و خودم چيزي به آن اضافه نمي‌كنم.
حجت‌الاسلام سقاچي در پاسخ به اينكه چگونه همه مسائل را از همه مراجع در خاطر دارد، بيان كرد: قريب به 25 سال است كه كارم مساله گفتن است و حتي در اتومبيلم هم رساله عمليه دارم. در خانه ام نيز افزون بر40 رساله دارم و هر وقت بيكار مي‌شوم، مساله مي‌خوانم، به طوري كه هر مساله‌اي بپرسند مي‌توانم پاسخ 10 مرجع را درباره آن بگويم.
وي افزود: اين‌ها همه از لطف خدا و اهل بيت (ع) است. گاه برخي علماي شهر زنگ مي‌زنند و پرسشي درباره مسائل ديني مطرح مي‌كنند و من خجالت مي‌كشم جواب دهم اما مي‌گويند شما اين كار را بلديد مانند كسي كه سال‌هاست دوخت و دوز مي‌كند، چشم را هم ببندد، مي داند كجا را بايد كوك بزند.

** اگر مردم احكام را بدانند خطا نمي‌كنند
اين روحاني دانستن احكام را از اركان اساسي زندگي عنوان و بيان كرد: معتقدم اگر مردم احكام را ياد بگيرند كسي خطا نمي‌كند. اختلافات خانوادگي از اين رو است كه مردم حكم را نمي دانند و احكام زناشويي را بلد نيستند. زن نمي داند وظيفه اش چيست و متقابلاً مردم هم نمي داند و دعوا درست از همين جا ‌آغاز مي‌شود.
او ادامه داد: در كار هم همين است، در مسائل مربوط به خريد و فروش و هر آنچه به زندگي روزمره مربوط است، چون احكام را نمي‌دانيم به بيراهه مي‌رويم و از همين رو است كه بايد احكام را براي همه اركان زندگي بدانيم و به كار ببنديم.
حجت الاسلام سقاچي افزون بر اين، مولف كتاب‌هايي در زمينه‌هاي مذهبي همچون احكام نماز (ويژه بيماران، پزشكان و پرستاران)، عبرت‌هاي تاريخ، عشق انتخابي: نماز در آثار شهيد دستغيب،‌ گوهرهاي پراكنده و هديه الهي نيز هست.
7375/ 2027