تاكید بر اجرای برنامه های سازگاری با كم آبی در قم

قم- ایرنا- دومین جلسه كارگروه استانی سازگاری با كم آبی وهجدهمین جلسه شورای حفاظت منابع آب روز پنجشنبه با حضور استاندار و مسئولان در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد و اعضا بر اجرای برنامه های سازگاری با كم آبی در سه بخش شرب، كشاورزی و صنعت تاكید كردند.

به گزارش ایرنا، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم در این جلسه گفت: هدف از نصب كنتورهای فهام (امكان پایش برخط)، برداشت منطقی از حجم آب است تا حجم بیشتری نسبت به ساعت مصرف استفاده نشود.
مهرداد غضنفری افزود: 90 درصد آب استان قم در بخش كشاورزی مصرف می شود و بر همین اساس باید نظر دستگاه های زیرمجموعه و مصرف كنندگان در زمینه مدیریت مصرف آب لحاظ شود.
وی خاطرنشان كرد: ساعت كار اضافه ای كه بر روی كنتورهای فهام ثبت می شود، بیان كننده حجم واقعی برداشت آب نیست.

** معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم نیز گفت: در گذشته رودخانه قم محل تفرجگاه مردم بود و بار ترافیكی نداشت.
محسن بهشتی افزود: امروز رودخانه مكان توقف نیست و بار ترافیكی بالایی دارد و اگر بناست چشم انداز زیبایی داشته باشد باید به شیوه هایی تامین شود تا هیچ گونه مصرف آبی نداشته باشد.
وی همچنین تاكید كرد: سهم استان قم از سرشاخه های دز در بخش صنعت سالانه 40 میلیون مترمكعب است كه باید با برنامه ریزی صحیح از این تخصیص استفاده نمود.

* فرماندار قم نیز گفت: نمی توان نسخه واحدی برای تمام چاه های بخش كشاورزی پیچید و باید ظرف یك ماه ضمن كنترل تمام چاه های بخش كشاورزی، آن ها را كارشناسانه بررسی نمود.
رضا سیار افزود: برای كاهش مصرف آب باید الگوی كشت توسط كشاورزان رعایت شود و كشت محصولات كم برآب افزایش یابد.
وی بیان كرد: اجرای سد الغدیر بر روی رودخانه قره چای باعث قطع حق آبه متوسط حدود 200 میلیون مترمكعب آب برای كشاورزان شده كه با تاثیر بر روی آب های زیرزمینی، سبب افت سطح این منابع شده است.
وی افزود: علاوه بر ساخت سد الغدیر، هزاران حلقه چاه غیرمجاز نیز حفر شده و هزاران ساعت آب استفاده می شود.
سیار اضافه كرد: برای شكل گیری صنعت كم آب بر باید زیرساخت ها فراهم شود؛ با فاضلاب، صنعت ایجاد نمی شود.
وی همچنین با اشاره به جمع آوری فاضلاب توسط شهرداری در سطح شهر، بیان كرد: شهرداری، مردم را برای وصل نمودن انشعاب خانه هایشان به فاضلاب ترغیب نماید.

* رئیس سازمان جهاد كشاورزی قم نیز در این جلسه گفت: طرح الگوی كشت به صورت نمونه در 2 بخش شریف آباد و ساوه اجرایی شد.
محمدرضا طلایی افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته اجرای این طرح نباید درآمد كشاورزان را كاهش دهد، باید درآمدشان ثابت باشد یا 10 درصد افزایش یابد و اگر كاهش یافت، توسط دولت جبران می شود.
وی اضافه كرد: كاشت محصولات گلخانه ای در دشت شریف آباد به دلیل حفظ درآمد كشاورز، دراولویت است و امیدواریم طرح الگوی كشت را در مدت 2 سال در این دشت اجرایی نماییم.
وی خاطرنشان كرد: بر اساس آخرین آمار در حال حاضر در دشت شریف آباد قم 87 میلون مترمكعب آب مصرف می شود كه پس از اجرایی شدن طرح بدون كاهش درآمد كشاورز، میزان آب مصرفی به 63 میلون مترمكعب كاهش خواهد یافت.
طلایی گفت: حجم آبی كه در دشت ساوه مصرف می شود نیز 225 میلون مترمكعب است كه با اجرای طرح الگوی كشت تا 160 میلیون مترمكعب كاهش می یابد.

* مدیرعامل سازمان پارك ها و فضای سبز شهرداری قم نیز با بیان این كه چهار درصد فضای سبز شهری قم چمن است، گفت: اعلام آمادگی كرده ایم در فاز نخست 50 درصد چمن رودخانه حذف شود و دستگاهی نیز به همین منظور خریداری نموده ایم.
پیام جوادیان افزود: طبق جمع بندی صورت گرفته تا دی ماه به طور كامل چمن از بستر رودخانه حذف می شود و مقدار قابل توجهی كاهش مصرف آب در این بخش صورت می گیرد.
وی بیان كرد: 25 اقدام دیگر نیز تعریف شده و برای انجام آن متعهد شده ایم كه به كاهش مصرف آب در حوزه فضای سبز و سایر موارد كمك می كند.
وی خاطرنشان كرد: امسال با این وضعیت مالی شهرداری تاكنون 100 میلیارد ریال از اوراق برای خرید لوله و اتصالات استفاده شده و تا پایان سال عرصه هایی از فضای سبز شهری كه به صورت سنتی آبیاری می شود، به مكانیزه تبدیل خواهد شد.
جوادیان ادامه داد: در گام اول می توانیم 18 درصد از كل منابع آبی كه برای آبیاری فضای سبز استفاده می شود را كاهش دهیم.
وی خاطرنشان كرد: سالانه 4.5 میلیون مترمكعب از پساب فاضلاب برای آبیاری فضای سبز شهری قم استفاده می شود.
در این جلسه پیشنهادهایی از جمله كاهش 10 درصدی میزان مصرف آب در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال، استفاده از كنتورهای فهام(امكان پایش برخط) روی چاه های آب كشاورزی و تخصیص 10 میلیون مترمكعب پساب تصفیه خانه جامع برای مصارف صنعتی به تصویب اعضا رسید.
/2085/ 1175