افراد مطلع موارد پولشویی را به قوه قضاییه اعلام كنند

تهران- ایرنا- رئیس قوه قضاییه گفت: قانون مبارزه با پولشویی در دهه 80 به تصویب رسیده است و بر اساس آن كسانی كه از پولشویی مطلع هستند، موظفند موارد را به قوه قضاییه اعلام كنند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی روز دوشنبه در جلسه مسئولان عالی قضایی با تاكید بر ضرورت همدلی بیشتر بین قوا و مسئولان كشور، به وجود دشمنان مشترك اشاره كرد و اظهار داشت: در شرایطی كه دشمنان نابخردی نظیر آمریكا داریم كه به اروپا می گوید اگر سه ماه با ما همكاری كنید، جمهوری اسلامی مضمحل خواهد شد، همگی باید در یك مسیر و تحت رهبری های داهیانه مقام معظم رهبری حركت كنیم تا بتوانیم كشور را از بند مشكلات برهانیم.
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: در چنین شرایطی توقع نمی رود برخی مسئولان سخنان مجمل و دوپهلویی بر زبان بیاورند كه موجب سوءاستفاده دشمنان شود. باید حواسمان جمع باشد در بستری سخن می گوییم كه دشمن حتی از حرف صحیح ما هم سوءاستفاده می كند؛ بنابراین در چنین فضایی نباید زمینه سوءاستفاده دشمن را فراهم كرد.
آملی لاریجانی افزود: اگر پولشویی عظیمی در كشور وجود دارد چرا این موضوع را به قوه قضاییه اطلاع نداده اید؛ این موضوع نیز مانند بحث واردات غیرقانونی خودروها است كه بعد از چند ماه به اطلاع قوه قضاییه رسید. قانون مبارزه با پولشویی در دهه 80 به تصویب رسیده است و بر اساس آن كسانی كه از پولشویی اطلاع دارند، موظف به اعلام آن به مرجع قضایی هستند.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان كرد: نباید سخنی گفت و بعد اصلاح و بیان كرد كه مقصود چیز دیگری بوده است. ما از فرد مسلمان قبول می كنیم كه قصد سوء نداشته است اما نباید فراموش كرد كه برخی سخنان اثر نادرست خود را می گذارند.

* مسیر دشوار را نباید با برخی اظهارات و رفتارها دشوارتر كرد
آملی لاریجانی با بیان اینكه همه مسئولان به ویژه افرادی كه در دولت و در میدان اصلی كارزار حضور دارند، باید مراقب اظهارات خود باشند، تاكید كرد: نباید برخی اظهارات نیز ابزاری برای وارد آوردن فشار به دولت شود. در عین حال معتقدیم مسئولان نباید سخنانی به زبان بیاورند كه مانند خنجر به قلب نظام فرو برود. امروز باید از سخنان همه ما شمیم وحدت احساس شود. اگر اطلاعی از وقوع جرایم داریم، نباید پنهان كاری كنیم بلكه لازم است آن را به مرجع مربوطه اعلام كنیم.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینكه مسیر دشوار را نباید با برخی اظهارات و رفتارها دشوارتر كرد، افزود: رئیس جمهوری در جلسات مختلف گفته اند كه یقین داریم در میانه یك جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم. این سخن درستی است و تردیدی نیست كه بهترین ابزار دشمن نیز همین فشار اقتصادی است؛ بنابراین باید برای كم كردن آثار این فشار بر مردم دست به دست هم دهیم و از بیان سخنانی كه هیچ وجهی ندارد، خودداری كنیم.

* تنها راه پیشرفت جهان اسلام وحدت است
آملی لاریجانی در ادامه به ابتكار تاریخی حضرت امام (ره) در تأسیس «هفته وحدت» اشاره كرد و افزود: زمانی كه دشمنان ما و جهان اسلام دائماً به دنبال تفرقه افكنی بودند و سیاست استعماری، دامن زدن به انفصال و شقاق بین امت اسلامی بود، امام امت (قدس الله نفسه الزكیه) بر یك حقیقت مهم اصرار كردند و آن حقیقت بزرگ عبارت بود از كنار گذاشتن اختلافات به خاطر دستیابی به مصلحتی بزرگتر كه همان حفظ كیان اسلام و مسلمانان بود.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینكه امروز بیش از هر زمان دیگری نسبت به پیام نورانی امام (ره) و تاسیس مهم «هفته وحدت» احساس نیاز می كنیم، به نقشه ها و توطئه های دشمنان به ویژه آمریكا و رژیم صهیونیستی برای كشورهای غرب آسیا اشاره كرد و یادآورد شد: امروز بزرگترین و مهمترین آرمان های جهان اسلام، با وحدت و گردآمدن حول محور اسلام، پیامبر(ص) و تعالیم نورانی آن حضرت محقّق می شود و باید با تمام قدرت به دنبال تحقق این امر بود.
آملی لاریجانی با ابراز تاسف از رفتار برخی حكام كشورهای اسلامی، خاطر نشان كرد: این رفتارها به دشمنان اسلام چنین جسارتی را داده كه به یك كشور اسلامی با ثروت بی اندازه بگوید اگر دو هفته از شما حمایت نكنیم، از بین خواهید رفت. واقعاً چرا باید این تحقیر را تحمل كنند؛ البته برخی از حكام كشورهای اسلامی نیز متكی به طواغیت زمان شده اند كه باید هرچه سریعتر به خود بیایند و فراموش نكنند كه تنها راه پیشرفت و رهایی در جهان اسلام، همان وحدتی است كه امام راحل (رضوان الله تعالی علیه) منادی آن بود و تا امروز نیز سیاست جمهوری اسلامی بر همین مبنا بوده است.
رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری كرد كه ایران همانگونه كه تاكنون در سیاست های كلان جهان اسلام پیشگام بوده است، بتواند بیش از پیش در این عرصه تاثیرگذار باشد و در عین حال رهبران برخی كشورهای اسلامی نیز از خواب غفلت بیدار شوند.

* حكام برخی كشورهای اسلامی به تحقق تفرقه میان جهان اسلام كمك می كنند
آملی لاریجانی با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی طی سالیان متمادی علیه ملت مظلوم فلسطین، اظهار داشت: در چنین فضایی متاسفانه برخی كشورهای اسلامی به صورت پنهان و آشكار با دشمنان اسلام رابطه برقرار می كنند و این امر موجب می شود كه دشمن به تحقق هدفش كه همان چندپاره كردن جهان اسلام است نزدیك شود. البته دیدیم كه مردم مقاوم فلسطین چگونه طی دو روز گنبد آهنین رژیم صهیونیستی را هدف حمله قرار دادند و آنها را مجبور به تسلیم برای تن دادن به خواسته های برحقشان كردند.
رئیس قوه قضاییه همچنین با اشاره به جنایات عربستان سعودی در یمن با پیشتیبانی آمریكا و برخی كشورهای اروپایی، گفت: ملت مظلوم یمن نیز با دست خالی در برابر فجایع انسانی و جنایات جنگی بزرگی كه در آنجا ارتكاب می یابد مقاومت كرده اند و آنچه در جهان اسلام نوید بخش است، همین مقاومت ملت هاست كه جمهوری اسلامی نیز محور آن است و امیدواریم خداوند شر مستكبران را از سر ملت های مظلوم مسلمان كم كند.
آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ادامه برخوردهای قاطع دستگاه قضایی با مفسدان اقتصادی، تصریح كرد: نمی توان نشست و تماشا كرد كه عده ای زندگی میلیون ها شهروند را كه با سختی های فراوان تلاش كرده اند زندگی متعارفی برای خود فراهم كنند، دستخوش منافع دنیوی خود قرار دهند و در شرایطی كه دشمن با تمام توان در جبهه جنگ اقتصادی و عملیات روانی فعال است، از تلاطمی كه خود در بازار به وجود می آورند سوءاستفاده كنند.

* كارگران به سختی زندگی كنند تا كسانی بگویند 700 میلیارد رقمی نیست؟
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: میلیون ها انسان به دلیل اقدامات مفسدان اقتصادی متضرر می شوند و كارگر و كارمند در شرایطی دشوار تلاش می كنند زندگی خود را به پیش ببرند تا كسانی بگویند هفتصد میلیارد تومان رقمی نیست؟ گویی این افراد در فضای دیگری زندگی می كنند و نمی فهمند در بستری این سخن را می گویند كه بخشی از مردم با معضل بیكاری دست به گریبانند و حتی اگر شغلی داشته باشند با حقوق ماهی یك میلیون و دویست هزار تومان به واسطه سودجویی های آنان روز به روز ارزش پولشان كمتر و قدرت خریدشان كاهش می یابد.
آملی لاریجانی با تاكید بر اینكه قوه قضاییه بر اساس موازین دقیق شرعی و قانونی هیچ تردیدی در برخورد با مفاسد اقتصادی به خود راه نمی دهد، از برخی اظهارنظرها پیرامون مجازات مفسدان اقتصادی انتقاد كرد و گفت: عده ای در همین زمان كه آشكارا می بینند تمام مقررات قانونی از سوی برخی افراد زیرپا گذاشته شده و با كمال وقاحت از تلاطمی كه خود در بازار ایجاد كرده اند سوءاستفاده می كنند، به حمایت از چنین اشخاصی می پردازند و جالب است كه كمپین های خارجی نیز به آنها ملحق شده اند.
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: چنین اقداماتی نشان می دهد كه «حقوق بشر» برای این افراد صرفاً لقلقه زبان است. آیا میلیون ها آدمی كه از اقدامات مفسدان اقتصادی متضرر می شوند بشر نیستند و حقوقی ندارند. آیا تخلف از قوانین در ثبت معاملات ، ارتكاب جرایم سنگین اقتصادی و اخلال در نظام اقتصادی، بخشی از حقوق بشر است؟
آملی لاریجانی تاكید كرد: من شخصاً قاضی این پرونده ها نبوده ام كه بخواهم راجع به ماهیت رسیدگی نظر بدهم اما حسب گزارش ها روند رسیدگی ها را كاملاً قابل قبول و مورد اعتماد می دانم و اطمینان دارم كه قضات باسابقه، متدین و سخت گیر از حیث دقت در قوانین و تطبیق احكام با موضوعات به این پرونده ها رسیدگی كرده اند. به ویژه در پرونده هایی كه مجازات اعدام صادر شده است، قضات فاضل و خوش سابقه دیوان عالی كشور پرونده ها را به دقت بررسی كرده اند و از این جهت جای هیچ گونه شبهه ای وجود ندارد.

* در محاكمات، خوشایند كشورهای خارجی مدنظر ما نیست
رئیس قوه قضاییه با بیان اینكه در محاكمات، خوشایند كشورهای خارجی مدنظر نیست و صرفاً در چارچوب قانون آیین دادرسی خود عمل می كنیم، خاطرنشان كرد: كسانی كه از این قبیل انتقادات حمایت می كنند، حركتشان در مسیر تحقق نقشه بیگانگان است. دشمنان با تشدید جنگ اقتصادی كه یكی از مهمترین سلاح های آن همین مفسدان اقتصادی هستند در پی وارد آوردن فشار به مردم اند و طبعاً برخورد دستگاه قضایی با مفسدان اقتصادی، مولفه ها و محاسبات كار آنها را بهم می ریزد. به همین دلیل چنین واكنش هایی نسبت به مجازات مفسدان طبیعی به نظر می رسد.
آملی لاریجانی با بیان اینكه برخی كمپین ها كه با پول دشمن اداره می شوند مدعی شده اند نحوه محاكمه متهمان برای ما معلوم نبوده است، خطاب به آنها اظهار داشت: مگر جزییات این محاكمه ها باید برای شما معلوم باشد؟ كشور، قانون و قاضی دارد و در چارچوب موازین قانونی و شرعی به پرونده ها رسیدگی می كنیم. اینكه شما نسبت به روند محاكمات جهل دارید دلیل بر نادرست بودن رسیدگی ها نیست.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینكه دستگاه قضایی تاكنون مسیر صحیح خود در مبارزه با مفاسد اقتصادی را طی كرده و با استجازه اخیر از رهبر معظم انقلاب روند این مقابله سرعت بیشتری یافته است، برخوردها با مفسدان اقتصادی را در چارچوب قانون و شرع و مورد تایید بخش عظیمی از مردم عنوان كرد و افزود: این برخوردها با اتقان و اقتدار ادامه خواهد یافت البته سفارش همیشگی من به همه مسئولان قضایی و خصوصاً قضات شریف كه در خط مقدم جبهبه مقابله با مفاسد اقتصادی هستند این است كه به دقت قوانین را رعایت كنند و توجه ویژه ای به عدالت داشته باشند. نباید به فضاسازی های رسانه ای توجه كرد و تحت تاثیر جنجال های تبلیغاتی قرار گرفت بلكه شرع و قانون تنها معیارهایی است كه در رسیدگی ها باید مدنظر قرار داد و بدون واهمه به اجرای عدالت پرداخت.
اجتمام*ع.ی*1834