ایران بودجه مناسبی برای توسعه معماری سازمانی هزینه كند

شیراز- ایرنا- مشاور ارشد اهل كره جنوبی در حوزه معماری سازمانی گفت: گرایش ایران به معماری سازمانی در پیشرفت تكنولوژیك كشور بسیار راهگشاست اما متاسفانه بودجه مناسبی برای این كار در نظر گرفته نشده است در حالی كه باید در این مورد هزینه كند.

وون یانگ ژان كه برای شركت در همایش ملی پیشرفت‌های معماری سازمانی در دانشگاه صنعتی شیراز حضور یافته است، پنجشنبه 24 آبان در حاشیه روز دوم این همایش در گفت‌ و ‌گوی اختصاصی با ایرنا هدف از حضور خود را در این همایش معرفی مدل‌های معماری سازمانی كره جنوبی و تشریح آن‌ها اعلام كرد.
وی با بیان اینكه كره جنوبی هم‌ اكنون در رتبه نخست معماری سازمانی در جهان قرار دارد، عنوان كرد: از زمان آغاز به كار این دانش در كره، هر سال آزمون و خطاهای بسیاری را تجربه كردیم و بودجه بسیاری صرف این مساله شده است.
یانگ ژان ادامه داد: طبیعی است كه در این مسیر شكست‌های بسیاری خوردیم و تجربیات بسیاری نیز كسب كردیم و تاكنون مبالغ بسیار صرف موضوع معماری سازمانی شده است.
این مشاور اهل كره جنوبی گفت: در نخستین دوره با وجود صرف اعتبارات فراوان به دلیل بی ‌تجربگی بسیاری از سیستم‌ های ما از بین رفت اما از آن تجربیات سازو‌كار درست را آموختیم.
وی افزود:ایران در حال حاضر در نقطه بهتری در مقایسه با كره قرار دارد‌ چراكه می‌ تواند از آزمون و خطاهای كره جنوبی بهره گیرد و اشتباهات ما را در این زمینه تكرار نكند و از این رو قادر خواهد بود با هزینه‌ای كمتر سیستم‌های خود را ارتقا دهد كه هم از لحاظ زمانی و هم از لحاظ مادی سود بسیاری برای ایران به ارمغان می‌آورد.
یانگ ژون در پاسخ به این پرسش كه راهكار تحقق دولت الكترونیك در ایران چیست، ابراز داشت: ایرانیان مردمان باهوشی هستند و با ورود به صنعت آی تی موفق شده‌اند در این زمینه صادرات و وارداتی نیز داشته باشند.
مشاور ارشد اهل كره جنوبی در حوزه معماری سازمانی بیان داشت: در این صنعت واردات تكنولوژی های آی تی می‌تواند نقش بسیار مهمی در بهبود وضعیت آن ایفا كند؛ افزون بر این بهره ‌گیری و گسترش تكنولوژی‌های هوش مصنوعی نیز بسیار موثر است.
وی با بیان اینكه ترویج تئوری‌های معماری سازمانی و نیز فعالیت در حوزه هوش مصنوعی و اینترنت اشیا برای ایران بسیار مثمر ثمر است،‌ گفت: با وضعیت كنونی یكی از بهترین راه‌های پیشرفت ایران به كار گیری تكنولوژی‌های یادشده در سیستم‌های سراسر كشور است.
یانگ ژون اضافه كرد: اگر ایران خود را برای تحول در حوزه دیجیتال و آی تی آماده كند و زیرساخت‌های لازم را فراهم آورد، دیگر نیازی به ارتقای تك‌ تك اجزای سیستم خود در گستره ملی و دولتی و غیر دولتی ندارد؛ بلكه می تواند ساختار هوش مصنوعی را به همراه زیرساخت معماری سازمانی در تمام چارچوب‌هایش به كار گیرد البته در این زمینه باید پژوهش‌های بسیاری انجام دهد و بهترین روش را برگزیند.
مشاور ارشد اهل كره جنوبی در حوزه معماری سازمانی در پاسخ به این پرسش كه روش‌های الگوگیری ایران از كره در این زمینه چیست، بیان كرد: ایران به معماری سازمانی نیاز دارد چراكه راهی بسیار راحت برای مدیریت و استانداردسازی داده‌های سیستم‌هاست؛ همچنین مدیریت فرایندهای آی تی را امكان پذیر می‌كند.
این متخصص حوزه معماری سازمانی اضافه كرد: ایران در بخش‌های دولتی و خصوصی به آی تی جدید و به ‌روز نیاز دارد و این بسیار نكته مهمی است زیرا استانداردسازی بر اساس تكنولوژی هوش مصنوعی و اینترنت اشیا می‌تواند این امر را میسر كند.
یانگ ژون ادامه داد: معماری سازمانی این گونه استانداردسازی‌ها را ترویج می‌دهد؛ بنابراین ایران در حال حاضر به وارد كردن تكنولوژی سیستم های مدیریت سازمانی برای پیشرفت آن نیاز دارد و دولت باید شركت‌ها و تمام بخش‌های مختلف خصوصی و عمومی را به سیستم‌های معماری سازمانی مجهز كند، از مدارس و دانشگاه‌ها گرفته تا وزارت‌خانه‌ها و بخش‌های زیرساختی دولت و همه اینها به یك معماری سازمانی یكپارچه نیازمند است.
دومین همایش ملی معماری سازمانی به مدت دو روز در محور‌های تحول دیجیتالی، مهندسی سرویس هوش مجازی و داده‌كاوی، معماری دولت الكترونیكی رهیافت‌های نوین معماری سازمانی، دستاورد‌ها و نتایج معماری سازمانی، مهندسی سازمان و فرآیندهای كسب‌و‌كار معماری سازمانی و چارچوب‌ها و مدل‌های مرجع، طراحی پیاده‌سازی،‌ ارزیابی و نگهداشت معماری سازمانی برگزار می‌شود.
نخستین دوره این همایش در سال 1396 در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد و مقصد بعدی این همایش در سال 1398 دانشگاه صنعتی شریف خواهد بود.
معماری سازمانی یا Enterprise architecture رویكردی جامع و یكپارچه است كه جنبه‌ها و عناصر مختلف سازمان را با نگاه مهندسی تفكیك و تحلیل می‌كند و شامل محموعه مستندات، مدل‌ها، استاندارد‌ها و اقدامات اجرایی برای تحول از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب با محوریت فناوری اطلاعات است كه در قالب یك طرح مشخص اجرا شده و سپس به صورت مداوم توسعه می‌یابد و به روز رسانی می‌شود.
7375 /1876