۲۶ آبان ۱۳۹۷،‏ ۳:۲۰
کد خبر: 83101870
۰ نفر
دولت و راهكارهای حفظ جمعیت روستایی

خرم آباد - ایرنا - بنابر اعلام مركز آمار كشور، جمعیت روستایی طی سال های اخیر كاهش محسوسی داشته كه این به معنای كم شدن جمعیت مولد است و باید برای كنترل این وضعیت و ثابت نگه داشتن جمعیت در روستاها برنامه هایی در پیش گرفت.

به گزارش روز شنبه ایرنا،به گفته كارشناسان، مهاجرت معمولا به دلایل اقتصادی مانند كمبود شغل و یا وجود فقر و بیكاری در جامعه مبدا و یا پدیدار شدن رفاه و ثروت اقتصادی در جامعه مقصد، اتفاق می افتد بنابراین انجام دادن اقداماتی كه سطح رفاه و آسایش روستاها را بالا ببرد، می تواند نقش موثر و تعیین كننده ای در حفظ جمعیت روستایی و متعاقب آن حفظ جمعیت فعال و تولید كننده داشته باشد.
یكی از مهمترین برنامه های دولت در سال های96و97پرداختن به بحث طرح های اشتغال فراگیر و روستایی و پرداخت تسهیلات به مناطق روستایی و محروم است.
علاوه بر این، تفاهم نامه هایی با سازمان بهزیستی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و كمیته امداد با هدف كاهش فقر مطلق در مناطق كمتر توسعه یافته، روستایی و اولویت سازی و ایجاد ساز و كار مشخص برای این سه نهاد منعقد شده است و در همین بخش با انجام مقدمات كار شرایط اشتغال برای بیش از چهار هزار نفر از جمعیت روستایی تحت پوشش این نهادهای حمایتی فراهم می شود.

** مرور آماری بر روند كاهش جمعیت روستایی
افزایش روستاهای خالی از سكنه و ترك روستا به مقصد شهر علاوه بر اینكه الگوی جمعیتی را تغییر می دهد در واقع به این معناست كه هر آنچه از جمعیت روستایی كاسته می شود از تعداد افراد مولد و تامین كننده امنیت غذایی جامعه كاسته شده و در حاشیه شهرها به جمعیت مصرف كننده اضافه شده است.
در سال ١٣٩٥ معادل ٢٠ میلیون و ٧٣٠ هزار و ٦٢٥ نفر ساكن در روستاها بوده‌اند كه نسبت به سال ١٣٩٠ معادل ٧٧٢ هزار و ٣٨٣ نفر یعنی به میزان 2 درصد جمعیت روستایی كاهش یافته است.

معاون آمار سازمان برنامه و بودجه استان لرستان دراین باره می گوید: بنا بر سرشماری سال 95 میزان كل روستاهای استان سه هزار و 415 روستا است كه 2 هزار و 985 روستا دارای سكنه و 430 روستای آن نیز خالی از سكنه است.
حسین نورالدینی افزود: كل جمعیت استان لرستان بنا بر سرشماری سال 95 یك میلیون و 760 هزار و 649 نفر بوده كه جمعیت شهری آن یك میلیون و 134 هزار و 908 نفر و تعداد جمعیت روستایی نیز 623 هزار و 896 نفر می باشد.
معاون آمار سازمان برنامه و بودجه استان لرستان یادآور شد: جمعیت روستایی استان بنا بر سرشماری سال 90 حدود 677 هزار و 416 نفر و تعداد جمعیت شهری استان نیز یك میلیون و 759 هزار و 51 نفر بود.
در واقع مقایسه جمعیت شهری و روستایی استان لرستان در دو سرشماری سال 90 و 95 نشان می دهد جمعیت روستایی استان در سرشماری سال 95 نسبت به سال 90 به میزان 53 هزار و 520 نفر كاهش یافته است.
آنچه از این داده های آماری برمی آید این است كه آهنگ مهاجرت از روستاها به شهر شدت گرفته و این خود زنگ خطری است كه باید برای آن چاره ای اندیشید تا بتوان جمعیت روستایی و تولید كننده موجود را حفظ كرد و دولت در همین راستا طی چند سال اخیر برنامه های متعددی در پیش گرفته است.

** اقدامات دولت برای توسعه و اشتغال روستایی در لرستان
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان لرستان نیز درهمین ارتباط با اشاره به اینكه 643 طرح اشتغال روستایی اعتبار دریافت كرده است، گفت: طرح‌های مصوب بخش اشتغال فراگیر نیز 2 هزار و 909 فرصت شغلی ایجاد می‌كنند.
علی آشتاب با بیان اینكه اجرای این طرح ها با استقبال خوب مردم مواجه شد، افزود: یك هزار و 816 طرح در سامانه «كارا» در بخش اشتغال روستایی با اعتبار 427 میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال 7 هزار و 653 نفر ثبت شده است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی لرستان ادامه داد: این طرح ها در دستگاه های اجرایی مورد بررسی قرار گرفت و به كمیته فنی ارجاع شدند و در این كمیته تایید و به سیستم بانكی معرفی شدند.
آشتاب گفت: در مجموع سهم استان از اشتغال روستایی 126 میلیارد و 800 میلیون تومان بود كه با پیگیری‌های انجام شده به ١5٢میلیارد تومان افزایش یافت، كه از این میزان اعتبار در قالب 941 طرح تعریف شده و تاكنون 106 میلیارد تومان پرداخت شده است.
وی با اشاره به این‌ كه طرح‌هایی به ارزش 45 میلیارد تومان در مرحله عقد قرارداد هستند، عنوان كرد: 264 میلیارد و 260 میلیون تومان طرح مصوب در بانك‌های استان داریم.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی لرستان در ادامه گفت: سه هزار و 317 طرح در این استان برای استفاده از تسهیلات اشتغالزایی دستگاه های حمایتی به بانك های عامل معرفی شدند.
آشتاب افزود: در راستای حمایت از اشتغال روستایی در سال جاری یكهزار و 360 میلیارد ریال اعتبار جهت تسهیلات اشتغالزایی روستایی برای جامعه هدف نهادهای حمایتی بهزیستی، كمیته امداد و بنیاد شهید استان ابلاغ شده است.
وی اظهار داشت: با پرداخت این تسهیلات برای چهار هزار و 590 نفر اشتغال جدید ایجاد خواهد شد.
به گفته وی، از اعتبار اختصاص یافته به استان مبلغ 830 میلیارد ریال به كمیته امداد، 385 میلیارد ریال به بنیاد شهید و 157 میلیارد ریال به سازمان بهزیستی استان اختصاص داده شده است.

** پرداخت تسهیلات به یكهزار و 31 طرح اشتغال روستایی
غلامرضا عبداللهی مدیركل امور روستایی استانداری لرستان نیز گفت: پرداخت تسهیلات به یكهزار و 31 طرح اشتغالزایی روستایی از سال گذشته تا كنون تصویب شده كه برخی از این تسهیلات پرداخت و قرارداد نیمی از آنها منعقد و در مرحله پرداخت است.
وی افزود: با آغاز پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی از سال گذشته تاكنون، یكهزار و 260 میلیارد ریال برای 904 طرح مصوب شده است.
عبداللهی با بیان اینكه این طرح ها زمینه ایجاد بیش از سه هزار و 400 فرصت شغلی را فراهم می كند، اظهار داشت: میزان پرداختی به طرح های اشتغال پایدار روستایی محدودیت ندارد و با سود 6 درصد پرداخت می شود.

** اقدامات دولت در آموزش به روستاییان
رحمن قلاوند مدیركل آموزش فنی و حرفه ای لرستان نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: در قالب طرحی 13 روستا از 13 شهرستان استان لرستان بصورت پایلوت انتخاب شدند و بعد از مراجعه حضوری و خانه به خانه، اطلاعات و آمار جمعیت افراد جویای كار و تحصیلات آنها جمع آوری و در نهایت تعداد 2 هزار و 600 نفر برای آموزش شناسایی شدند.
وی افزود: این افراد بر اساس علاقه در دوره های آموزشی مختلف شركت كردند تا در طرح های دولت شامل اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی ثبت نام كنند و تسهیلات اشتغال افزایی آنها در بخش های مختلف گلیم بافی، قالی بافی، پرورش گاو شیری، طرح های پروار بندی و كشت گیاهان دارویی پیگیری شد.
مدیركل آموزش فنی و حرفه ای لرستان گفت: از مجموع افراد مورد آموزش تعداد یك هزار و 900 نفر در مشاغل مختلف دسته بندی شد و از این بین برای تعداد هزار و 14 نفر پروانه كار صادر شده است.
وی گفت: برای دریافت تسهیلات 504 نفر برای تشكیل پرونده به بانك معرفی شدند و علاوه بر این افراد تحت پوشش نهادهای حماتی كمیته امداد و بهزیستی نیز بصورت جداگانه تسهیلات خاص در این بخش به 500 نفر اختصاص داده شده است.
قلاوند در بخش آموزش به روستائیان و عشایر افزود: در سال 96 سهم آموزش روستایی افزایش داده شد به اینصورت كه در سال 96 تعداد 20هزار و 624 نفر ساعت آموزش دیدند كه این میزان امسال به 30 هزار نفر ساعت افزایش یافته است.

** بهرمندی لرستان از اجرای طرح هادی چهار و نیم درصد بیشتر از میانگین كشوری
مدیركل بنیاد مسكن لرستان نیز گفت: میانگین اجرای طرح هادی در كشور 34 درصد است كه این رقم در لرستان 38/5 درصد یعنی چهار و نیم درصد بیشتر از میانگین كشوری است.
مسعود رضایی اظهار داشت: لرستان در بحث مقاوم سازی روستا ها توانسته است 31 درصد پیشرفت داشته باشد.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه در بحث مقاوم سازی روستاها دولت بستر مناسب را فراهم كرده است گفت: بانك ها با در اختیار گذاشتن تسهیلات 25 میلیون تومانی توانسته اند به روستاییان كمك كنند.

** بیكاری مهمترین علت مهاجرت روستائیان به شهر
مجتبی تركارانی رئیس انجمن جامعه شناسی لرستان نیز در تحلیل مساله كم شدن جمعیت روستایی گفت: در شرایط كنونی مهمترین عامل مهاجرت از روستاها نبود كار و شغل در روستاهاست به این صورت كه جوانان تحصیل كرده روستایی به دلیل نداشتن منزلت اجتماعی و اقتصادی تمایل به مهاجرت دارند.
وی گفت: در صورت نبود كار در روستاها و توزیع ناعادلانه امكانات رفاهی بین شهر و روستا در كنار نگرش منفی به زندگی روستایی بویژه در بین جوانان انتظار مهاجرت معكوس ، انتظار واقع گرایانه ای نیست و امكان تحقق آن بسیار پایین است.
به گفته وی، باید برای توانمندسازی و عزت دادن به جامعه روستایی و برای محافظت از جمعیت روستایی از آسیب های اجتماعی جامعه شهری، زمینه توسعه پایدار جوامع روستایی را فراهم كرد تا روستایی بتواند در زادگاه خویش زندگی آبرومندانه و مفیدی داشته باشد.
استان لرستان سه هزار و 415 روستا دارد كه از این تعداد یك هزار و 569 روستا بالای 20 خانوار است.
616 هزار و 770 نفر در قالب 173 هزار و 735 خانوار جمعیت روستایی لرستان را تشكیل می دهند كه در واقع باید گفت حدود 38 درصد جمعیت استان، روستایی هستند و برای تثبیت همین جمعیت در روستاها و حفظ كاركرد تولید كنندگی آنها تمهیداتی باید در پیش گرفت.
1920