۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۷
کد خبر 83102991
۰ نفر
آلودگی نفتی در سواحل گناوه جمع آوری شود

گناوه-ایرنا- مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری بوشهرگفت: باتوجه به بارندگی های روزهای اخیر و سرازیرشدن مواد نفتی از رودخانه های فصلی گناوه به سواحل خلیج فارس تمامی دستگاههای مرتبط استانی و مجموعه نفت در پایش و جمع آوری آن در اسرع وقت اقدام كنند.

به گزارش ایرنا، قاسم قائدی روز شنبه در جلسه فوق العاده مدیریت بحران شهرستان گناوه در فرمانداری بادستور كار بررسی آخرین وضعیت آلودگی نفتی افزود: باید تمامی امكانات و تجهیزات دستگاههای مرتبط از جمله بالگرد جهت شناسایی و جمع آوری حجم نقاط آلوده به موادنفتی در خلیج فارس بسیج و بكار گرفته شود.
وی بااشاره به اینكه طبق گزارش های ارایه شده در این نشست مواد نفتی جاری شده مسافت 20 كیلومتری از خشكی را طی و به دریا رسیده گفت: درصورتیكه كنترل و پیشگیری های لازم انجام می شد ضریب اثرگذاری آن كاهش و چنین اتفاقی بوقوع نمی پیوست.
مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری بوشهر اظهارداشت: انجام امور باید منطبق با واقعیات و حقیقت و براساس زبان تعامل و همدلی باشد تا نتیجه مثبتی حاصل شود.
وی افزود: محیط زیست و بندر و دریانوردی در خصوص جاری شدن نفت به ساحل از طریق بازدیدهای میدانی و مستندسازی موضوع را از مجاری قانونی پیگیری كنند.
قائدی خواستار استقرار نمایندگی نفت و گاز در شهرهای شمالی استان بوشهر شد گفت: نمایندگان نفت دراین نشست به این خواسته اهتمام جدی ورزند و در اولویت كارهای خود قرار دهند.
وی یادآورشد: باتوجه به اینكه سیستم بارشی جدیدی از سه شنبه هفته جاری وارد استان بوشهر می شود تمامی مدیریت بحران شهرستان ها در آمادگی كامل باشند .
مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر هم گفت: آلودگی محیط زیست مسئله ای مهم و تشكیل این جلسه ضروری بود.
فرهاد قلی نژاد افزود: باتوجه به مشاهدات و كارشناسی ها علت آلودگی نفتی است كه باید با شفافیت در كنترل و مهار آن اقدام شود.
وی اظهارداشت: لازمه اقدام فوری برای مهار و كنترل كانون و منشا آلودگی های نفتی وجود امكانات و تجهیزات است تا عمق فاجعه بیشتر نشود.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر یادآورشد: برای جلوگیری از خسارت های ناشی از خطوط لوله نفت خطوط فرسوده باید شناسایی و بازسازی شود.
وی گفت: خسارت های واردشده موادنفتی به محیط زیست در منطقه گناوه درحال بررسی و برآورد است.
مدیركل بنادر و دریانوردی استان بوشهر هم گفت: بمحض اطلاع ار آلودگی نفتی در گناوه این مدیریت ورود و باوجود اینكه امكانات و تجهیزات مختص حوادث دریایی است، بخاطر همكاری و ممانعت از ورود به خلیج فارس عملیات پاك سازی دره فصلی آغاز شد.
سیاوش ارجمند زاده افزود:باتوجه به شدت جریان آب های بارندگی در دره های فصلی ، مواد نفتی به ساحل سرازیر شده كه برای پایش و جمع آوری برنامه ریزی های لازم انجام شده است.
وی گفت: برای كنترل و جمع آوری مواد نفتی امكانات و تجهیزات این مدیریت ناكافی است و باید مجموعه نفت در این زمینه همكاری و مشاركت كند.
مدیركل بنادرودریانوردی استان بوشهر افزود: دراین ارتباط یك كشتی از بوشهر به گناوه عزیمت و بالگرد نیز برای پایش هوایی بكار گرفته خواهد شد تا بتوانیم حجم موجود آلودگی را در خلیج فارس مهار كنیم.
رئیس اچ اس ای شركت بهره برداری نفت وگازگچساران هم گفت: بمحض گزارش آلودگی نفتی در دره های فصلی گناوه ، نیروهای عملیات شامل 14 گروه با بیش از 107 نفر تمام منطقه را در مجموع 57 بازدید انجام دادند و هیچگونه نشتی از خطوط لوله نفت و حوضچه ها رویت نشد.
شهرام قربانی افزود: دراین عملیات به رغم اینكه آتش سوزی در مخازن پترو امید آسیا به وقوع پیوسته بود، نیروهای عملیاتی وارد شدند و كلیه خطوط لوله نفتی در حوزه گلخاری و بینك بالادست رودخانه فصلی و گودال ها را در 48 ساعت گذشته كه همراه با بارش باران بود بازدید و نشتی وجود نداشته است.
وی گفت: احتمال می رود نشتی نفت مربوط به تعمیرات قبلی در حوضچه ها باشد كه بدلیل بارندگی ایجاد شده باشد اما نیروهای عملیاتی هیچگونه موردی رویت نكردند.
رئیس اچ اس ای شركت بهره برداری نفت و گاز گجساران اظهارداشت: تصمیم گیری در ارتباط با استقرار نمایندگی و نیروی مجموعه نفت در منطقه شمال استان بوشهر در گناوه توسط این حوزه و مناطق نفتی امكان پذیر نیست و باید مسئولان این شهرستان مكاتبه از طریق وزارت نفت كنند.
معاون عمرانی فرمانداری گناوه هم گفت: بارندگی های روزهای اخیر كه باعث جاری شدن آب همراه با نفت در رودخانه فصلی فخرآوری بخش مركزی این شهرستان حجم وسیعی از اراضی را آلوده به نفت كرده است.
حسام منصوری مطلق افزود: باتوجه به اینكه بخش مهمی از خطوط لوله نفتی جنوب كشور در شهرستان گناوه مستقر است باید دفتر نمایندگی مستقل در این منطقه مستقر تا در زمان وقوع حوادث و هرگونه مشكلی بتوان دسترسی راحتی به مجموعه نفت داشته باشیم.
شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر در جوار تاسیسات و خطوط مهم نفت در جنوب كشور است.
6164/6045