۲۵ آبان ۱۳۹۷،‏ ۰:۲۹
کد خبر: 83101242
۰ نفر
دومین ماهواره مخابراتی قطر به فضا پرتاب شد

دوحه – ایرنا – دومین ماهواره مخابراتی قطر با نام 'سهیل 2' از طریق موشك ماهواره بر ' فالكون 9 ' در تاسیسات اسپیس ایكس (spaceX) واقع در مركز فضایی جان اف كندی در كیپ كاناورال ایالت فلوریدای آمریكا به فضا پرتاب شد.

این مركز محل پرتاب سفینه ها و موشك های فضایی سازمان فضایی آمریكا ( ناسا ) محسوب می شود و حدود 17 هزار پرسنل دارد.
به گزارش بامداد جمعه ایرنا ، خبرگزاری دولتی قطر (قنا) با اعلام این مطلب افزود : این ماهواره مكمل ماهواره 'سهیل 1' و در ساخت آن جدیدترین فنآوری های روز به كار رفته است .
این گزارش می افزاید : قرارداد ساخت ماهواره سهیل 2 در سال 2014 میلادی با شركت میتسوبیشی ژاپن به امضا رسید.
در مراسم پرتاب این ماهواره 'خالد العطیه ' معاون نخست وزیر و وزیر دفاع قطر حضور داشت .
پرتاب این ماهواره 17 ماه بعد از آن انجام می شود كه عربستان ، امارات ، بحرین و مصر با متهم كردن قطر به حمایت از تروریسم تمامی روابط خود با این كشور را قطع كردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی را هم به روی قطر بستند.
'سهیل 1' به عنوان نخستین ماهواره قطر از 'پایگاه فضایی اروپا' در شهر 'كورو' واقع در گویان فرانسه در شمال آمریكای جنوبی و به وسیله ماهواره بر 'آریان 5 'اوت سال 2013 ( شهریور 92) به فضا پرتاب شد و همزمان با روز ملی این كشور (18 دسامبر ) فعالیت خود را آغاز كرد.
ماهواره 'سهیل 1' كه با همكاری شركت فرانسوی 'یوتل ست' راه اندازی شد، دارای هشت فركانس است و ظرفیت پخش 140 شبكه تلویزیونی با كیفیت معمولی (SD ) و 30 شبكه دیگر با كیفیت بالا (HD ) را دارد.
شكل گیری ایده پرتاب ماهواره به فضا در واقع ناشی از تلاش قطر برای تضمین طرح های بلندپروازانه جهت دستیابی به استقلال در زمینه ارائه خدمات رسانه ای هدفمند بود.
بعد از آزار و اذیت های برخی كشورهای عربی به ویژه عربستان نسبت به موضع گیری های شبكه خبری الجزیره ، دوحه برای كنترل و در اختیار گرفتن پخش ماهواره ای شبكه های خود، اقدام به تهیه و پرتاب ماهواره های مخابراتی كرد.
خاورم**1508