وزیر فرهنگ ایران خواستار ایجاد كنسرسیوم فرهنگی با روسیه شد

سن پترزبورگ - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اعلام كرد كه ایجاد كنسرسیوم فرهنگی می تواند منجر به گسترش جدی تر روابط و تعاملات بخش های فرهنگی ایران با بنیادهای ایران شناسی روسیه و ایران شناسان این كشور شود.

به گزارش روز جمعه خبرنگار اعزامی ایرنا، «سید عباس صالحی» در نشستی صمیمانه با ایران شناسان روس در ساختمان انستیتو شرق شناسی نسخ خطی در كنار رود نوا در قلب سن پترزبورگ این مطلب را بیان كرد.
وی افزود: با تشكیل چنین كنسرسیومی می شود به شكل جدی تری به توسعه روابط فرهنگی دو كشور فكر كرد و ارتباطات میان متخصصان امر را بیش از پیش گسترش داد.
صالحی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در شناساندن ادبیات و هنر معاصر ایران هم می توان تلاش های بیشتری كرد چرا كه جریان پرشتابی در فرهنگ و هنری معاصر ایران بوجود آمده است كه معرفی آن به مردم روسیه و منطقه منجر به شناخت بهتر ملت ها از یكدیگر می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران افزود: در ایران هر ساله حدود 15 هزار كتاب در حوزه ادبیات منتشر می شود و سهم زنان تنها در چهار دهه اخیر در تولید داستان و شعر افزایش چشم گیری داشته است.
به گفته وی، براساس آمار، یك دهه پیش از انقلاب و در طول 10 سال، ایران 25 داستان نویس زن و 130 داستان نویس مرد داشت حال آنكه سال گذشته ایران یك هزار و 600 داستان نویس زن و یك هزار و 700 داستان نویس مرد داشته است كه كتاب منتشر كرده اند.
صالحی اظهار داشت: در حوزه هنر نیز در ایران معاصر اتفاقات قابل توجه ای افتاده است و در حوزه سینما رشد چشم گیری داشته ایم به طوری كه در 10 سال گذشته حدود چهار هزار و 500 فیلم كوتاه، بلند، مستند و انیمیشن در ایران ساخته و عرضه شده است.
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سال گذشته 585 فیلم كوتاه ایران به یك هزار و 891 جشنواره خارجی ارایه شد و از این میان 370 فیلم جایزه بین المللی دریافت كرد كه یك سوم از سازندگان آنها را زنان ایران تشكیل می دادند.
صالحی گفت: در حوزه های دیگر هنری نیز ایرانیان رشد پرشتابی داشتند به طور مثال در حوزه نمایش حدود هفت هزار اجرای نمایش (به معنای تولید نمایش) تنها در سال گذشته به ثبت رسیده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد ایران با بیان اینكه شناخت فرهنگ و هنر ایران معاصر در كنار ایران قدیم و میانی می تواند باعث ایجاد زمینه های مختلف همكاری میان دو طرف شود، افزود: دانشگاه های معتبر ایران ارتباطات خوبی با مراكز ایران شناسی در روسیه برقرار كرده اند كه بخشی از این موفقیت به حضور مهدی سنایی سفیر اهل علم و فرهنگ ایران در روسیه باز می گردد كه زمینه توسعه هر چه بیشتر روابط فرهنگی میان دو كشور را فراهم كرده است.
وی گفت: مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز به گسترش ارتباطات فرهنگی با روسیه توجه ویژه و خاص دارند و امیدوارم این سفر منجر به ایجاد فضاهای جدید همكاری فرهنگی میان تهران و مسكو شود.
صالحی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبریك دویستمین سالگرد تاسیس انستیتو شرق شناسی سن پترزبورگ اظهار داشت: ایران به عنوان كشوری با فرهنگ و هنر هزاران ساله دارای روح و هویت فرهنگی خاص خود بوده كه برجسته ترین ویژگی آن، تركیب عقلانیت و معنویت است كه در ادبیات، هنر، آداب و رسوم ایرانی ها به خوبی قابل مشاهده است.
وزیر ارشاد ایران با بیان اینكه مراكز ایران شناسی روسیه كمك های شایانی به شناساندن روح و نمادهای ایرانی در فضای معاصر داشته اند، افزود: بیش از 500 ایران شناس روس در 200سال گذشته از زاویه های مختلف ایران را به مردم روسیه و جهان معرفی كرده و نقش ویژه ای در شناخت ایران داشتند.
صالحی اظهار داشت: هزاران نسخه خطی فارسی موجود در روسیه، گنجینه ای از ادبیات، فرهنگ و زبان ایران به حساب می آید ضمن اینكه تلاش ها برای گسترش زبان فارسی در روسیه قابل تقدیر است.
وی با بیان اینكه بیش از 130 لهجه و زبان ایرانی وجود دارد كه فضای گسترده ای را برای پویش زبان فارسی در ایران ایجاد كرده است، گفت: ایران شناسان روس كمك های خوبی در این زمینه كرده اند و برخی دیگر از آنان در معرفی بزرگان ادبیات و هنر ایران زمین به مردم روسیه و منطقه نقش بسزایی داشته اند.
به گفته صالحی، نسخ خطی فارسی موجود در روسیه یكی از این منابع است كه ضمن بوجود آوردن زمینه های مختلف همكاری، می تواند كمك شایانی به محققان ایرانی كند و ما امیدواریم با گسترش همكاری ها در این بخش، زمینه بهتر و بیشتر دیده شدن این آثار را فراهم كنیم.
گفتنی است، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران برای شركت در هفتمین همایش بین المللی فرهنگی سن پترزبورگ از دیروز پنجشنبه به مدت سه روز به روسیه سفر كرده است.
این همایش با حضور وزرای فرهنگ بسیاری از كشورهای جهان، مقام های ارشد سیاسی، نمایندگان سازمان های بین المللی در حوزه فرهنگ، فعالان و اساتید سرشناس از سرتاسر جهان در پایتخت فرهنگی روسیه(شهر سن پترزبورگ) آغاز به كار كرده است.
اروپام ** 1346 **