رشد جهشی شاخص های سلامت در سرزمین اقوام و ادیان

ارومیه- ایرنا- عقب ماندگی های بخش سلامت آذربایجان غربی، سرزمین اقوام وادیان، در سالهای اخیر به همت دولت ترمیم شده و این خطه در آستانه جهشی بزرگ در شاخص های بهداشتی و درمانی است؛ جهشی كه با بهره برداری از طرح های بیمارستانی و ارجاعی این استان را به یكی از مقصدهای گردشگری سلامت تبدیل می كند.

به گزارش ایرنا، تا پیش از فعالیت دولت تدبیر و امید شاخص تخت بیمارستانی برای هر یكهزار نفر در این استان نزدیك به یك تخت بود؛ این شاخص با افتتاح چندین طرح در سفر رییس جمهوری به 1.3 ارتقا یافت و به زودی و با افتتاح چندین طرح بزرگ درمانی نیمه تمام به 1.7 به ازای هر هزار نفر می رسد.
آذربایجان غربی در شاخص های مختلف بهداشتی نیز تا پیش از فعالیت دولت تدبیر و امید در رده های پایین كشوری قرار داشت اما در زمان حاضر به رتبه هفتم كشوری ارتقا یافته است تا مردم این سرزمین زرخیر پذیرای هدیه ای از جنس امید باشند.
بخش توسعه بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه با 220 تخت در كمتر از یك سال و بیمارستان 220 تختخوابی امام خمینی (ره) خوی، آزمایشگاه مرجع و كلینیك تدبیر ارومیه از جمله طرح های مهم بخش درمان آذربایجان غربی به شمار می رود كه در سفر رییس جمهوری به بهره برداری رسید.
رییس دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح های بیمارستانی كه با همت دولت تدبیر و امید در استان در دست احداث بوده و جبران كمبودهای پیشین است كه با اهتمام ویژه این دولت در راستای خدمت رسانی بهتر اجرایی می شود.
دكتر جواد آقازاده افزود: آذربایجان غربی كه پس از استقرار دولت تدبیر و امید در كشور به كارگاه بزرگی برای اجرای طرح های بهداشتی و درمانی تبدیل شده، امروز به بار نشستن این طرح ها را نظاره گر است و این طرح های فاخر در صف افتتاح و خدمت رسانی به مردم قرار دارد.
وی ادامه داد: توسعه شاخص های بهداشتی و درمانی در آذربایجان غربی طی چهار سال گذشته نمادی از تلاش های امید آفرین دولت تدبیر و امید برای محرومیت زدایی و ارتقای اركان توسعه سلامت در جامعه است و می تواند به همه كشور تعمیم یابد.
آق زاده بیان كرد: 534 طرح بهداشتی و درمانی در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید در استان اجرایی شده و تاكنون 270 طرح به بهره برداری رسیده است و 80 طرح دیگر نیز در مراحل پایانی اجرا قرار دارد.
رییس دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی بیان كرد: این استان در شاخص های بهداشتی تا پیش از فعالیت دولت تدبیر و امید در رده های پایین كشوری قرار داشت ولی در حال حاضر و با اقدامات انجام شده به رتبه هفتم كشوری ارتقا یافته است.
وی گفت: در زمان كنونی چهار هزار و 300 تخت بیمارستانی در آذربایجان غربی وجود دارد كه با بهره برداری از طرح های در حال احداث، این رقم به پنج هزار و 500 تخت افزایش می یابد.
آقازاده با بیان اینكه این استان پیش از این از لحاظ شاخص تخت های بیمارستانی در محرومیت قرار داشت، گفت: در حوزه تخت های بیمارستانی شاخص آذربایجان غربی پیش از دولت تدبیر و امید یك تخت به ازای هر یكهزار نفر بود اما اكنون به 1.3 تخت برای هر هزار نفر ارتقا یافته است.
وی اضافه كرد: امسال با بهره برداری از بیمارستان هایی كه در مراحل پایانی ساخت قرار دارد این شاخص به 1.7 می رسد و مردم به صورت ملموس دستاوردهای دولت تدبیر و امید را مشاهده می كنند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز چندی پیش و در سفر به آذربایجان غربی گفت: دولت تمام تلاش خود را برای گسترش عدالت در تمام نقاط كشور به ویژه استان هایی نظیر آذربایجان غربی به كار گرفته و طرح تحول سلامت نیز بنیاد این اقدامات دولت بوده است.
حسن قاضی زاده هاشمی افزود: یكی از وظایف اصلی حكومت ها تامین امنیت و فراهم كردن زمینه سلامت مردم به شمار می رود و بر همین اساس رییس جمهوری سلامت را جزو اولویت های مهم خود قرار داده و در آذربایجان غربی نیز تحول قابل توجهی در این حوزه صورت گرفته است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با قدردانی از تلاش های استاندار آذربایجان غربی و رییس دانشگاه علوم پزشكی استان گفت: توسعه این استان در حوزه بهداشت و درمان بسیار مشهود بوده و این امر با تلاش مسوولان استانی به دست آمده و ستودنی است.
استاندار آذربایجان غربی نیز معتقد است كه با اجرای طرح های عمرانی و زیرساخت بهداشتی و درمانی در استان، امیدواری ها برای افزایش شاخص های سلامت افزایش یافته است.
محمدمهدی شهریاری ادامه داد: آذربایجان غربی ظرفیت بالایی در درمان و پزشكی دارد و از اینكه دانشگاه علوم پزشكی استان توانسته است تا رتبه هفتم كشوری را كسب كند جای امید برای ارتقا شاخص ها نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: علاوه بر افتتاح طرح های درمانی در ارومیه با وسعت بسیار زیاد، در شهرهای محروم آذربایجان غربی نظیر چالدران نیز طرح درمانی با چندین تخت جدید به بهره برداری رسیده است كه نشان از توجه ویژه دولت به مناطق محروم دارد.
به گزارش ایرنا، 534 طرح بهداشتی درمانی در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید در استان اجرایی شده كه تاكنون 270 طرح به بهره برداری رسیده است و 80 طرح دیگر نیز در مراحل پایانی اجرا قرار دارد.
8137/3072