فیروزآبادی: برنامه ای برای رفع فیلتر تلگرام نداریم

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی فضای مجازی در باره اخبار منتشر شده مبنی بر رفع فیلتر تلگرام، گفت: برنامه ای برای رفع فیلتر تلگرام نداریم و بعید می دانم قوه قضاییه هم اقدامی دراین زمینه انجام داده باشد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر ابوالحسن فیروزآبادی روز دوشنبه در حاشیه نشست خبری همایش و نمایشگاه رسانه های نوین و شكل دهی نهادهای اجتماعی، در جمع خبرنگاران به برنامه حمایت بیشتر از دو پیام رسان داخلی اشاره كرد و گفت: دو پیام رسانی كه شرایط اجتماعی بهتری داشته، كاربران بیشتری جذب كرده، از لحاظ فنی شرایط خود را توسعه داده و همچنین قابلیت سرویس دهی مناسب دارند، انتخاب و مورد حمایت بیشتر قرار می گیرند.
وی اظهار داشت: این دو پیام رسان از لحاظ امكانات سخت افزاری مورد حمایت قرار می گیرند و دیتا سنتری در اطراف تهران به آنان اختصاص یافته است تا نیازهای سخت افزاری آنان بر آورده شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: وزارت ارتباطات نیز در حال برگزاری مناقصه برای تهیه سخت افزارهای مورد نیاز این دو پیام رسان است كه امیدوارم هر چه سریع تر این كار صورت گیرد.
وی با اشاره به اینكه حمایت های قبلی از پیام رسان ها را قطع نكرده ایم گفت: در حال حاضر حمایت هایی از جمله ترافیك رایگان و كاهش تعرفه در اختیار 5 تا 7 پیام رسان داخلی قرار دارد.

***مهلت فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی تا آخر آذر ماه تمدید شد
فیروزآبادی اظهار كرد: هر چند قرار بود دو كلاینت فارسی «هاتگرام» و «تلگرام طلایی» تا پایان شهریورماه از تلگرام مستقل شوند اما به دلیل تحریم تا آخر آذرماه مهلت آنان تمدید شده و تا این مهلت این دو كلاینت فارسی باید توان استقلال را داشته باشند.
وی اظهار كرد:به دلیل اینكه كوچ حدود 43 میلیون كاربر از پیام رسان غیر ایرانی به پیام رسان های داخلی زمان بر بوده و امكانات فنی لازم داشت، قرار شده بود این دو كلاینت فارسی كه ویژگی های بهتری نسبت به مدل های مشابه داشتند تا شهریورماه از این شبكه مستقل شوند كه به دلایل مختلف این كار صورت نگرفت .
دبیر شورای عالی فضای همچنین اظهار داشت كه من مخالف تمدید مهلت فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی تا پایان سال هستم.
وی ادامه داد: گزارشات دریافتی از این دو كلاینت فارسی نشان می دهد كه به صورت لابراتوری استقلال حاصل شده اما در پیاده سازی هنوز نیاز به اقدامات است كه امیدواریم این كارها تا پایان مهلت داده شده، به سرانجام برسد.
فیروزآبادی ادامه داد: تصمیم گیری در این حوزه پس از مهلت داده شده تصمیم گیری قضایی خواهد بود و تصمیم گیری در این مورد برعهده مركز ملی فضای مجازی نیست.

** حمایت از پیام رسان های داخلی نباید سبب وابستگی آنان شود
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این كه حمایت نباید سبب وابستگی پیام رسان های داخلی شود، گفت: حمایت از پیام رسان های داخلی باید معنی دار، جهت دار و دارای افق روشن باشد.
وی اظهار امیدواری كرد كه در این حوزه، دچار مشكلات سایر حوزه ها از جمله صنعت خودرو نشویم و امیدواریم این حوزه با حمایت های انجام شده به نتایج خوبی دست یابد.
فیروزآبادی در مورد میزان حمایت از پیام رسان های داخلی گفت: باید شرایط كشور را در نظر بگیریم و این حمایت ها باتوجه به محدودیت های بودجه ای انجام شده است.
وی در مجموع روند فعالیت های پیام رسان های داخلی را مثبت ارزیابی كرد و گفت: هرچند ممكن است مردم در زمان فعالیت پیام رسان های داخلی در حدود 1.5 سال گذشته، دچار نارضایتی هایی شده باشند، اما یاد گرفتیم از پلتفروم های ایرانی استفاده كنیم كه این موضوع گام خوبی است.
1201**2017