رسانه چینی: همه باید مثل ایران به برجام پایبند باشند

پكن- ایرنا- روزنامه 'مورنینگ پست' هنگ كنگ نوشت كشورهای دیگر هم باید مانند ایران به توافق هسته ای پایبند باشند و آن را محترم بشمارند.

به گزارش ایرنا این روزنامه روز دوشنبه در مطلبی نوشت اینكه فقط ایران به این توافق پایبند باشد و آن را اجرا كند و دیگران به ان بی توجه باشند درست نیست زیرا این وظیفه دیگر امضا كنندگان برجام نیز هست.
گزارش ادامه می دهد راستی آزمایی هایی كه صورت گرفته و اسناد منتشر شده و مورد تایید سازمان بین المللی انرژی اتمی نیز ثابت می كند توافقی بهتر از برجام بدست نخواهد آمد.
مورنینگ پست می نویسد شاید دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا برجام را یك توافق وحشتناك توصیف كند اما این صحت ندارد و ماجرا اصلا آنطور كه او می گوید نیست و او در مسیری حركت می كند كه نتیجه ای جز تنش نخواهد داشت.
روزنامه اضافه می كند ترامپ پافشاری می كند كه در مسیر نقض برجام حركت كند تا شاید یك توافق دیگر بدست آورد اما مساله اینجاست كه او خاورمیانه را به خطر می اندازد و بی ثبات می كند و برجام بهترین توافق برای عدم اشاعه بوده است.
نشریه هنگ كنگی تصریح كرد همكاری آمریكا با چین و دیگر كشورهای طرف این قرارداد از جمله اروپا بهترین مسیر برای برون رفت از این وضعیت است و پیشبرد گفت و گوها می تواند برای همه طرف ها در این شرایط مفید باشد.
روزنامه تاكید می كند برای آمریكا هم دیگر پیشبرد تحریم ها مانند سالهای قبل نخواهد بود اروپا اصلا خود را در شرایطی نمی بیند كه بخواهد از آمریكا پیروی كند اگرچه برخی شركت های اروپایی به دلیل تحریم از بازار ایران دور شدند اما این طور نیست كه معاملات كاملا متوقف شود و این اتحادیه به دنبال یك مسیر برای ایجاد سامانه مستقل پرداختی بانكی و مالی برای معامله با ایران است.
این روزنامه نوشت كه امروز بهترین و عملی ترین راه برای ترامپ این است كه چین و دیگر طرف های ذی ربط را مورد همكاری قرار دهد تا بتوان مسیر مذاكرات را طی كرد و به نتایجی بهتر برای تعامل با ایران رسید.
آساق**231**1904**