۲۶ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۵۵
کد خبر: 83102863
T T
۰ نفر
یك زن برای نخستین بار عضو هیات مدیره شركت ملی نفت شد

تهران- ایرنا- وزیر نفت برای نخستین بار در سال‎های فعالیت شركت ملی نفت با صدور حكمی یك بانو را به عنوان عضو اصلی هیات مدیره این شركت منصوب كرد كه یكی از مهمترین بنگاه اقتصادی كشور محسوب می شود.

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا، صنعت نفت تا چندی پیش به عنوان صنعتی مردانه به شمار می رفت و زنان امكان راه یافتن به پست های ارشد مدیریتی در آن را نداشتند اما در دولت یازدهم و دوازدهم، این روند تغییر كرد و زنان به تدریج در پست های مختلف منصوب شدند.
انتصاب «مرضیه شاهدایی» به عنوان مدیرعامل شركت ملی صنایع پتروشیمی و سپس قائم مقامی وزیر نفت، نقطه اوج ورود زنان به صنعت نفت محسوب می شود.
امروز نیز وزیر نفت برای نخستین بار «زهرا گودرزی» را به عضویت در هیات مدیره این شركت منصوب كرد.
در این حكم انتصاب آمده است: «اكنون كه در اجرای سیاست‎های نظام و دولت در ارتقای جایگاه جوانان و زنان در ساختار مدیریتی كشور، به عنوان نخستین بانو به عضویت مهمترین بنگاه اقتصادی كشور منصوب می‎شوید، مسوولیتی مهم نیز در ارائه الگوی مدیریتی یك خانم متعهد ی بر عهده خواهید داشت.»
گودرزی به مدت چهار سال، به عنوان عضو اصلی هیات‎مدیره شركت ملی نفت ایران منصوب شده است.
وی تاكنون مسوولیت هایی مانند عضویت در كمیته تهیه و تنظیم قراردادهای جدید نفتی در شركت ملی نفت ایران، مذاكره‎كننده ارشد حقوقی در قراردادهای بالادستی، مشاور حقوقی كمیته بازنگری قراردادهای نفتی و دبیری هیات تطبیق قراردادهای نفتی را بر عهده داشت.
وزیر نفت امروز در حكمی دیگر «سعید خوشرو» مدیر امور بین‌الملل شركت ملی نفت ایران، را به مدت چهار سال به‌عنوان عضو اصلی هیات مدیره این شركت منصوب كرد.
براساس اساسنامه شركت ملی نفت ایران، مسوولیت اداره این شركت برعهده هیات ‌مدیره است.
هیات مدیره شركت متشكل از هفت عضو اصلی و ٢ عضو ‌علی‌البدل است كه برای یك دوره چهارساله با پیشنهاد وزیر نفت و تصویب مجمع منصوب می‌شوند و حكم انتصاب آنها از سوی وزیر نفت صادر می‌شود.
همه اعضای اصلی و علی‌البدل هیات ‌مدیره باید شخص حقیقی باشند. سمت عضویت در هیات‌ مدیره شركت، قائم به شخص است.
مطابق با اساسنامه شركت ملی نفت ایران، هیات مدیره این شركت از جایگاه ویژه‎ای برخوردار است و مسوولیت‎های سنگینی از جمله تدوین خط مشی، راهبردها، سیاست‎ها و برنامه‎های كلان برای تصویب مجمع عمومی، تصویب برنامه‎های عملیاتی، تایید بودجه تفصیلی و ارقام منابع و مصارف آن، بررسی و صدور مجوز عقد قراردادهای شركت و رفع اختلاف های مربوط به قراردادها را بر عهده دارد.
مركز آمار ایران بر پایه سرشماری سراسری سال 1395، جمعیت كشور را 79 میلیون و 926 هزار و 270 نفر اعلام كرد كه 51 درصد آن را مردان و 49 درصد آن را زنان تشكیل می‌دهند.
نتایج سرشماری نشان می دهد جمعیت مردان 40 میلیون و 498 هزار و 442 نفر و جمعیت زنان نیز 39 میلیون و 427 هزار و 828 نفر است؛ به عبارتی به ازای هر 100 زن، 103 مرد در ایران زندگی می­كنند.
رییس جمهوری هشتم شهریورماه پارسال در نخستین گفت وگوی زنده تلویزیونی پس از تشكیل دولت دوازدهم، گفت: نگرانم چرا امروز شاهد گردش نخبگان با آن سرعتی كه باید نیستیم؛ بنابراین من به همه وزیران دولت دوازدهم دستور دادم هر وزیری دستكم باید 2نفر از جوانان را در سمت معاون، مشاور یا دستیار وزیر بگمارند و از وجود یك خانم در یكی از این سمت های مشابه در تحول وزارتخانه ها استفاده كنند.

اقتصام*2022*1961*