فعالیت نخستین پویش انرژی صنایع كشور در فولاد آلیاژی یزد آغاز شد

یزد - ایرنا - فعالیت نخستین پویش (كمپین) انرژی صنایع كشور با هدف پیشبرد و ارتقای بهره وری انرژی، روز شنبه در محل فولاد آلیاژی ایران در یزد آغاز شد.

به گزارش ایرنا مدیرعامل شركت فولاد آلیاژی ایران گفت: این مجموعه به عنوان اولین شركت صنعتی، پیش برنده طرح ارتقای فرهنگ بهره وری انرژی در كشور است و در قالب اجرای این طرح چهار تا 10 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.
علیرضا چایچی در نشست آغاز این پویش افزود: فولاد آلیاژ ایران از 20 سال قبل با بهره گیری از توان بالای فناوری و دانش فنی و با استفاده از توان و ساخت فناوری های ایتالیا به عنوان معتبرترین شركت تولید فولاد آلیاژی كشور آغاز بكار كرده است.
وی تصریح كرد: با تلاش های گسترده ای كه طی این سالها انجام شده هم اكنون بالغ بر 500 هزار تن انواع مقاطع فولاد آلیاژی در اشكال مختلف برای جوابگویی به صنایع تخصصی همچون خودروسازی ، ابزار ، نفت و پتروشیمی و ریلی در حال تولید است.
مدیرعامل شركت فولاد آلیاژی ایران با بیان اینكه هدف گذاری این شركت با اولویت صادرات همراه با برندسازی است ، خاطرنشان كرد: در همین راستا 15 تا 20 درصد تولیدات این شركت به كشورهای صاحب صنعت از جمله به اتحادیه اروپا و تركیه صادر می شود.
چایچی گفت: در كنار مسائل توسعه محصول و بازار ، فولاد آلیاژی ایران همواره رویكرد مثبتی در كاهش مصرف انرژی و صرفه جویی داشته به همین دلیل استفاده از پساب در فضای سبز ، استفاده از آبیاری قطره ای و پروژه ارتقاء فرهنگ انرژی را با همكاری سازمان توسعه صنعتی ملل متحد ( یونیدو) دنبال كرده است.
به گفته وی در این راستا برنامه ارتقاء فرهنگ انرژی در واحد فولاد سازی بــا تمركز بر كوره‌های قوس الكتریكی كه بیش از 70 درصد انرژی الكتریكی كل كارخانه را به خود اختصاص می‌دهند، اجرا شده و از امروز نخستین كمپین انرژی صنایع كشور در فولاد آلیاژی ایران - یزد با هدف پیشبرد و ارتقای بهره وری انرژی آغاز بكار كرد.
در این ادامه این جلسه، هماهنگ‌كننده ملی بــرنامه بهره‌وری انرژی در صنایع كلیدی ایران نیـز گفت: سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) كه هدفش توسعه صنعتی پایدار با نگاه جامع نگر است، برای اولین بار با هدف اجرای پایلوت ارتقای فرهنگ انرژی و كارزار اطلاع‌رسانی در صنعت، این پروژه را در شركت فولاد آلیاژی ایران (بزرگ‌ترین‌ تولید‌كننده فولادآلیاژی خاورمیانه) آغاز كرد.
نسیم شكاری افزود: پیش‌بینی می‌شود با اجــرای كــامل برنامه ارتقـــای فرهنگ انــرژی،پنج درصد صرفه‌جویی انرژی در مدت 6 ماه در این كارخانه محقق شود.
وی خاطرنشان كرد: این برنامه با كمك مالی صندوق تسهیلات محیط زیست جهانی (gef)، مشتركا توسط سازمان ملل متحد(UNIDO)، در راستای بخشی از وظایف این سازمان و همگام با اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد برای مقابله با تغییرات آب و هوایی از طریق بهره‌وری و صرفه‌جویی انرژی در صنایع بزرگ كشور (IFCO) به‌عنوان همكار ملی پروژه از سال 2012 تا 2018 در كشور اجرا شد.
نماینده یونیدو با اشاره به اینكه ایران جزو كشورهای بزرگ تولید كننده گازهای گلخانه ای است ، اظهار داشت: وظیفه ما در بخش صنعت این است كه با نگاه ویژه و اصلاح الگوی مصرف از طریق مختلف در حد توان این رقم را كاهش دهیم و در بخش فولاد بالغ بر 25 درصد پتانسیل صرفه جویی وجود داشته كه نسبت به دیگر صنایع از وضعیت مطلوبتری برخوردار است.
هماهنگ كننده ملی برنامه بهره وری انرژی در سازمان یونیدو، انجام این پروژه در شركت فولادآلیاژی ایران را به عنوان اولین پروژه در سطح ایران معرفی كرد و گفت: هزینه اجرای پروژه پایلوت ارتقاء فرهنگ صرفه جویی در انرژی برای شركت فولادآلیاژی است و در این مدت 715 گیگابایت معادل 72 میلیون مترمكعب گاز در مصرف انرژی ، صرفه جویی شده است.
شكاری یادآور شد: 14 درصد هزینه های ما صرف راهكارهای كم هزینه و بی هزینه می شود ولی با 18 درصد هزینه ها ، 44درصد نتیجه مثبت گرفته ایم.
در این جلسه مدیرعامل شركت برق منطقه ای استان یزد هم گفت: یزد با 70 درصد مصرف برق در بخش صنعت ، یك استان صنعتی است كه در سال 96 ، قسمت عمده آن شامل سه هزار و 600 گیگاوات در صنایع فولاد بوده است.
محمدحسن صباغ زادگان افزود: اگر در قالب چنین برنامه هایی تنها 10 درصد در مصرف انرژی الكتریكی فولاد استان صرفه جویی شود علاوه بر صرفه جویی برق به مقدار 75 میلیون لیتر آب در سال معادل مصرف 210 خانوار ایرانی و نیز میزان 90 میلیون مترمكعب گاز معادل مصرف سالانه 30 هزار خانوار ایرانی ، صرفه جویی خواهد شد.
در بخش دیگر این جلسه مدیرعامل آب منطقه ای یزد اظهار داشت: در راستای مشخص شدن سهمیه هر بخش و سهم آنها در كاهش مصرف ، كارگروه سازگاری با كم آبی در استان ها ایجاد شد .
محمدمهدی جوادیان زاده افزود: در این خصوص طرحی در استان یزد با عنوان مدیریت 100 درصد برای كاهش 50 درصد مصرف آب بخش كشاورزی ، 30 درصد آب صنعت و 20 درصد آب شرب طراحی و در حال اجراست.
وی ادامه داد: یكی دیگر از طرحها ، طرح سپاس آب است كه قرار است در قالب آن ضمن معرفی بهترین مصرف كنندگان آب در بخش های مختلف ، از روش های آنها نیز به عنوان الگو ، استفاده شود كه امیدوارم طرح شركت فولاد آلیاژی بتواند در سایر صنایع فولادی نیز مدنظر قرار گیرد.
مدیرعامل شركت گاز استان هم با بیان اهداف این شركت در حفظ محیط زیست و توسعه انرژی پاك است گفت: در گاز شهری و روستایی به موفقیت های چشمگیری رسیده ایم ولی در صنایع هنوز به اهداف مدنظر نرسیده ایم.
علی اكبر میدانشاهی افزود: برنامه شركت گاز این بود تا صنایع استان تا پایان امسال از این انرژی برخوردار شوند ولی به دلایلی این كار با مشكلاتی مواجه شده كه امیدواریم در راستای كاهش آلایندگی ها این اتفاق در سالهای آینده بیفتد.
شركت فولاد آلیاژی ایران بزرگترین تولید كننده انواع فولاد آلیاژی در ایران و خاورمیانه است كه در سال 1378 به بهره برداری رسید.
محصولات این شركت در صنایع هوافضا، نفت و پتروشیمی ، نیروگاه ها، ابزارسازی ، لوازم پزشكی و جراحی، خودروسازی ، ماشین سازی و سایر صنایع ویژه، كاربرد دارد.
1968 / 6197