دامداران آستارا با عوامل واكسيناسيون دام همكاري كنند

آستارا - ايرنا - رئيس شبكه دامپزشكي آستارا گفت: تب برفكي دام در برخي روستاهاي بخش لوندويل اين شهرستان شيوع پيدا كرده و دامداران بايد با اجراي طرح واكسيناسيون دام همكاري كنند.

بهرام پورضرب روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود: داروهاي مربوط به واكسيناسيون از هندوستان وارد شده و هزينه واكسن هر دام 40 هزار ريال است.
وي بيان كرد: با اجراي اين طرح در يك روستا از شيوع بيماري به روستاهاي ديگر جلوگيري شد و واكسيناسيون دام با همكاري پنج مامور دامپزشكي تا نيمه آذر ماه در 58 روستا ادامه مي يابد.
وي ادامه داد: تب برفكي بيماري ويروسي عفوني و به شدت واگير و مهمترين راه انتشار آن، انتقال مستقيم از طريق تماس دام آلوده با دام حساس است و تب، آب ريزش دهان، بي اشتهايي و لنگيدن از علايم آن در گاو و گوسفند است.
رئيس شبكه دامپزشكي آستارا افزود: دامداران براي جلوگيري از شيوع تب برفكي بايد با مجوز بهداشتي سازمان دامپزشكي به خريد و فروش دام اقدام و در صورت مشاهده علائم اين بيماري، به شبكه دامپزشكي آستارا گزارش كنند.
پورضرب ادامه داد: 42 هزار قطعه جوجه يك روزه به ارزش 13 هزار دلار، روز گذشته از مركز استان گيلان براي صادرات به جمهوري آذربايجان به آستارا منتقل شد و كارشناسان شبكه دامپزشكي اين شهرستان، از نظر بهداشت و سلامت به روند صادرات آن نظارت كردند.
وي يادآور شد: پيش از اين در سال جاري، هشت محموله جوجه يك روزه با نظارت اين شبكه از مرز آستارا به جمهوري آذربايجان صادر شده بود.
آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان قرار دارد و دامداران اين شهرستان، 18 هزار و 500 راس گاو و گوساله و 16 هزار راس گوسفند و بز را به روش سنتي و نيمه سنتي نگهداري مي كنند.
7105 / 7124/2007