۲۷ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۲۴
کد خبر: 83104301
۰ نفر
21 درصد كالاهای ایرانی به عراق صادر می شود

كرج-ایرنا- مسئول میزعراق و رایزن پیشین بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت: 21 درصد صادرات كالایی ایران به عراق صورت می پذیرد و درمقابل یك درصد واردات از این كشور داریم.

به گزارش ایرنا، ابراهیم محمد رضا زاده عصر یكشنبه در نشست فعالان اقتصادی و تجاری البرز و عراق در حاشیه نخستین نمایشگاه توانمندی های تولیدی و صادراتی این استان افزود: اكنون امارات متحده عربی با 25 درصد، تركیه با 18درصد، چین با 17 درصد و ایران با 13 درصد، چهار سهم اصلی در بازار عراق را دارند.
وی اضافه كرد: سهم ایران در بازار عراق همواره سیر صعودی دارد كه 2 موضوع اصلی ورود و ماندگاری در بازار عراق باید مورد توجه قرار دهیم.
رضا زاده ادامه داد: برای ماندگاری در بازار عراق نیاز است واحدهای تولیدی حضور فیزیكی در این بازار داشته باشند، چرا كه اگر به دنبال ارائه خدماتی در عراق هستند نمی توانند از راه دور پروژه را مدیریت كنند.
وی افزود: شركت های ایرانی در خصوص تبلیغات و برندسازی بسیار ضعیف عمل كرده اند و نباید انتظار داشت بدون تبلیغات بتوان نسبت به فروش كالاها اقدام كرد.
مسئول میز عراق گفت: جایگاه برند ما در عراق بین تركیه و چین است، در خصوص استاندارد سازی نیز تفاهم نامه ای با كشور عراق داریم كه استاندارد ملی ایران را در برخی كالاها بپذیرد و نیازی به گرفتن گواهی آن نیست.
وی ادامه داد: عراق هم اكنون فرصت خوبی برای ما است، اگر دیر بجنبیم این بازار را تقدیم كشورهای دیگر كرده ایم این در حالی است كه ایران مزیت هایی از جمله قیمت مناسب، كیفیت، استاندارد و نزدیكی جغرافیایی بیشتری با عراق دارد.
مسئول میز عراق اظهار داشت: 80 درصد مردم عراق تمایل برقراری ارتباط با ایران را دارند و 20 درصد دیگر نیز شناخت و تفكرشان نسبت به ایران در حال تغییر است.
بزرگترین نمایشگاه توانمندی های تولیدی و صادراتی و فرصت های سرمایه گذاری استان البرز از 26 تا 29 آبان ماه دایر است.
در این نمایشگاه بیش از 100 واحد تولیدی و صادراتی، تولیدات خود را در معرض دید عموم قرار دارد.
هیات های تجاری 10 كشور در نمایشگاه توانمندی های تولیدی و صادراتی صنایع كوچك و متوسط البرز شركت كرده اند.
عراق، افغانستان، سوریه، لبنان، تركیه، آذربایجان و قزاقستان از جمله كشورهایی هستند كه در این نمایشگاه حضور یافته اند.
حدود 120 واحد صنعتی و تولیدی البرز در زمینه صادرات فعالیت دارند.
بیش از سه هزار و 500 واحد تولیدی و صنعتی در این استان مشغول به فعالیت هستند.
7414/ 6155