اژه ای خواستار ارائه اسناد وزیر امور خارجه درباره پولشویی شد

تهران - ایرنا - سخنگوی فراكسیون نمایندگان ولایی مجلس از حضور سخنگوی دستگاه قضا در جلسه این فراكسیون خبر داد و گفت حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای درباره اظهارات محمد جواد ظریف در خصوص پولشویی نامه نوشته و خواسته است توضیحات و اسناد وزیر امور خارجه اخذ شود.

سیدحسین نقوی‌حسینی به نقل از سخنگوی دستگاه قضا گفت: این كلمات و جملات از نظر شخصی بنده غلط بوده و از طرف یك مقام رسمی مطرح می شود . او باید توضیح دهد و اسناد خود را ارائه كند. اینجانب نامه نوشته و گفته ام كه اگر این جملات از سوی ایشان است، توضیحات و اسناد وی اخذ شود.
سخنگوی فراكسیون نمایندگان ولایی با اشاره به سخنان معاون اول رئیس قوه قضاییه در جلسه این فراكسیون گفت: برخی افراد با دفاع از خروج دلار از كشور و عدم جرم‌انگاری آن قصد دارند مانع ورود قوه قضاییه شوند اما این قوه در برخورد با فساد با احدی تعارف ندارد.
نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی گفت كه در این جلسه نمایندگان سوالات و مسائل خود را مطرح كردند كه از جمله آنها می توان به قدردانی از ورود و برخورد قوه قضائیه در مبارزه با اخلال گران نظام اقتصادی و دانه درشت ها، ضرورت برخورد با دانه درشت ترها كه عامل اصلی بی نظمی های اقتصادی بوده اند مثل رئیس بانك مركزی، ضرورت مقابله قاطع با زمین خواری و چپاول اموال مردم، ضرورت طرح نظر و دیدگاه های قوه قضائیه راجع به لوایح و طرح هایی كه جنبه قضائی دارند ، اشاره كرد.
وی افزود: همچنین لزوم مقابله با مفاسد در خود قوه قضائیه اگرچه قاطبه قضات و كاركنان قوه قضائیه افراد متدین و متعهد و سالمی هستند، ضرورت اعلام نتیجه پرونده برادر رئیس جمهور، برادر جهانگیری، سیف و دیگران، اهتمام بیشتر قوه قضائیه در پاسخگویی به مكاتبات نمایندگان مجلس، لزوم ورود قاطع و برخورد قاطع با افراد رده بالای اخلال اقتصادی به ویژه كسانی كه موجب از بین بردن ارز كشور شدند، لزوم پاسخگویی قوه قضائیه به شبهاتی كه رسانه های معاند و ضد انقلاب در رسانه ها مطرح می كنند، حمایت از قوه قضائیه از سوی مجلس و به ویژه فراكسیون نمایندگان ولایی در مقابله با مفاسد، اخلالگران اقتصادی، رانت خوارها در دستگاه های اجرایی و علت عدم پیگیری اظهارات ظریف كه خلاف منافع ملی است از سوی قوه قضائیه از دیگر مسائلی بود كه در جلسه صبح امروز مطرح شد.
نقوی حسینی با اشاره به اظهارات اژه ای عنوان كرد: ما همچنان با نظامی در تراز حكومت اسلامی فاصله داریم و باید خیلی كار كنیم تا به آن درجه برسیم ولی انصافا زحمات زیادی كشیده شده و انصافا به مراحل متعالی رسیدیم و طی چهل سال گذشته كارهای بزرگی انجام شده است.

** اصلاح قوانین مسیر قضاوت را تسهیل می‌كند

نماینده مردم ورامین گفت: اژه ای معتقد بود اساس قوه قضائیه قانون است كه نمایندگان آن را تصویب می كنند پس همه باید دست به دست هم بدهیم تا با اصلاح قوانین، مسیر قضاوت را تسهیل كنیم.
وی افزود: اژه ای ادامه داد كه اینجانب فقط واقعیت ها را عرض می كنم چون بسیاری از اخبار صحت ندارد، برای مثال درباره مدیرعامل كشت و صنعت هفت تپه باید بگویم كه وی فراری بوده و اصلا زندان نیست كه فرصتی به او داده شود تا مشكلات را حل كند.
نقوی حسینی با بیان اینكه اژه ای معتقد بود قوانین ما باید در جهت احقاق عدالت اجتماعی باشد، ابراز داشت: زمانی كه در یك فاصله كم، 18 میلیارد دلار اختصاص داده شده، ثبت سفارش و توزیع می شود در حالی كه فشار شدید اقتصادی بر كشور وجود دارد حتی در این شرایط، بدون حساب و كتاب توزیع صورت می گیرد و یا با برنامه ریزی، ده ها تن طلای كشور توزیع می شود كه در این شرایط قوه قضائیه نمی تواند اقدامی كند.
عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به بخش دیگری از سخنان اژه ای اظهارداشت: خیلی ها از این گونه اقدامات حمایت می كنند؛ دلار رفته، ماشین لوكس وارد شده، دلار رفته، اصلا چیزی وارد نشده، خیلی ها دفاع می كنند و می گویند اصلا این ها جرم نیست كه قوه قضائیه وارد شود.

**قوه قضاییه در مبارزه با فساد با احدی تعارف ندارد

نماینده مردم ورامین افزود: اژه ای ادامه داد كه قوه قضائیه در مبارزه با فساد اعم از دانه درشت ها، دست اندركاران، مسئولان و غیره مصمم است و با هیچ احدی تعارف ندارد البته عده ای هم تحت عنوان ضرورت حفظ امنیت اقتصادی، ایجاد محیط امن برای سرمایه گذاران و غیره نسبت به برخوردهای قوه قضائیه اعتراض می كنند.
نقوی حسینی ادامه داد: پرونده برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول در حال انجام ولی زمان بر بوده و نیازمند تحقیقات خیلی بیشتری است ولی در حال رسیدگی است . همچنین پرونده دریافت زمین محمد جواد لاریجانی، یك بار در زمان آیت الله شاهرودی و یك بار هم در زمان آیت الله آملی بررسی شده و در هر دو بار بدون وقوع جرم مختومه شده است.
نماینده مجلس دهم ادامه داد: اژه ای با اشاره به اعدام دو مفسد اقتصادی به دلیل خرید و فروش ارز و سكونت بلكه به علت افساد و اخلال اقتصادی است، گفت كه این دو مفسد با اقدامات خود، نظام اقتصادی كشور را دچار مشكل و اختلال كرده اند و میلیون ها نفر از ملت ایران را دچار مشكل در زندگی كرده اند چرا كه او قاچاق ارز و سكه كرده بود و این موارد دقیق در حكم آن ها آمده است.
وی ادامه داد: اژه ای همچنین تصریح كرد كه اینكه یك مقام دولتی اعم از رئیس جمهور یا معاون اول و هركس دیگری تصمیم به واگذاری ارز و سكه در آن شرایط كرده، اولا باید بررسی شود كه آیا این تصمیم درست بوده و یا غلط و ثانیا چه كسی باید برای قوه قضائیه این موضوع را اعلام كند تا قوه قضائیه ببیند جرمی اتفاق افتاده یا خیر؟

** قوه قضاییه در حوزه جرم ورود می‌كند
نقوی حسینی تصریح كرد: اژه ای اشاره داشت كه ما به بخشی از این اقدامات می توانیم ورود كنیم كه تخلف شده و جرمی صورت گرفته ولی در زمینه سیاست گذاری ورود نكرده ایم ضمن اینكه قوه قضائیه عوامل اصلی و موثر در این تخلفات بانك مركزی اعم از معاون، مدیركل حراست و غیره را دستگیر كرده و حداقل 9 نفر بازداشت و 5 نفر تحت تعقیب هستند بنابراین در برخورد با جرم و مجرم با هیچ مقام و جایگاهی تعارف نداریم و قوه قضائیه قطعا ورود كرده و برخورد می كند.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در كاهش جرم انگاری در قوانین باید اهتمام داشته باشیم و این موضوع بخشی از آن به مجلس و تصویب قوانین برمی گردد از این رو قوانین نباید فوری سراغ بازداشت برود تا از حجم زندانیان كاهش یابد البته برای كمك به زندان ها، باید بودجه و اعتبارات بیشتری تصویب شود.
سخنگوی فراكسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به سخنان اژه ای در مورد اظهارات ظریف خاطرنشان كرد: این كلمات و جملات از نظر شخصی بنده غلط بوده و از طرف یك مقام رسمی مطرح می شود و باید توضیح دهد و اسناد خود را ارائه كند كه اینجانب نامه نوشته و گفته ام كه اگر این جملات از سوی ایشان است، توضیحات و اسناد وی اخذ شود.
1553