هلند: از تحريم تسليحاتي عربستان حمايت مي كنيم

تهران - ايرنا - «استيو بلاك» وزير امور خارجه هلند پنجشنبه شب اعلام كرد: هلند مصمم است كه در شوراي امنيت سازمان ملل متحد از تحريم هاي تسليحاتي سعودي حمايت كند.

به گزارش خبرگزاري آناتولي تركيه، بلاك اين سخنان را در سخنراني اش در مجلس نمايندگان و پيرامون تصويب قانوني كه صادرات سلاح به رياض را تحريم مي كرد، گفته است.
وزير امورخارجه هلند تصريح كرد: تصويب اين قانون، مرا ملزم مي كند كه در سازمان ملل متحد از آن دفاع كنم.
وي با ابراز تاسف شديد در يمن، تاكيد كرد: هلند مانند برخي كشورها از جمله فرانسه، آمريكا و انگليس در تجهيز طرف هاي درگير در يمن دست نداشته است.
بلاك فاش كرد كه اين كشورها حاضر به تحريم تسليحاتي عربستان و ائتلاف عربي نيستند و نمي خواهند كه براي اين بحران، اقداماتي انجام دهند.
وزير امورخارجه هلند، شرايط يمن را وحشتناك و غم انگيز توصيف كرد و افزود: آمستردام به دنبال برقراري آتش بس در يمن و ورود كمك هاي بشردوستانه به اين كشور است.
وي در پايان گفت كه عاملان ادامه جنگ يمن دست به ارتكاب جنايت هاي فجيعي مي زنند.
پيشتر نيز پارلمان اروپا خواستار محدوديت بيشتر بر صادرات سلاح به عربستان به دليل جنگ يمن و پرونده دست داشتن رياض در قتل «جمال خاشقچي» روزنامه نگار منتقد عربستاني شد.
اعضاي پارلمان اروپا نيز دوشنبه گذشته از پيش نويس طرحي خبر داند كه در آن از كشورهاي عضو مي خواهد كه فروش تسليحاتي به تمامي كشورهاي شركت كننده در ائتلاف عربي به سركردگي عربستان فوري تحريم شود.
تهيه كنندگان اين طرح، با ابراز تاسف از اين كه برخي از اعضاي اتحاديه اروپا، به عملكرد كشورهاي ائتلاف عربي (در جنگ يمن) و نيز كاربرد اين تسليحات و مهمات از اروپا توجهي ندارند، اعلام كردند: اين امر موجب تضعيف سيستم كنترل اروپا بر فروش تسليحات شود.
برخي كشورهاي غربي از جمله آلمان تا پيش از كشته شدن خاشقچي، سلاح و مهمات زيادي در اختيار ائتلاف سعودي قرار مي دادند، پس از اين واقعه، در روابط خود تجديد نظر كردند و درصدد تحريم تسليحاتي رياض هستند.
قتل جمال خاشقچي روزنامه نگار منتقد سعودي در كنسولگري اين كشور در استانبول تركيه در دوم اكتبر (10مهرماه)كه تاكنون برخي از زواياي آن همچنان پنهان مانده است، موجي از خشم و نارضايتي كشورهاي جهان را عليه سعودي درپي داشته و موجب شده است تا رياض در تامين تسليحات خود در جنگ عليه يمن با مشكل روبرو شود.
عربستان همزمان با اظهارات وزير امورخارجه هلند در حمايت از تحريم تسليحاتي ، روز پنجشنبه به نيروهايش دستور توقف حملات هوايي به بندر الحديده در غرب يمن را صادر كرد، بندري كه بيش از 80 درصد واردات مواد غذايي، دارويي و كمك هاي بشردوستانه از آن صورت مي گيرد.
ائتلاف سعودي، مهرماه گذشته (سپتامبر 2018) دور دوم حملات به الحديده را براي اشغال اين شهر آغاز كرد، اقدامي كه با هدف وادار كردن انصارالله به پذيرش شروط تحميلي رياض و هم پيمانانش صورت گرفت.
عربستان 23 خردادماه گذشته نيز، نخستين دور از حملات خود به بندر الحديده براي تصرف آن را آغاز كرد كه اين تلاش ها با مقاومت ارتش و كميته هاي مردمي يمن به شكست انجاميد و راه به جايي نبرد.
درگيري هاي يمن كه عربستان از سال 2015 با حملات هوايي رسما دخالت خود را در آن آغاز كرد، از سوي سازمان ملل متحد به عنوان بدترين بحران انساني در سطح جهان اعلام شد، به گونه اي كه 22 ميليون و 500 هزار نفر از كل جمعيت 29 ميليوني اين كشور، نيازمند كمك رساني فوري هستند.
شبس**9363** 1917