۲۸ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۲۱
کد خبر: 83104771
۰ نفر
دستورالعمل نحوه‌ بازگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد

تهران- ایرنا- بانك مركزی در بخشنامه ای چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه‌ اقتصادی كشور را ابلاغ كرد كه براساس آن، همه صادركنندگان كالا و خدمات مكلف به ارائه تعهد بابت برگشت ارز حاصل از صادرات هستند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی بانك مركزی، در این بخشنامه آمده است: بانك مركزی مكلف است فقط برای واردات كالا و خدمات صادركنندگانی تخصیص و تأمین ارز كند كه نحوه بازگشت ارز آنها به چرخه اقتصادی كشور مطابق ساختار تعیین شده، مشخص باشد.
در این بخشنامه، چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات برای صادركنندگانی كه مجموع صادرات سالانه آنها تا یك میلیون یورو، بیش از یك میلیون یورو تا سه میلیون یورو، بیش از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو و بیش از 10 میلیون یورو است، تعیین تكلیف شده است.

** صادارت تا یك میلیون یورو
صادركنندگانی كه مجموع صادرات سالانه آنها تا یك میلیون یورو است، از فروش ارز در «سامانه نیما» معاف هستند.
این گروه از صادركنندگان می توانند ارز صادراتی را در ازای واردات كالا و خدمات مورد نیاز چرخه تولید یا تجارت خود پس از ثبت سفارش استفاده كنند. همچنین این گروه از صادركنندگان می توانند با تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت ارز صادراتی خود را به صورت مستقیم برای واردات كالا، به دیگر واردكنندگان و البته پس از ثبت سفارش واگذار كنند.
در عین حال این گروه می توانند ارز صادراتی خود را به صورت حواله یا اسكناس به بانك‌ها و صرافی‌های مجاز با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)» عرضه كنند.

** صادرات یك تا سه میلیون یورو
صادركنندگانی كه مجموع صادرات سالانه آنها بیش از یك میلیون یورو تا سه میلیون یورو است، مكلف اند 50 درصد ارز صادراتی را به «سامانه نیما» واگذار كنند؛ البته ارز صادراتی آنها تا سقف یك میلیون از فروش ارز در «سامانه نیما» معاف است.
این گروه می توانند ارز صادراتی را در ازای واردات كالا و خدمات مورد نیاز چرخه تولید یا تجارت خود پس از ثبت سفارش استفاده كنند.
همچنین آنها می توانند با تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت، ارز صادراتی را به صورت مستقیم برای واردات كالا به دیگر واردكنندگان پس از ثبت سفارش واگذار كنند. در عین حال آنها می توانند درآمد ارزی خود را به صورت حواله یا اسكناس به بانك‌ها و صرافی‌های مجاز با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)» عرضه كنند.

** صادرات سه تا 10 میلیون یورو
صادركنندگانی كه مجموع صادرات سالانه آنها بیش از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو است، مكلفند 70 درصد ارز صادراتی را در «سامانه نیما» عرضه كنند.
درآمد ارزی این گروه نیز تا سقف یك میلیون از فروش ارز در «سامانه نیما» معاف است، اما بقیه ارز را باید به چرخه اقتصاد بازگردانند. در عین حال، آنها می توانند ارز صادراتی را در ازای واردات كالا و خدمات و هزینه‌های بازاریابی مورد نیاز چرخه تولید یا تجارت خود پس از ثبت سفارش استفاده كنند.

** صادرات بیش از 10 میلیون یورو
صادركنندگانی كه مجموع صادرات سالانه آنها بیش از 10 میلیون یورو است، نیز مكلفند 90 درصد ارز صادراتی را در «سامانه نیما» عرضه كنند.
این گروه تا سقف یك میلیون از فروش ارز در «سامانه نیما» معاف هستند، اما باید بقیه ارز را باید به چرخه اقتصاد بازگردانند.
همچنین این گروه از صادركنندگان می توانند ارز صادراتی خود را در ازای واردات كالا و خدمات و هزینه‌های بازاریابی مورد نیاز چرخه تولید یا تجارت خود پس از ثبت سفارش استفاده كنند.
علاوه بر این، فروش در «سامانه نیما» بیش از درصد مشخص شده در هر یك از سه دسته یادشده امكان‌پذیر است.
براساس این بخشنامه، همه صادرات انجام شده از 22 فروردین 97 مشمول این مصوبه خواهند بود.
به گزارش ایرنا، هفته گذشته در نشست برگزار شده با حضور رئیس كل بانك مركزی و شماری از اعضای اتاق بازرگانی ایران، اختلاف صادركنندگان، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانك مركزی در مورد پیمان سپاری ارزی برطرف و مقرر شد بخشنامه اصلاحی آن از طرف بانك مركزی ابلاغ شود.
در نشست صادركنندگان با رئیس كل بانك مركزی، «مظفر علیخانی» معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران، «حسین سلاح ورزی» نایب رئیس اتاق ایران، «عدنان موسی پور» رئیس كمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران، «جمشید نفر» دبیر كل كنفدراسیون صادرات ایران و «رضی میری» فعال بخش خصوصی در زمینه صادرات و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران حضور داشتند.
به گفته «رضی میری»، بانك مركزی پیش از ابلاغ بخشنامه ای در زمینه پیمان سپاری ارزی، مفاد آن را با بخش خصوصی در میان گذاشت.
وی ادامه داد: بانك مركزی در این زمینه پیشنهادهای خود را مطرح كرد و بخش خصوصی در مورد برخی از موارد چانه زنی كرد و در نهایت به نتیجه رسیدیم كه با توجه به شرایط موجود، هم مورد تائید ما و هم مورد تائید بانك مركزی است.
قرار بود این بخشنامه پیش از ابلاغ به تایید شورای هماهنگی سه قوه برسد و سپس ابلاغ شود.
اقتصام**2022** 2023