۲۵ آبان ۱۳۹۷،‏ ۹:۴۲
کد خبر: 83101330
۰ نفر
اكتشافات معدنی ایران فقط رو زمینی انجام شده است

مشهد - ایرنا - معاون اكتشاف سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی گفت: ایران سرزمین بكر از حیث مواد معدنی است و اكتشافات در كشور تاكنون فقط در لایه های سطحی زمین انجام شده و مقدار اندكی از ذخایر معدنی مورد بهره برداری قرار گرفته است.

عباس گلمحمدی روز جمعه در حاشیه برگزاری بزرگترین رویداد استارت آپی علوم زمین در مشهد به خبرنگار ایرنا افزود: تاكنون بخش اندكی از ذخایر معدنی ایران شناسایی شده و بسیاری از ذخایر پنهان و در لایه های نیمه عمیق و عمیق زمین است.
وی اظهار داشت: برای دستیابی به ذخایر پنهان معدنی در ایران نیاز به فناوری و دانش روز است كه تاكنون تلاش های خوبی در این زمینه انجام گرفته است.

* فعالیت های اكتشافی در كشور اولویت بندی شد
گلمحمدی گفت: سازمان زمین شناسی در یك سال گذشته در حوزه اكتشاف مواد معدنی به دنبال تغییر رویه و رویكرد سال های پیش بوده و سعی كرده است با تجمیع فعالیت ها به سویی حركت كند كه برنامه ریزی در حوزه اكتشاف منجر به اشتغالزایی و توسعه معدن و صنایع معدنی شود.
وی افزود: در همین راستا با بهره گیری از روشهای سنتی و تلفیق آن با روش های نیمه پیشرفته، تلاش شده است طی برنامه ریزی دقیق و مدون، نقاط دارای پتانسیل بیشتر در اولویت اكتشاف و نقاط دارای پتانسیل كمتر در مراحل بعدی قرار گیرند.
وی اظهار داشت: پیشتر اكتشافات این سازمان بر اساس میزان ظرفیت های معدنی انجام نمی گرفت و این مهم به تناسب بودجه ای كه استانها تامین می كردند و درخواست هایی كه نهادهای دولتی و غیردولتی از سازمان داشتند، انجام می شد.
گلمحمدی گفت: اكنون مبنای فعالیت های اكتشافی سازمان زمین شناسی، اطلس پتانسیل یابی معادن ایران است كه در ابتدای سال جاری رونمایی شد و برنامه ریزی برای اكتشاف براساس اولویت بندی مناطق دارای پتانسیل در این اطلس است.

* نقشه راه معدن و صنایع معدنی ابلاغ شد
معاون سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی افزود: طی 2 ماه گذشته نقشه راه معادن و صنایع معدنی ایران ابلاغ شده و نویدبخش توسعه مناسب در حوزه معدن و صنایع معدنی طی سه سال آینده است.
وی اظهار داشت: ایران دارای معادن و تنوع فراوان مواد معدنی است لذا این ظرفیت می طلبد كه سازمان زمین شناسی با دانشگاه ها و بخش خصوصی هماهنگ شود تا اهداف مورد نظر در نقشه راه معادن كشور محقق گردد.
وی گفت: چون توسعه كشور همزمان با رشد فناوری های دنیا نبوده است، به ظرفیت های مواد معدنی آن طور كه باید دست نیافته ایم و برخی نارسایی ها در این حوزه از طریق جلب مشاركت بخش خصوصی قابل جبران است.
گلمحمدی افزود: اگر بخش دولتی توانمندی ورود فناوری های لازم را برای اكتشاف و استخراج مناسب مواد معدنی ندارد، این كار با همت بخش خصوصی به راحتی قابل انجام است، در این راستا بخش خصوصی ماشین آلاتی را وارد كشور كرده كه در توان بخش دولتی نیست و این مهم نویدبخش توسعه همكاری ها در سالهای آتی است.
وی اظهار داشت: تاكنون بودجه مناسبی برای اكتشاف و استخراج مواد معدنی از سوی دولت اختصاص یافته اما توزیع این بودجه هدفمند نبوده است و اگر بودجه مورد نظر براساس آنچه در نقشه راه توسعه معدن و صنایع معدنی در نظر گرفته شده هزینه شود، خروجی كار موفقیت آمیز خواهد بود.

* استخراج كنونی از معدن فیروزه نیشابور خارج از اصول فنی است
معاون اكتشاف سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی گفت: استخراج ذخایر معدن فیروزه نیشابور، خارج از اصول فنی است زیرا ماده معدنی باید در حداكثر بهره وری خود استخراج شود.
گلمحمدی افزود: اگر شركت خصوصی بهره بردار معدن فیروزه نیشابور اهتمام بیشتری به مسائل فنی روز در علم استخراج داشته باشد، بهره برداری فیروزه بهتر انجام می شود.
وی با بیان اینكه ذخیره خوبی در معدن فیروزه نیشابور وجود دارد، اظهار داشت: به جز این منطقه، ذخایر فیروزه و سنگهای همرنگ و مشابه آن در نقاط دیگر كشور نیز كشف شده است و اگر اكتشاف به نحو مطلوب توسعه یابد، بهره برداری از این ذخایر مناسب انجام خواهد گرفت.
وی گفت: خراسان رضوی یكی از قطب های فرآوری ماده معدنی سنگ آهن به شمار می رود كه تامین 20 تا 30 درصد فولاد ایران از طریق این منطقه برنامه ریزی شده است.
گلمحمدی افزود: از سال 1383 عملیات اكتشافی در شهرستان خواف خراسان رضوی برای رسیدن به سنگ آهن انجام گرفت و سنگان متمركزترین منطقه برای انجام عملیات اكتشافی در نظر گرفته شد.
وی اظهار داشت: این عملیات منجر به كشف 79 آنومالی جدید شد كه پس از تركیب آنها به 39 آنومالی معدنی دست یافتیم، سپس مقرر شد در صورتی كه شرایط قانونی آن مهیا شود، استخراج بیش از 30 آنومالی به بخش خصوصی واگذار شود.
بزرگترین رویداد استارت آپی علوم زمین در مشهد كه از 23 آبان ماه با برگزاری كارگاه های تخصصی آموزشی و ایجاد ارتباط بین متخصصین و صاحبان ایده با فعالان بخش خصوصی آغاز شده است تا 25 آبان ادامه دارد.
7489 / 6053