مراكز متخلف معاینه فنی شناسایی و با آنها برخورد می شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی، با اشاره به اینكه برخی افراد برای دریافت معاینه فنی از كاتالیست اجاره ای یا موقت استفاده می كنند، گفت: چنانچه مصادیق این تخلف شامل نصب یا معرفی به جاهای دیگر در مراكز معاینه فنی مشاهد شود، با آنها برخورد شدید و قانونی خواهد شد.

طرح ترافیكی «كاهش آلودگی هوای شهر» در واقع ممنوعیت یا اعمال عوامل بازدارنده برای تردد خودروهای فرسوده و به تبع آن كاهش ترافیك و آلودگی هوا است.
این روزها بحث اخذ معاینه فنی خودروها با اجرای فاز دوم این طرح مورد توجه قرار گرفته است، اما افرادی با اجاره كاتالیست، سعی در دور زدن معاینه فنی دارند.
برخی افراد در برخی از تعمیرگاه ها با نصب موقت این قطعه بعد از دریافت مبلغی، كاتالیست را از خودرو برداشته و خودروی مورد نظر بعد از گرفتن معاینه فنی دوباره با آلودگی در شهر تردد خواهد كرد و به دلیل داشتن برگه معاینه فنی، دیگر اعمال قانون هم نمی شود و دوباره ضرر آن به محیط زیست و شهروندان خواهد رسید.
یكی از قطعات كاهنده آلایندگی در خودروها، كاتالیست است كه قطعه بسیار حساس و مهمی است كه با نصب روی مسیر دود خروجی، اثر خودروهای سواری روی آلودگی هوا را كاهش می‌دهد، این قطعه یك واكنشگر شیمیایی است كه گازهای سمی در دود را با یك بازدهی مشخص به گازهای بی خطر تبدیل می‌كند. این قطعه در ایران در همه خودروهای دارای استاندارد یورو2 به بعد نصب شده است، وظیفه اصلی كاتالیست حذف گازهای منواكسید كربن، هیدروكربن‌های نسوخته و اكسیدهای ازت است.
كاتالیست در خودروهای سواری به عنوان یك مبدل عمل می‌كند و گاز منواكسید كربن را به دی‌اكسیدكربن و اكسیدهای ازت را به نیتروژن تبدیل می‌كند.
كاتالیست نقش زیادی در آلایندگی خودروها دارد و در روند معاینه فنی خودروها چك می شود، به همین دلیل خودروهایی كه تردد زیادی دارند به جای خرید كاتالیست نسبت به اجاره آن اقدام می‌كنند و با دادن مبالغی به مراتب كمتر با اجاره و نصب موقت كاتالیست، معاینه فنی خودروی خود را دریافت می كنند و بازهم بازار سودجویی و سوءاستفاده در این هوای سرد، داغ شده، ضربه های مهلكی به محیط زیست و سلامتی شهروندان وارد می شود.
سعید قیصر مدیرعامل اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی و مدیر اجرایی معاینه فنی خودروهای سبك با تایید استفاده از كاتالیست های اجاره ای و ابراز تاسف از این موضوع در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این موضوع اتفاق افتاده است و دستگاه های ذیربط حتما باید با این پدیده برخورد جدی داشته باشند.
وی خاطر نشان كرد: بیشتر از هر جای دیگر مردم باید نگران سلامتی خود و حفظ ایمنی شهر و محیط زیست باشند و توجه داشته باشند كه استفاده از خودروی سالم و بدون آلودگی هوا علاوه بر كاهش آلودگی و رعایت حقوق شهروندی به سلامت جامعه كمك خواهد كرد.
قیصر اعلام كرد: معمولا افرادی كه خودروی آنها دچار مشكل است و برای دریافت معاینه فنی اقدام به اجاره و نصب موقت این قطعه می كنند، خارج از مراكز معاینه فنی این اقدام را انجام می دهند و زمانی كه خودرو معاینه می شود هم این قطعه نصب است.
وی افزود: این افراد سودجو بعد از اخذ معاینه فنی كاتالیست را از خودروی خود جدا می كنند و در شهر با مشكل قبلی تردد می كنند؛ در حالی كه معاینه را دریافت كرده اند.
مدیر اجرایی معاینه فنی خودروهای سبك تاكید كرد: چنانچه در مراكز معاینه فنی این قطعه نصب شود، یا افرادی را برای نصب به جایی معرفی كنند و تخلفی در این زمینه داشته باشند، با آنها برخورد جدی، شدید و قانونی خواهد شد و مركز نیز تعطیل می شود.
اجتمام *2181*1834

سرخط اخبار جامعه