كارگروه مشورتی بررسی CFT تشكیل می شود

تهران- ایرنا- رییس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، از تشكیل كارگروه مشورتی بررسی لایحه الحاق ایران به كنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) طی هفته آتی با حضور نمایندگان، دولت، مجمع تشخیص و شورای نگهبان خبر داد.

به گزارش ایرنا از خانه ‌ملت، حشمت الله فلاحت‌پیشه امروز- یكشنبه- در توضیح جلسه بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به كنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) اعاده شده از شورای نگهبان در این كمیسیون، گفت: وزیران امور خارجه، اطلاعات و معاونت حقوقی ریاست جمهوری، دو نفر از مجمع تشخیص مصلحت نظام، عباسعلی كدخدایی سخنگوی شورای نگهبان و كارشناسان مركز پژوهش‌های مجلس در این جلسه حضور پیدا كردند.
نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، تصریح كرد: ایراد نخست شورای نگهبان به لایحه CFT مورد بحث و بررسی قرار گرفت زیرا بخش اعظم ایرادات شورای نگهبان از جمله نتیجه گیری كلی و مغایرت دانستن متن لایحه با منافع ملی كشور به این بند مربوط است. این بند مربوط به این است كه آیا می‌توان شرطی بر CFT قائل شد یا نه.
وی افزود: نمایندگان حاضر در كمیسیون، نمایندگان دولت و شورای نگهبان اظهارنظرهای مختلفی در این خصوص مطرح كردند؛ در نهایت پیشنهاد شد تا در مورد متنی كه باید به رأی گذاشته شود كارگروه مشتركی تشكیل دهیم كه اثر مشورتی داشته باشد، لذا سعی می‌كنیم نمایندگانی از جریان‌‌های مختلف كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، شورای نگهبان و دولت به ویژه معاونت حقوقی ریاست جمهوری در این كارگروه حضور داشته باشند.
فلاحت‌پیشه ادامه داد: نمایندگانی از مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز دعوت خواهند شد، كنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، كنوانسیونی است كه نظام در قبال آن باید تعهداتی را بپذیرد و دنبال منافع ملی كشور باشد. نمایندگان با این تصمیم موافقت كردند لذا در هفته جاری جلسه مشترك برای بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT به میزبانی مجلس تشكیل خواهیم داد.

**احتمال ارسال مواردی از ایرادات لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح كرد: موارد و ایراداتی كه به موجب اختلافات در كارگروه مذكور تعیین تكلیف نشود، مشخص و در مورد آنها بنابر مصلحت تصمیم گیری می‌شود، لذا ممكن است مجلس بر نظرات قبلی اصرار یا آنها را تغییر دهد كه در این صورت موارد به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود تا نظر مصلحتی داده شود.
وی یادآور شد: كارگروه مذكور مشورتی است، نمایندگان كمیسیون امنیت ملی حق دارند در مورد 22 ایراد شورای نگهبان رأی دهند اما رأی نهایی در مورد لایحه در صحن علنی مجلس داده می‌شود.

**رأی گیری درباره ایرادات شورای نگهبان به CFT بعد از جلسه مشورتی
رییس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: به نظر این جدی‌ترین جلسه مشورتی و اثرگذار بررسی لایحه CFT خواهد بود كه در مورد متن لایحه بحث و بررسی صورت می‌گیرد.
فلاحت پیشه بیان كرد: در جلسه آتی كمیسیون امنیت ملی مجلس كه بعد از جلسه مشورتی تشكیل می‌شود، فقط اعضای كمیسیون و نماینده شورای نگهبان حضور خواهند داشت تا در مورد تك تك ایرادات رأی‌گیری شود.
سیام*3061*1535