تولید مواد مخدر در افغانستان 29 درصد كاهش یافت

كابل - ایرنا - وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان اعلام كرد كه تولید مواد مخدر به عنوان مهمترین منبع درآمد گروه های تروریستی دراین كشور امسال به شش هزارو 400 تن رسیده است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 29 درصد كاهش نشان می دهد.

به گزارش ایرنا، «سلامت عظیمی» روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی خود در تالار روابط عمومی دولت در جریان ارایه گزارش سالانه افزود بررسی ها نشان می دهد كه امسال 263 هزار هكتار زمین زیر كشت خشخاش رفته است كه نسبت به سال قبل این سطح نیز 20 درصد كاهش یافته در حالی كه در سال 1396 این اراضی 328 هزار هكتار بود.
وی گفت كه استان «هلمند» هنوزهم بالاترین سطح تولید مواد مخدر را در افغانستان دارد و پس از آن «قندهار»، «اروزگان» و «ننگرهار» قرار گرفته اند و استان «سمنگان» و «تخار» كمترین تولید مواد مخدر را دارند.
وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان گفت كه بررسی این وزارتخانه نشان می دهد كه 89 درصد مجموع كشت خشخاش در جنوب ، جنوب غرب و جنوب شرق این كشور كه جز ناامن ترین مناطق افغانستان هستند ، كشت می شود.
وی افزود در جنوب 69 درصد ، در غرب 12 درصد و در شرق كشور 8 درصد مواد مخدر كشت و تولید شده است و در شمال 7 درصد و شمال شرق و مركز 4 حدود درصد سهم كشت و تولید را دارند.
وی گفت كه امسال 10 استان از جمله نورستان، بامیان ، خوست ، لوگر، پكتیا ، پكتیكا ، پنجشیر، پروان و وردك عاری از كشت مواد مخدر بودند.
عظیمی گفت كه امسال 406 هزار هكتار زمین زیر كشت خشخاش در استان های ننگرهار، بدخشان، قندهار و كنر تخریب شد و یكی از علت های كاهش همین تخریب كشتزارهای خشخاش و بخشی نیز گسترش ناامنی و گرمای زود هنگام امسال بوده است.
وزیر مبارزه با مخدر افغانستان از سازمان ملل ، كشورهای منطقه و جهان خواست كه افغانستان را در امر مبارزه با مواد مخدر بیش از گذشته یاری كنند زیرا افغانستان به تنهایی قادر به نابود كردن آن نیست و هماهنگی مشترك جهانی نیاز است.
«خلیل بختیار» معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت كشور افغانستان هم در این نشست گفت كه امسال در سه هزار و 74 عملیات ، سه هزارو 527 تن را به اتهام قاچاق مواد مخدر بازداشت كرده اند كه در میان آنها هفت تبعه خارجی شامل چهار ایرانی و سه پاكستانی هستند.
وی گفت كه پنج قاچاقچی بزرگ، 59 كارمند دولت، 70 زن و 11 كودك هم در جمع بازداشت شدگان دیده می شوند.
بختیار گفت كه معاونت مبارزه با مواد مخدر وزارت كشور افغانستان امسال 315 تن انواع مواد مخدر را كشف و ضبط كرده است كه نسبت به سال گذشته 26 درصد افزایش نشان می دهد.
به گفته وی در همین ارتباط 317 قبضه سلاح، 527 خودرو ، سه هزار و 424 دستگاه تلفن همراه نیز بدست نیروهای مبارزه با مواد مخدر افتاده است و امسال 30 لابراتوار مواد مخدر، هشت انبار و هفت لابراتوار ساخت مشروبات الكلی منهدم شده است.
سال گذشته تولید مواد مخدر افغانستان ركورد بی سابقه ای را زد و تولید آن به 9 هزارتن رسید كه در تاریخ افغانستان این سطح تولید سابقه نداشت و امسال این رقم كاهش یافته كه می تواند امیدی برای تداوم این روند باشد.
آساق*291*1104**1337