گردشگري آبي ظرفيتي در آبادان و خرمشهر كه مغفول مانده است

آبادان - ايرنا - گردشگري دريايي ظرفيتي در راستاي توسعه اشتغال و كار آفريني در شهرهاي آبادان و خرمشهر بوده كه كمتر مورد توجه قرار گرفته و مورد غفلت بخش خصوصي نيز واقع شده است.

به گزارش ايرنا ساحل كارون يكي از جاذبه هاي ديدني خوزستان و البته خرمشهر بوده و هر ساله به ويژه در فصل بهار محلي براي حضور گردشگران و كاروان هاي راهيان نور از نقاط مختلف كشور است.
بر روي رودخانه كارون در خرمشهر 2 پل آزادي معروف به پل قديم و پل شهيد جهان آرا در فاصله سه كيلومتر يكديگر ساخته شده اند كه سهولت تردد قايق‌هاي مسافري كوچك و لنج‌هاي بزرگ در اين محدوده موجب استقبال گردشگران قرار گرفته است.
از سويي سهولت دسترسي به بازار ماهي و ميگو و نيز مجتمع تجاري - تفريحي كه به شكل يك كشتي بزرگ ساخته شده از ديگر مواردي است كه در كنار گردشگري آبي توجه گردشگران را به خود جلب مي كند.
از سويي در سمت ديگر رودخانه كارون نيز پل شناور منيخ راه ارتباطي سه روستاي پرجمعيت منيخ، حفارشرقي و معمره صنگور با مركز خرمشهر بوده كه در دوران هشت سال دفاع مقدس توسط ارتش جمهوري اسلامي براي تردد رزمندگان ساخته شد و پس از جنگ تحميلي مورد استفاده روستاييان قرار گرفت.
اروند صغير رودي كوچك منشعب از اروند رود است كه از ميان مينوشهر از توابع شهرستان خرمشهر مي گذرد و جاذبه هاي گردشگري ديگري را در جزيره مينو فراهم كرده است و ساحل اين رود يكي ديگر از مكان هاي تفريحي و گردشگري جزيره مينو است كه سالانه شاهد حضور گردشگران از سراسر كشور است ضمن اينكه در وسط اروند صغير يك فروند كشتي بزرگ از جنگ تحميلي باقي مانده كه توجه گردشگران را به خود جلب مي كند.
به گزارش ايرنا در راستاي ايجاد زير ساخت هاي گردشگري در منطقه آزاد اروند هشت كيلومتر از ساحل رود اروند صغيراز سوي سازمان منطقه آزاد اروند ساحل سازي شده است.هفت كيلومتر باقي مانده در 2 طرف ساحل اروند صغير شامل تثبيت و ساحل سازي بدنه رودخانه در ضلع شمالي و جنوبي، ايجاد فضاي سبز، نورپردازي و آسفالت از طرح هاي ديگر در دست اجراست.
رودخانه كارون پس از رسيدن به خرمشهر به 2 شاخه تقسيم مي‌شود، شاخه اول به اروندرود، سپس اروندرود نيز به خليج فارس مي ريزد و شاخه دوم، رودخانه بهمنشير را تشكيل مي‌دهد كه حدود 90 كيلومتر طول دارد و آب كارون را به سمت خليج فارس منتقل مي‌كند.
نخلستان ها و پوشش گياهي در 2 سمت رودخانه بهمنشير از ديگر مكان هاي تفريحي و گردشگري در آبادان به شمار مي رود كه ساماندهي آن توسعه گردشگري را در اين منطقه به دنبال دارد.
به گزارش ايرنا ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري دريايي از جمله هتل‌هاي دريايي، اسكله‌هاي تفريحي، شناورهاي گردشگري مناسب، رستوران‌هاي دريايي، تورهاي دريايي در شهرهاي آبادان و خرمشهر در جذب گردشگران آبي موثر بوده و اين امر نياز به مشاركت بخش خصوصي و برنامه ريزي منسجم مسئولان ذيربط است.
سواحل اروندرود، كارون و بهمنشير در اين 2 شهرستان، ظرفيت بالقوه اي دارد كه مي توان با بهره گيري از آن رونق گردشگري در راستاي توسعه اشتغالزايي پايدار ايجاد كرد.

** گردشگري آبي پتانسيل بالقوه و راهكاري براي ايجاد اشتغال در منطقه
مديركل بندر و دريانوردي خرمشهر گفت: گردشگري دريايي به‌عنوان يك پتانسيل بالقوه موجود در منطقه، راهكار ايجاد اشتغال در شهرستان خرمشهر است.
محمد محسني با بيان اينكه خوزستان با برخورداري از 300 كيلومتر نوار ساحلي، يكي از محروم‌ترين نقاط گردشگري دريايي كشور است،گفت: متاسفانه با وجود جاذبه‌هاي فراوان و فرصت‌هاي مناسب گردشگري، صنعت پرجاذبه گردشگري دريايي در خوزستان مورد غفلت واقع شده است.
وي احياي سواحل رودخانه‌هاي اروند و كارون را از راهكارهاي رونق گردشگري آبي بيان كرد و گفت: ايجاد و توسعه اقامتگاه‌هاي محلي و بومي، شناسايي توانمندي‌هاي گردشگري منطقه و جاذبه‌هاي بوم گردي در روستاهاي زيباي اطراف شهرستان خرمشهر، راه‌اندازي تورهاي تفريحي، برگزاري مسابقات ورزشي آبي از راهكارهاي مهم رونق گردشگري و اشتغال پايدار است.
مديركل بندر و دريانوردي خرمشهر گفت: حضور گردشگران علاوه بر آشنايي آن‌ها با فرهنگ، آداب‌ و رسوم مردم منطقه مي‌تواند نفع اقتصادي ، رشد و توسعه منطقه را به همراه داشته باشد.
محسني توسعه گردشگري دريايي و نقش آن در رشد اقتصادي را موثر بيان كرد و گفت: اين صنعت نوظهور و پول‌ساز مي‌تواند باعث رفع مشكلات و ناهنجاري‌هاي اجتماعي، ايجاد اشتغال و درآمدزايي بالا شود.
وي با بيان اينكه گردشگري آبي موجب ايجاد اشتغال و رفع محروميت در خرمشهر مي شودگفت: با توجه به معضل بيكاري و وجود نيروي كار فراوان در شهرستان خرمشهر مي‌توان با هدايت و مديريت سرمايه گذاران در بخش گردشگري آبي ، زمينه اشتغال جوانان اين منطقه را در حاشيه سواحل رودخانه‌هاي اروند و كارون مهيا كرد.
مديركل بندر و دريانوردي خرمشهر توسعه گردشگري دريايي را مستلزم برخورداري از دانش و علم گردشگري، عنوان كرد و گفت: افزايش آگاهي و مشاركت جامعه به‌عنوان ذي نفع اصلي اين صنعت، تربيت تورليدر و راهنمايان محلي براي راهنمايي گردشگران ضروري است.
مدير كل بندر و دريانوردي خرمشهر گفت: به منظور رونق صنعت گردشگري دريايي در بندر خرمشهر مجوز آموزش 40 ليدر با موضوع گردشگري دريايي در دانشگاه پيام نور خرمشهر اخذ شد.
محسني ايجاد زير ساخت گردشگري را اصلي ترين مولفه اين صنعت بيان كرد و افزود: چهار پست اسكله گردشگري در كارون و يك پست اسكله در جزيره مينو تا پايان امسال توسط بندر خرمشهر احداث مي شود.
وي ايجاد زيرساخت‌هاي توسعه گردشگري آبي، داشتن يك برنامه و مدل اجرايي متناسب با اقليم و بافت اجتماعي منطقه را لازم و ضروري خواند و گفت: همراهي و حمايت مديران توانمند آشنا به صنعت گردشگري دريايي و ايجاد مراكز آموزش جامع گردشگري در شمال و جنوب و تشويق سرمايه‌گذاران مي تواند در ايجاد اشتغال پايدار موثر واقع شود.
وي در خصوص اقدامات بندر خرمشهر براي توسعه گردشگري و اشاعه فرهنگ دريايي گفت: بندر خرمشهر با بررسي دقيق و شناسايي توانمندي‌هاي گردشگري آبي، راهكارهاي مختلفي ازجمله ايجاد 6 پست اسكله تفريحي و گردشگري در كارون باهدف پهلوگيري شناورهاي مسافربري را در دست اقدام دارد.
به گفته وي توسعه گردشگري دريايي مستلزم حمايت از كارآفرينان و سرمايه‌گذاران بخش خصوصي و ارائه تسهيلات بلندمدت به علاقه‌مندان براي فعاليت در اين بخش است.
مديركل بندر و دريانوردي خرمشهر افزود: در اين راستا سازمان بنادرها و دريانوردي به ‌منظور تشويق سرمايه‌گذاران بخش خصوصي، آمادگي اعطاي تسهيلات، پرداخت يارانه مستقيم و حمايت از آن‌ها را دارد.
محسني در ادامه گفت: براي رونق بيشتر صنعت گردشگري و رفع معضل بيكاري جوانان خرمشهري، به همكاري و حمايت بيشتر ارگانها و سازمان‌ها و مسئولان منطقه نياز است.

***آسان سازي سفرهاي دريايي از بندر خرمشهر به بصره و كويت
مدير كل بندر و دريانوردي خرمشهر گفت: به منظور تسهيل در انجام سفرهاي دريايي به بنادر بصره و كويت هياتي از بندر خرمشهر عازم كشورهاي عراق و كويت مي شود.
محمد محسني با اشاره به مذاكرات صورت گرفته ميان اين اداره كل و مسئولان بندر بصره و كويت اظهار داشت: موانع و فرآيندهاي طولاني صدور رواديد به بنادر كشورهاي عراق و كويت به زودي برطرف مي شود.
وي با بيان اينكه بندر خرمشهر سابقه تاريخي طولاني در زمينه انتقال مسافر به كشورهاي حوزه خليج فارس دارد گفت: بر اساس مذاكرات صورت گرفته با مسئولان دولتي و بندري بنادر عراق و كويت، به زودي هيات دريايي و بندري بندر خرمشهر به همراه فعالان بخش خصوصي به كشورهاي حوزه خليج فارس از جمله عراق، كويت و قطر اعزام مي شود تا علاوه بر تشريح برنامه سازمان بنادر و دريانوردي، در زمينه رفع موانع توسعه گردشگري به توافقات اجرايي با سران بنادر كشورهاي همسايه برسد.

**ضرورت ايجاد زيرساخت گردشگري آبي در سواحل
رييس اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري خرمشهر ايجاد زيرساخت هاي گردشگري آبي در سواحل رودخانه ها را لازم و ضروري خواند و گفت: داشتن اسكله ها و قايق هاي استاندارد مهمترين عامل براي جذب گردشگران داخلي و خارجي است.
سجاد پاك گهر اظهار داشت: وجود سه رودخانه كارون، بهمنشير و اروند در منطقه آبادان و خرمشهر يكي از پتانسيل هاي بالقوه و ظرفيت گردشگري آبي در اين منطقه است.
وي يكي از عوامل شكل گيري شهرهاي آبادان و خرمشهر را وجود آب و رودخانه هاي پر آب اين 2 شهر بيان كرد و گفت: در گذشته اين رودخانه ها به عنوان بخشي از عوامل توسعه و دسترسي به آبهاي بين المللي مد نظر بوده و باعث شكوفايي اين مناطق شده است.
پاك گهر گذشتن رودخانه كارون از وسط شهر خرمشهر به عنوان بخشي از عوامل اصلي شكل گيري شهري عنوان كرد و گفت: شكل گيري خرمشهر به واسطه جريان رودخانه كارون اين شهر را از ديگر شهرهاي كشور متمايز كرده است.
وي ساخت رستوران هاي دريايي را از پتانسيل هاي موجود در بخش گردشگري دريايي بيان كرد و گفت: توسعه رستوران هاي دريايي در كنار ساحل رودخانه مي تواند بخشي از نيازهاي گردشگران را در اين منطقه تامين كند.
رييس اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري خرمشهر به عوامل توسعه نيافتگي ظرفيت گردشگري آبي در اين شهرستان نيز اشاره كرد و گفت: وجود قوانين و دستورالعمل هاي دست و پا گير در كندي روند توسعه گردشگري آبي موثر بوده و اميد است سرعت بيشتري در توسعه تاسيسات گردشگري به سرمايه گذاران در اين بخش داده شود.
پاك گهر، شمار گردشگران دريايي در نوروز سال 97 را 550 هزار نفر بيان كرد و گفت: ورود هر گردشگر به منطقه مي تواند پنج شغل ايجاد كند.
وي وجود يادمان هاي دفاع مقدس در كنار سواحل را از ديگر ظرفيت هاي گردشگري آبي در خرمشهر برشمرد و گفت: يادمان هاي دفاع مقدس در كنار ساحل اروند و كارون همچون بناهاي باقي مانده از جنگ تحميلي در محوطه اداره كل بندر و دريانوردي خرمشهر، يادمان شهداي علقمه كربلاي 4 ( شهداي غواص) و بناهاي مربوط به ساختمان هاي پالايشگاه آبادان بخشي از جاذبه هاي گردشگري آبي است.
پاك گهر اظهار داشت: خوشبختانه طرح ساخت چندين اسكله آبي با مشاركت سازمان منطقه آزاد اروند در حال انجام است كه در توسعه و رونق اقتصادي منطقه تاثير بسزايي خواهد داشت.
وي با بيان اينكه احداث رستوران هاي دريايي با غذاي هاي سنتي در كنار رودخانه ها كافي نيست، گفت: براي اجراي طرح ها در حوزه گردشگري آبي حمايت ارگان ها و پرداخت تسهيلات كم بهره ضروري است.
وي ادامه داد: اميد است سرمايه گذاران با ورود به حوزه گردشگري آبي نگاهي ويژه اي به اين مقوله داشته باشند.
مسئول پژوهش اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري خرمشهر با بيان اينكه بهمنشير يا بهمن اردشير، شاخه‌اي از رود كارون مي‌باشد، گفت: رود كارون در شرق خرمشهر به دو شاخه تقسيم مي‌شود و يكي از اين دو شاخه بهمنشير نام دارد كه به موازات اروندرود به سمت جنوب آبادان جريان مي‌يابد و از طريق خور موسي به خليج فارس مي‌ريزد.
نجلا درخشاني افزود: به شاخه اي از دريا كه به خشكي وارد شده باشد، خور گفته مي‌شود و موسي نام ناخداي ماهري بوده كه نام او را بر اين خور نهاده‌اند.
وي اظهار داشت: نام بهمنشير برگرفته از نام بهمن اردشير (اردشير بابكان) بنيان‌گذار سلسله ساسانيان است كه اقدامات بسياري در راستاي عمران و آباداني ناحيه‌ خوزستان به وي منصوب است.
درخشاني گفت: حاشيه‌ رودخانه‌ي بهمنشير از خرمشهر تا خليج فارس به طول حدود 30 كيلومتر شامل چشم انداز بسيار زيبا و فضاهاي بكر است كه بيشتر اين مسير پوشيده از نخلستان و انواع درخت خرما مي‌باشد.
**** گردشگري آبي يكي از ظرفيت هاي اشتغالزا در منطقه است
معاون فرهنگي، اجتماعي و گردشگري سازمان منطقه آزاد اروند در اين باره گفت: منطقه آزاد اروند به دليل وجود رودخانه هاي قابل استفاده كشتيراني در سطوح مختلف به خصوص كشتي هاي تفريحي در سه رودخانه اروند، كارون و بهمنشير يكي از مناطق پرآب مناطق آزاد كشور محسوب مي شود.
سيدمرتضي نعمت زاده افزود: علاوه بر اين درياچه ها و فضاهاي آبي همچون درياچه صنعت نفت آبادان، اروند صغير جزيره مينو و تالاب ناصري خرمشهر از چشم اندازهاي آبي در شهرهاي آبادان و خرمشهر است.
وي با تشريح طرح هاي در دست اجرا يا مطالعه در حوزه گردشگري آبي گفت: در حال حاضر مطالعات پروژه مرمت و بازسازي باشگاه قايقراني جزيره مينو آغاز شده و به زودي كار اجرايي آن عملي مي شود.
نعمت زاده، از سرمايه گذاري بخش خصوصي در ساحل كارون خبر داد و گفت: علاوه بر اين بخش خصوصي با سرمايه گذاري 20 ميليارد ريال آماده اجراي طرح گردشگري آبي در كنار پل آزادي است.
وي به استقبال گردشگري آبي در نوروز امسال اشاره كرد و گفت: منطقه آزاد اروند به لحاظ فعاليت گردشگري آبي و فراهم شدن 500 هزار سفر آبي در جايگاه نخست در بين مناطق آزاد كشور قرار گرفت.
نعمت زاده گردشگري آبي را يكي از ظرفيت هاي اشتغالزا و درآمدزاي مهم بيان كرد و گفت: با توجه به ورود اتباع عراقي به شهرهاي آبادان و خرمشهر در اين رابطه سازمان منطقه آزاد اروند درصدد راه اندازي كارگاه آموزشي تخصصي تورليدر، تورگرداني و آموزش زبان خارجي براي جوانان منطقه را دارد.
وي ادامه داد: منطقه آزاد اروند به عنوان پايلوت فعاليت تفريحي گردشگري آبي آمادگي جذب سرمايه گذار مناسب در زمينه گردشگري آبي است.

***ساماندهي ساحل بهمنشير هشت هزار ميليارد ريال اعتبار نياز دارد
شهردار آبادان نيز در خصوص ساماندهي ساحل بهمنشير گفت: اجراي طرح ساماندهي ساحل رودخانه بهمنشير در محدوده شهرهاي آبادان و خرمشهر نياز به هشت هزار ميليارد ريال اعتبار دارد.
حسين حميدپور از اجراي مرحله نخست اين طرح از انتهاي ذولفقاري تا خرمشهر خبر داد و افزود: با توجه به طول 20 كيلومتري ساحل رودخانه بهمنشير طرح ساماندهي آن در چند مرحله اجرا مي شود.
شهردار آبادان مشاركت بخش خصوصي در اين طرح را مهم توصيف كرد و گفت: در مرحله اول ساحل سازي بهمنشير، اتصال ايستگاه هفت به سمت خيابان بهمن 37 آغاز مي شود.
حميدپور تصريح كرد: در اين مرحله ساماندهي و احداث فضاي سبز، احداث جاده هاي ساحلي و تثبيت ديواره رودخانه اجرا مي شود و با اجرايي شدن اين طرح انتهاي خيابان دبستان كه به خيابان بهمن 37 متصل شده به ايستگاه هفت وصل مي شود.
شهردار آبادان آغاز گفت: پيش بيني مي شود مرحله اول طرح پروژه ساحل سازي بهمنشير با اعتباري بالغ بر 200 ميليارد ريال از بهمن ماه سال جاري به مدت يك سال وارد مرحله اجرايي مي شود.
وي اظهار داشت: با اجرايي شدن طرح ساماندهي ساحل بهمنشير زمينه براي اشتغال و جذب گردشگر در آبادان فراهم مي شود.
كارون پرآب‌ترين و بزرگ‌ترين رودخانه ايران به طول ۹۵۰ كيلومتر تنها رودخانه ايران است كه به آبهاي بين‌المللي ارتباط دارد.
كارون تنها رود ايران است كه بخشي از آن قابل كشتيراني است.
كارون از يك طرف در خرمشهر از طريق مصب خود به اروند رود كه رودخانه‌هاي دجله و فرات از كشور عراق نيز به آن مي‌ريزند و از طرف ديگر به خليج فارس و اقيانوس هند مرتبط مي‌شود.
7100/6068