مردم آستارا در سالروز شهادت امام حسن عسكري (ع) عزاداري خياباني كردند

آستارا - ايرنا - مردم مومن آستارا در سالروز شهادت امام حسن عسكري (ع) با راه اندازي دسته عزاداري در خيابان هاي اين شهر سوگواري كردند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، دسته عزاداري مردم آستارا روز جمعه از مقابل سپاه تا مصلي اين شهر حركت كرد و مردان و زنان سياه پوش، در سوگ سالروز شهادت امام حسن عسگري (ع) اشك ماتم ريختند.
حضور تعدادي از شيعيان جمهوري آذربايجان بين عزاداران قابل توجه بود و بيشتر خيابان ها با پرچم هاي عزا سياه پوش و تعداد زيادي از واحدهاي تجاري آستارا تعطيل شد.
جمعي از عاشقان اهل بيت (ع) نيز از روستاهاي اطراف آستارا به زيارت آستان امام زادگان ابراهيم و قاسم (ع) اين شهرستان شتافتند.
امام جمعه آستارا در آئين سوگواري سالروز شهادت امام حسن عسكري (ع) گفت: دعوت به وحدت از خصوصيات امام حسن عسكري (ع) بود و پيروان خود را همواره به خودداري از تحريك فرقه هاي مختلف و هدايت به مكتب اهل بيت (ع) توصيه مي كرد.
حجت الاسلام كاظم حافظ نيا با اشاره به اينكه امام حسن عسكري (ع) در حفظ اعتقادات شيعه نقش موثري داشت، تصريح كرد: آن امام بزرگوار با ترويج و تبليغ معارف اسلامي، در معرفي دين مبين اسلام نقش مهمي ايفا مي كرد.
امام حسن عسكري (ع ) در سال 232 هجري در مدينه چشم به جهان گشود و در طول 29 سال عمر، به ترويج و تبليغ اسلام پرداخت و در روز هشتم ربيع الاول سال 260 هجري قمري به شهادت رسيد.
مداحي و ذكر مصيبت در سوگ سالروز شهادت امام حسن عسكري (ع) از جمله بخش هاي اين آئين بود.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذبايجان واقع شده است.
7105 /6030