وضعيت نگران كننده كارگران پاكستاني در عربستان

اسلام آباد - ايرنا -صدها نفر از اتباع و كارگران پاكستاني در عربستان سعودي با مشكلاتي از قبيل پرداخت نشدن دستمزد ،سوء استفاده ، اخراج و بد رفتاري از سوي كارفرمايشان روبرو هستند.

به گزارش ايرنا، به رغم گسترش روابط سياسي و اقتصادي رياض و اسلام آباد در سالهاي اخير تاكنون تغييري در وضعيت اتباع و كارگران پاكستاني در اين كشور ايجاد نشده است.
براساس گزارش هاي منتشر شده، دولت عربستان سعودي بيش از 50 هزار نفر از كارگران پاكستاني را در هشت ماه گذشته بدون پرداخت حقوق و دستمزدشان از اين كشور اخراج كرده است .
همچنين 10 هزار و 356 نفر از كارگران پاكستاني به دليل مشكلات گوناگون در عربستان گرفتار شده اند.
مشكلات كارگران پاكستاني پس از اعمال ماليات بر كارگران خارجي در عربستان چند برابر شده است.
براساس گزارش هاي منتشر شده بيش از سه هزار نفر از اتباع پاكستاني كه بيشتر آنان را كارگران تشكيل مي دهند هم اكنون در زندان هاي اين كشور بسر مي برند.
هر چند عربستان سعودي با برنامه هاي بلند پروازانه محمد بن سلمان وليعهد اين كشور ميلياردها دلار در بخش ساخت و سازي و زيربنايي سرمايه گذاري كرده ولي تعداد كارگران پاكستاني در اين كشور در سالجاري نسبت به سال گذشته با 11 درصد كاهش به 460 هزار نفر رسيده است .
به گفته «شاه محمود قريشي: وزير امور خارجه پاكستان در حال حاضر دو ميليون و 600 هزار تبعه پاكستاني در بخش هاي مختلف صنعتي تجاري و عمراني عربستان سعودي مشغول به كار هستند.
از سوي ديگر افزايش تورم در عربستان به ويژه افزايش قيمت بنزين ،برق و افزايش هزينه صدور رواديد براي اخذ اقامت سالانه براي شهروندان خارجي، هزينه زندگي براي شهروندان پاكستاني در عربستان را افزايش داده است.
تغيير سياست عربستان سعودي در قبال جويندگان فرصت هاي شغلي در اين كشور باعث شده تا كارگران ماهر پاكستاني ديگر تمايلي براي رفتن به عربستان نداشته باشند.
حضور كارگران ماهر پاكستاني در عربستان سعودي مزيت هاي بزرگ اقتصادي براي پاكستان دارد.
سال 2016 ميلادي شهروندان پاكستاني، پنج ميليارد و 800 ميليون دلار به كشور خود ارسال كردند .

*** مشكلات كارگران پاكستاني در عربستان
صادر نكردن پروانه اقامت ،پرداخت نكردن حقوق و سوء استفاده از مهمترين مشكلات كارگران پاكستان در اين كشور است.
بسياري از كارگران پاكستان نسبت به سوء استفاده كارفرمايان سعودي شكايت مي كنند.
به گفته آنها بسياري از كارفرمايان سعودي با گرفتن گذرنامه كارگران خارجي و پاكستاني از آنها بهره كشي مي كنند.
همچنين كارگران پاكستان تنها با كسب مجوز از كارفرمايان حق خروج از عربستان را دارند و همين مشكل، باعث شده تا كارگراني كه به دلايلي تمايلي براي ادامه كار براي كارفرمايان خود ندارند، ماهها و سال ها و بدون بهره مندي از حقوق كارگري در اين كشور گرفتار مي شوند.
بر اساس قانون عربستان سعودي، هيچ كارگر خارجي بدون اخذ اقامت از طريق كارفرمايان حق كار در اين كشور را ندارد و افرادي كه اين قانون را زيرپا بگذارند دستگير و زنداني و يا جريمه شده و سپس به كشور خود بازگردانده مي شوند.
كارگران پاكستاني تنها با پرداختن هزينه اقامت و كاربه كارفرمايان سعودي مي توانند در عربستان سكونت و مشغول به كار شوند.
بر اساس برخي آمارها، هم اكنون سه هزار و 309 نفر از شهروندان پاكستاني در زندان هاي عربستان به سر مي برند.
اين افراد در زندان هاي سعودي از داشتن وكيل محروم هستند و محاكم اين كشور همواره به نفع كارفرمايان حكم صادر مي كنند.
بر اساس قوانين عربستان سفارت پاكستان نيز نمي تواند براي نجات آنها از ظرفيت هاي ديپلماتيك خود استفاده كند.
بسياري از زندانيان پاكستاني با حكم دادگاه عربستان سعودي به مرگ محكوم شده اند.
به گفته فعالان حقوق بشر در پاكستان،جسد بسياري از محاكمان به اعدام تحويل خانواده هايشان نمي شود و پيكر آنها بدون مجوز خانواده هايشان دفن مي شود.
بسياري از خانواده ها حتي اجازه نيافته اند براي آخرين بار با عزيزان خود قبل از اعدام ملاقات كنند.
اخيرا احتمال اعدام تعداد زيادي از شهروندان پاكستاني موجي از حيرت نگراني عميق در اين كشور در پي داشته است.
گفته مي شوند كه محاكم بدون حضور متهمان در صحن دادگاه صادر مي شود.
چند روز پيش تعدادي از مردم پاكستان در تعدادي از شهرهاي اين كشور در اعتراض به نقض حقوق شهروندان اين كشور در عربستان سعودي عليه اين كشور تظاهرات كردند.
اخيرا، اعضاي خانواده كارگران پاكستاني كه در زندان‌هاي عربستان گرفتار شده‌اند با تجمع در باشگاه مطبوعات اسلام‌آباد از عمران‌خان نخست وزير اين كشور درخواست كردند كه براي آزادي اين افراد با مقامات رياض مذاكره كند.
خانواده زندانيان پاكستاني همچنين با شركت در يك نشست خبري، اعلام كردند:كارگراني كه در عربستان كار مي‌كردند نقش مهمي در تأمين بودجه دولت دارند اما به حال خود رها شده‌اند.
به گفته معترضان، عربستان به بهانه‌هاي مختلف زندانيان پاكستاني را گردن مي‌زند بنابراين جان آن‌ها در خطر است.
چند روز پيش نيز، صدها نفر از شهروندان پاكستان در شهر اسلام آباد روبروي دفتر هواپيماي ملي عربستان در فرودگاه اسلام آباد تجمع كردند.
اين افراد با حمل پلاكاردهايي آزادي شهروندان پاكستان را از زندانهاي سعودي خواستار شدند.
هزاران نفر از كارگران پاكستاني در عربستان كه به دليل سخت شدن شرايط زندگي به كشورشان بازگشته و تعداد زيادي از آنها نيز در انتظار دريافت مجوز خروج از اين كشور هستند.
آساق**6125**1600