9 قطعنامه ضد رژیم صهیونیستی در سازمان ملل تصویب شد

نیویورك- ایرنا- كمیته چهارم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست عصر جمعه خود، 9 قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی تصویب كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در هشت قطعنامه این كمیته، اقدامات رژیم صهیونیستی در نقض حقوق بشر مردم فلسطین محكوم شده است.
مجمع عمومی سازمان ملل در این قطعنامه ها نگرانی شدید خود را از تداوم اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی از جمله توسل شدید به زور توسط نیروهای اشغالگر علیه شهروندان فلسطینی و تداوم سیاست ها و اقدامات این رژیم در نقض حقوق بشر شهروندان فلسطینی و سایر اعراب ساكن سرزمین های اشغالی ابراز كرده است.
بر اساس مفاد یكی از این قطعنامه ها،‌ مجمع عمومی مراتب نگرانی عمیق خود را از ادامه شهرك سازی در سرزمین های اشغالی قدس شرقی اعلام كرد و اقدامات خشونت بار نیروهای صهیونیستی علیه غیرنظامیان ،‌اقدامات تحریك كننده شهرك نشینان علیه شهروندان فلسطینی در سرزمین های اشغالی را محكوم كرده است.
مجمع در قطعنامه دیگر از رژیم صهیونیستی می خواهد سریعا به اقدامات ناقض حقوق بشر مردم فلسطین از جمله كشتار و مجروح كردن غیرنظامیان و بازداشت های خودسرانه و زندانی كردن فلسطینیان پایان دهد.
در دیگر قطعنامه های مصوب، مجمع عمومی مراتب نگرانی خود را از درد و رنج فلسطینیان كه متعاقب اقدامات رژیم صهیونیستی از سال 1967 از خانه و كاشانه خود آواره شده اند، اعلام كرده و خواستار بازگشت این آوارگان به وطن خود شده است.
همچنین از دبیركل سازمان ملل خواسته شده است كه اقدامات لازم برای حافظت از املاك، دارایی ها و حق مالكیت اعراب در سرزمین های اشغالی را با مشورت كمیته 'مصالحه سازمان ملل متحد برای فلسطین' انجام دهد.
در قطعنامه مربوط به جولان سوریه هم مجمع عمومی از رژیم صهیونیستی خواسته است به قطعنامه های مربوط به جولان به خصوص قطعنامه 497 شورای امنیت(سال 1981) عمل كرده و به اشغال این منطقه پایان دهد.
همچنین تاكید شده است كه رژیم صهیونیستی بایستی از اعطای حق شهروندی اسرائیل برای ساكنان جولان سوریه خودداری كند.
این قطعنامه ها با اشاره به وضعیت اسفناك اجتماعی و اقتصادی آواراگان فلسطینی و نیز وضعیت شدیدا بحرانی آژانس امداد و كار سازمان ملل متحد(آنروا)، از تمامی كشورها،‌آژانس های تخصصی و سازمان های غیردولتی درخواست كرده است از تلاش ها و اقدامات آنروا در كمك رسانی به آوارگان فلسطینی حمایت كنند.
دولت ترامپ در راستای حمایت از رژیم صهیونیستی، كمك های خود به این ارگان وابسته به سازمان ملل متحد خودداری كرده است.
كمك به آوارگان فلسطینی، افراد بی خانمان شده در نتیجه درگیری های ماه ژوئن 1969 و خشونت های پس از آن، عملیات آژانس امداد و كار ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیك (آنروا)، املاك و درآمدهای آوارگان فلسطینی بخشی از عناوین این قطعنامه ها است.
فعالیت های كمیته تحقیق در خصوص اقدامات اسرائیل در نقض حقوق بشر مردم فلسطین و دیگر عرب های سرزمین های اشغالی، تعمیم كاربرد كنوانسیون ژنو در مورد حمایت از غیرنظامیان در زمان جنگ به فلسطین اشغالی و سایر سرزمین های اشغالی عربی دیگر قطعنامه های تصویب شده در این كمیته است.
شهرك سازی اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطین از جمله قدس شرقی و منطقه اشغالی جولان سوریه، اقدامات اسرائیل در نقش حقوق بشر مردم فلسطین در سرزمین اشغالی فلسطین از جمله بیت المقدس شرقی و جولان اشغالی سوریه، سه قطعنامه پایانی از 9 قطعنامه تصویب شده در یك روز علیه رژیم صهیونیستی است.
آرای مربوط به این قطعنامه ها نشان می دهد كه جامعه جهانی نسبت به تحركات صهیونیست ها كه با حمایت آمریكا انجام می شود، مخالف هستند و خواستار پایان دادن به این یكجانبه گرایی ها شده اند.
اروپام*1429