سالار عقیلی: ایرج اسطوره من است

تهران - ایرنا - سالار عقیلی درمراسم رونمایی قطعه « آوای ایران» كه اثر مشترك او و حسین (ایرج) خواجه امیری است تولید این قطعه را ادای دین خود به این استاد پیشكسوت دانست و ایرج را اسطوره خود نامید

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، در مراسم رونمایی از این قطعه كه با آهنگسازی مهیار فیروز بخت و بابك زرین تولید شده، سالار عقیلی در باره علت همكاری خود با خواننده پیشكسوت موسیقی ایران (ایرج) سخن گفت.
در ابتدای مراسم رونمایی این قطعه كه با حمایت اداره كل روابط عمومی بانك صادرات منتشر شده است، مدیركل این اداره ضمن خیر مقدم به حاضران گفت: در ایران كمتر كسی است ایرج خواجه امیری و سالار عقیلی را نشناسد، پس می توان این اثر مشترك را نوعی وحدت بین دو طیف مهم فرهنگی ایران دانست.
امیر لعلی افزود: روزی كه پیشنهاد این همكاری به بانك صادرات داده شد ما با كمال میل و به سرعت این همكاری را پذیرفتیم زیرا جدای از رسالتی كه در عرصه اقتصادی ایران برای خود ترسیم كرده ایم بر این باور هستیم كه رسالت مهمی هم در عرصه فرهنگی بر دوش داریم و شركت در تولید این اثر در راستای این رسالت شكل گرفت.

** سالار عقیلی: من به استاد كه در 86 سالگی می خواند غبطه می خورم
سالار عقیلی كه درباره چگونگی شكل گیری همكاری با استاد ایرج در ساخت قطعه آوای ایران سخن می گفت، افزود: دلیل اول این همكاری آن است كه من به استاد پیشكسوت موسیقی ایران یعنی حسین خواجه امیری كه همیشه به او و صدای اش كه اینچنین پرصلابت در سن 86سالگی می خواند، غبطه خورده ام. واقعا فكر میكنم اگر در سن 86 سالگی من هم بتوانم مانند او بخوانم از خوشحالی كلاهم را پرت میكنم بالا.
وی گفت: ایرج اسطوره موسیقی ایران است و همكاری با او برای هر هنرمندی می تواند مایه افتخار باشد.
عقیلی گفت: دلیل دوم آن است كه فكر می كنم این همكاری و همكاری هایی از این دست می تواند در شناساندن نسل قدیم موسیقی ایران به نسل جدید بسیار مفید باشد.
وی با اشاره به ساخت این قطعه با همت یكی از بانك ها گفت: بانك ها بواسطه امكانات مالی خود می توانند حمایت های زیادی از جریان های فرهنگی و هنری داشته باشند.
عقیلی بااشاره به اینكه این اثر با حمایت بانك صادرات تولید شده است، گفت: امیدوارم این اثر بتواند اثری ماندگار شود.

** استاد ایرج: آواز خوب می خوانم اما سخنران خوبی نیستم
در ادامه این مراسم ایرج خواجه امیری كه بواسطه تشویقهای ممتد و پرشور حاضران حاضر به سخنرانی شد در سخنان كوتاهی گفت: آواز خوب میخوانم اما سخنران خوبی نیستم و از همه شما ممنونم كه مرا تا این حد دوست دارید و محترم می شمارید.
این هنرمند پیشكسوت در باره سابقه فعالیت خود گفت: من دنباله روی شیوه آوازی تاج اصفهانی بودم ولی شاگرد او نبودم. بعقیده من مكتب آوازی اصفهان برترین مكتب بین مكاتب آوازی ایران است.

** فرزند استاد حسابی: ایرج نگین انگشتری فرهنگ مردم ایران است
در ادامه این مراسم ایرج حسابی فرزند دكتر حسابی، از ایرج خواجه امیری تحت عنوان نگین انگشتری فرهنگ مردم ایران یاد كرد و گفت: پدرم همیشه بر این باور بود كه شخصیت یك ملت را هنرمندان آن كشور می سازند.
وی افزود امروزه در جامعه ما این نگاه غلط رایج شده كه هر كسی كه سوار ماشین های آخرین مدل و لوكس می شود نماینده بهترین طیف جامعه است در صورتی كه در كشورهای اروپایی هنرمندان و فرهیختگان كشورهای خود را نماینده طیف برگزیده جامعه می دانند.
وی گفت: در دانشگاه های مطرح فرانسه رشته ای بنام شخصیت شناسی تا مقطع دكترا تدریس می شود و مردم فرانسه بر این باورند كه دولت فرانسه برای شناساندن شخصیت های برجسته خود هزینه می كند تا فرانسه را زنده نگه دارد.
وی در خاتمه سخنان خود گفت: بزرگداشت ایرج بزرگداشت ایران است.
امیر لعلی رئیس روابط عمومی بانك صادرات نیز در این مراسم گفت: در ایران كمتر كسی است كه ایرج خواجه امیری و سالار عقیلی را نشناسد. پس می توان این اثر مشترك را نوعی وحدت بین دو طیف مهم فرهنگی ایران دانست.
وی افزود: روزی كه پیشنهاد این همكاری به ما داده شد ما با كمال میل و به سرعت این همكاری را پذیرفتیم چرا كه ما جدای از رسالتی كه در عرصه اقتصادی ایران برای خود ترسیم كرده ایم بر این باوریم كه رسالت مهمی هم در عرصه فرهنگی بر دوش داریم و شركت در تولید این اثر در راستای این رسالت شكل گرفت.

** رونمایی از تمبر ویژه یادبود انتشار قطعه آوای ایران
در ادامه این مراسم از تمبر ویژه یادبود انتشار قطعه آوای ایران توسط ایرج خواجه امیری، سالار عقیلی و ایرج حسابی رونمایی شد.
پایان بخش این مراسم پخش كلیپ «آوای ایران» بود.
فراهنگ** 9494 ** 1418