۲۷ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۰۲
کد خبر: 83104342
۰ نفر
سگ های گله 2راس آهو را در قراویز دریدند

قصرشیرین - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست سرپل ذهاب از دریده شدن 2 راس آهو توسط سگ های گله متعلق به عشایر در منطقه شكار و تیراندازی ممنوع قراویز از توابع شهرستان قصرشیرین و سرپل ذهاب خبر داد.

شهرام مظفری زاده روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت از محیط زیست در پی گشت زنی روز گذشته در منطقه شكار و تیراندازی ممنوع قراویز یك راس آهوی تلف شده توسط سگ های گله متعلق به عشایر در حوالی قصرشیرین را پیدا كردند.
وی افزود: در بررسی های انجام شده مشخص شد كه این راس آهو از سوی سگ های عشایری كه به صورت غیر قانونی در منطقه قراویز مستقر شده اند دریده شده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست سرپل ذهاب گفت: همچنین در ششم آبان جاری امسال شاهد دریده شدن یك راس آهوی دیگر از سوی سگ های گله عشایر در منطقه قراویز بودیم.
مظفزی زاده از اداره منابع طبیعی قصرشیرین خواست تا از حضور عشایر در مناطق شكار و تیراندازی ممنوع شهرستان قصرشیرین جلوگیری كند كه شاهد این گونه تلفات نباشیم.
وی گفت: ضمن اینكه عشایر باید از 15 آذر در مناطق قشلاق سكنی یابند كه زودتر از موعد شاهد حضور آنها هستیم و سگ های متعلق به آنها اینگونه خسارات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می كنند.
منطقه شكار و تیراندازی ممنوع قراویز به طور مشترك در شهرستان های قصرشیرین و سرپل ‌ذهاب با سه هزار و 800 هكتار مساحت تنها زیستگاه منحصر به فرد، آهوی ایرانی در غرب كشور است.
غزال ایرانی نوعی آهوی بومی آسیای میانه و جنوب غربی آسیا محسوب می شود كه از تیره گاویان و راستهٔ جفت‌ سم‌ سانان با بدن قهوه‌ای روشن كه به سمت شكم تیره‌ تر می‌شود و نواحی زیرین بدن آن سفید و دم آن سیاه است.
این حیوان در صحرای گبی، بلوچستان پاكستان، جنوب شرق تركیه، شمال آذربایجان و بخش‌هایی از ایران، عراق و افغانستان زندگی می‌كند.
بزرگترین زیستگاه آهوی ایرانی در بوستان ملی موته در استان اصفهان است، غزال ایرانی مثل دیگر آهوها سرعت بالایی دارد اما برخلاف غزال‌های دیگر بدون جهش می‌دود.
سرپل ذهاب در غرب كرمانشاه بیش از 90 هزار تن جمعیت و 48 كیلومتر مرز با عراق دارد.
3012/3033