آخرین وضعیت بازنگری رشته روانشناسی در شورای تحول اعلام شد

تهران -ایرنا - رئیس كارگروه روانشناسی از آخرین وضعیت بازنگری و تصویب گرایش های رشته روانشناسی در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری توسط شورای تحول علوم انسانی، خبر داد.

عبدالله معتمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، افزود: تمام گرایش های مرتبط با رشته روانشناسی در دستور كار بررسی، تجدید نظر و بازنگری شورای تحول علوم انسانی قرار دارد.
وی در مورد مشاركت استادان رشته روانشناسی تربیتی در بازنگری این رشته، اظهار كرد: شورای تحول علوم انسانی از تمام استادان روانشناسی درخواست كرد در ارائه نظرات خود با این شورا همكاری كنند.
معتمدی، گفت: به این منظور، ابتدا كمیته ای در كارگروه روانشناسی برای بازنگری برنامه درسی روانشناسی تربیتی در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری، شكل گرفت و این رشته توسط مدیران گروه به همراه یك عضو هیئت علمی در كارگروه روانشناسی، بررسی شد.
وی ادامه داد: به زودی رشته روانشناسی تربیتی برای تصویب در شورای تحول علوم انسانی مورد بررسی قرار می گیرد و سپس به وزارت علوم ابلاغ خواهد شد.
معتمدی در مورد بازنگری سایر گرایش های رشته روانشناسی، خاطرنشان كرد: پیش از این، رشته های روانشناسی صنعتی و سازمانی به تصویب شورای تحول علوم انسانی رسید و به زودی رشته روانشناسی بالینی ابتدا در مقطع كارشناسی ارشد سپس در مقطع دكتری بازنگری می شود.
وی همچنین از بررسی رشته روانشناسی كودك با نیازهای خاص خبر داد و افزود: این رشته در روزهای آینده در قالب یك كمیته مستقل در دستوركار كارگروه روانشناسی، قرار می گیرد.
رئیس كارگروه روانشناسی در مورد زمان بعدی برای بازنگری رشته های علوم انسانی، توضیح داد: رشته های تحصیلی هر پنج سال یك بار باید مورد بازنگری قرار گیرد؛ این بازنگری شامل برنامه های درسیِ تازه تصویب شده فعلی هم می شود.
یادآور می شود: شورای عالی انقلاب فرهنگی بنا به پیشنهاد كمیسیون تحول علوم انسانی در دبیرخانه شورای عالی «آیین‌نامه تشكیل شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی» را تصویب كرد.
شورای تحول علوم انسانی با هدف ایجاد تحول پایدار در علوم انسانی و به منظور طراحی، سازماندهی، برنامه‌ریزی، مدیریت و هدایت تحول علوم انسانی در دانشگاهها، مراكز آموزشی و پژوهشی راه اندازی شد.
از وظایف اصلی این شورا می توان به بازنگری رشته های تحصیلی، تصویب و سپس ابلاغ این رشته های بازنگری شده به وزارت علوم برای گنجاندن، اشاره كرد.
**9492**1601**

سرخط اخبار علم و آموزش