ترامپ از باخت در كنگره و تحقیقات از خلاف هایش برافروخته است

نیویورك- ایرنا- مشاور پیشین وزارت خارجه آمریكا می گوید از دست رفتن سیطره كامل جمهوریخواهان بر كنگره آمریكا و چشم انداز تحقیقات درباره روابط پنهان و كارهای خلاف ترامپ در عرصه داخلی و بین المللی، او را به شدت آشفته و برافروخته كرده است.

«دنیس جت» روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، درباره خشم شدید رییس جمهوری آمریكا و پرخاشگری روزهای اخیر وی به سران جهان و اطرافیانش گفت: مساله ترامپ این است كه این انتخابات مخالفت رسای آمریكایی ها با وی بود.
وی افزود: ترامپ از نامزدهای جمهوریخواهی پشتیبانی می كرد كه بیشترشان در این انتخابات رای نیاوردند. آنها كرسی های بسیاری را در مجلس نمایندگان از دست دادند. اكنون دمكرات ها در مجلس نمایندگان اكثریتی قاطع را در اختیار دارند و می خواهند كه تحقیقات درباره دولت ترامپ را كلید بزنند.

** تهدید تحقیقات بازرس ویژه از ترامپ
این دیپلمات پیشین در پاسخ به این پرسش كه چه مواردی در دستور كار تحقیقات رابرت مولر بازرس ویژه وزارت دادگستری آمریكا درباره دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 آمریكا قرار خواهد داشت، گفت: مقام های مختلف به كنگره دعوت خواهند شد تا درباره ارتباط های سیاسی ترامپ و اطرافیانش و اتهام فرار مالیاتی علیه وی شهادت دهند. من فكر می كنم عصبانیت ترامپ به این مسایل باز می گردد.
جت تصریح كرد: ترامپ این تحقیقات را تهدیدی برای خود و خانواده اش می بیند و احساس می كند كه با خارج شدن مجلس نمایندگان از دست جمهوریخواهان، دیگر به سادگی نخواهد توانست روند تحقیقات مولر را متوقف كند.
وی درباره احتمال بركناری مولر توسط رییس جمهوری آمریكا گفت: ترامپ، 'جف سشنز' وزیر دادگستری را از كار بركنار كرده است. جانشین موقت وی، گوش به فرمان ترامپ است و شاید این زمینه ای برای بركناری رابرت مولر باشد. از لحاظ نظری، ترامپ می تواند مولر را بركنار كند اما وی باید دلیلی برای آن رائه كند. البته او فردی حقه باز است و به راحتی دروغ می گوید و داستان سرایی می كند.
استاد علوم سیاسی در دانشگاه دولتی پنسیلوانیا ادامه داد: ترامپ مدعی شده است كه تحقیقات درباره دخالت روسیه داستان سازی است. اگر ترامپ دست به بركناری مولر بزند، ما با بحران قانون اساسی روبرو خواهیم شد. در این صورت باید دید كه نمایندگان جمهوریخواه چه موضعی خواهند گرفت. آیا آنها آینده سیاسی خود را در نظر خواهند گرفت یا منافع ترامپ را؟

** ادامه بركناری ها و آشفتگی در كاخ سفید
خبرنگار ایرنا در ادامه نظر این مشاور پیشین وزارت خارجه آمریكا را در خصوص ادامه تغییرات و بركناری ها در كاخ سفید جویا شد و پرسید كه وضعیت كاخ سفید در صورت بركناری 'جان كلی' رییس ستاد كاخ سفید چگونه خواهد شد؟
جت پاسخ داد: جان كلی تا حدی توانست وضعیت را در كاخ سفید مرتب كند اما او ضعیف شده است و ترامپ فكر می كند، كلی در كارش دخالت می كند. در صورت بركناری او، تصور من آشفتگی بیشتر در كاخ سفید است. گفته می شود كه می خواهند یك جوان 36 ساله كه در كاخ سفید كار می كند را به جای او رییس ستاد كنند. به نظر من وضعیت از بد به سوی بدتر خواهد رفت.
وی ادامه داد: كل دولت ترامپ در وضعیت آشفته ای است. دلیلش هم تاجر بودن ترامپ است و در عمرش یك سازمان را اداره نكرده است. او نمی داند و نمی فهمد كه رفتار یك بچه لوس در كسوت ریاست جمهوری جواب نمی دهد. او این قدر بچگانه عمل می كند كه بر سر نخست وزیر بریتانیا داد می كشد و سخنان تندی علیه رییس جمهوری فرانسه بیان كرده است.

** عصبانیت ترامپ و تزلزل روابط با اروپا
خبرنگار ایرنا در ادامه از این مقام پیشین وزارت خارجه آمریكا پرسید كه تنش ها با اروپا، آیا مساله ای گذرا است یا اینكه دعوای دولت ترامپ و كشورهای اروپایی مقدمه ای برای یك تحول بلند مدت در روابط این دو خواهد شد؟
جت گفت: من امیدوارم كه این تنش ها گذرا باشد. این مساله البته تا حدود زیادی به این بستگی دارد كه چه زمانی دوره ترامپ به پایان برسد. به نظر من اگر زودتر بركنار شود، روابط با متحدان سنتی ما دوباره عادی می شود. حتی اگر او استیضاح شود و 'مایك پنس' به جای وی بنشیند، رابطه با اروپا بهبود خواهد یافت.
وی تنش با اروپا را مساله بی سابقه ای در روابط آمریكا-اروپا ندانست و خاطر نشان كرد: در زمان ریاست جمهوری جورج بوش پسر، هنگام حمله به عراق، 'دونالد رامسفلد' وزیر دفاع از اروپای قدیم و اروپای جدید سخن گفته بود، زیرا اروپایی ها چندان موافق اشغال عراق نبودند.
استاد علوم سیاسی دانشگاه دولتی پنسیلوانیا اضافه كرد: در آن زمان تنش هایی با اروپا داشتیم اما واقعیت این است كه سطح خصومت دوران ترامپ با اروپایی ها بی سابقه است. این رفتار بچه گانه ترامپ علیه اروپایی ها اجرای دانسته یا نادانسته نسخه ای است كه روس ها پیچیده اند.
جت ادامه داد: من فكر می كنم، ترامپ میلیون ها دلار به بانكی هایی بدهكار است كه روس ها آنها را كنترل می كنند. پوتین از این وضعیت برای فشار به ترامپ استفاده می كند. ترامپ هم برای همین در حال خراب كردن شراكت ما با اروپایی ها و متزلزل كردن پیمان ناتو است. این كارها، پوتین را خشنود می كند.
دونالد ترامپ پس از انتخابات ششم نوامبر(15 آبان ماه) میان دوره ای كنگره آمریكا كه اكثریت را در مجلس نمایندگان از دست داد و فشارها در تحقیقات رابرت مولر هم رو به تزاید گذاشته است، توئیت هایی منتشر می كند كه به خوبی گویای پریشانی و عصبیت اوست.
اروپام*م.ع*1429**1485