۲۴ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۱۵
کد خبر: 83100429
۰ نفر
آفتاب ‌پرستي، ضد آفتاب

تهران- ايرنا- چه در تعريف لغوي واژه «شَيْطان» در غناي بي‌نظير زبان عربي و چه در تعبير آن در اديان ابراهيمي، رنگ عوض كردن، استحاله مدام، حرباء صفتي به وضوح نيامده است.

روزنامه ابتكار در يادداشتي به قلم «مسعود خوشابي» نوشت: شيطان در زبان عربي يعني سركشي و نافرماني عامدانه، با قصد و اراده. (المنجد، ص ٧٩٩) در اديان ابراهيمي، فرشته كه به سبب نافرماني، از عرش رانده شد و به زمين آمد تا مردم را به گناه ترغيب كند. (حسن انوري، ص 465٧) صفت باز شيطان در اديان ابراهيمي وسوسه كردن به بدي است كه در بطن واژه استتار نشده است .

اما آن چه امام راحل به عنوان يك مرجع كهنه كار ديني- سياسي از توصيف هوشمندانه «شيطان بزرگ» مستفاد مي‌كرد به نظر مي‌رسد، اُمّ الخبائث و عروس هزار دامادي بود كه براي بقاء خويش هر روز به رنگي در مي‌آيد تا مقبول خاص و عام شود .

حقيقت ماجرا اين است كه از نيمه دوم دهه هفتاد ميلادي قرن گذشته، فعالان مايشاء جهان سرمايه‌داري براي خلاصي خود از بحران‌هاي رو به تزايدي كه گرفتارش شده بودند، ترجيح دادند، عنان حكمراني را از دست سياستمداران خارج كنند و به دست مديران و برنامه‌ريزان بدهند. لذا نظام«توليد صنعتي سنتي» ظاهراً از صحنه كنار رفت و جاي خود را به كاراكترهاي ديگري داد كه فرهنگ‌سازي در ذات آن‌ها نهفته بود از قبيل: مصرف‌گرايي، گسترش ارتباطات، فنآوري اطلاعات، صنعت خدمات، تشكيل بنگاه‌هاي كوچك، نامتمركز، چند منظوره و فاقد سلسله مراتب، حذف نظارت دولت از بازارها، بهاء دادن به هويت‌هاي محلي، جنسيتي، قومي و ديني .

پُست مدرنيسم كه نافي تمايل به حركت به سمت آينده‌اي دور ولي دوران‌ساز است و شايد در ساده‌ترين تعبير از نظرش: (آينده - حال + خواسته‌هاي حقير ديگر)، تدريجاً جاي خود را به فرهنگي داد كه از زندگي سعادت بشريت را طلب مي‌كرد .

از آن مقطع تاريخي تاكنون، ظاهر دنيا رنگ و لعاب بهتري به خود گرفته است، اما عملكرد و ماهيت نظام سرمايه‌داري كماكان به طرزي هولناك‌تر از قبل به عمق و وسعت شكاف مخوف طبقاتي در جهان فعلي افزوده است .

ترامپ‌ها تجاهل به عرف مي‌كنند كه مي‌گويند با ساخت ديواري پرهزينه‌تر از ديوار بزرگ چين خواهان ايجاد امنيت از هجوم مهاجرين غيرقانوني مكزيكي هستند، در صورتي كه درآمد سالانه يك ميلياردر مكزيكي معادل ١٧ ميليون هموطن! فقيرش است .

زندگي خرپول‌ها در بهترين مناطق حفاظت شده در كنار ميليون‌ها! زاغه‌نشين اسير در آلونك‌هاي محاصره شده در برجك‌هاي ديده‌باني و سيم‌هاي خاردار، گواه بر ورشكستگي سرمايه‌داري جهاني است .

همانطور كه در پسِ شكوه و عظمت منچستر و گلاسكوي دهه ١٨4٠ دريايي از خون به يغما رفته زحمتكشان جهان نهفته بود در دهه دوم قرن بيست و يكم نيز در پشت صحنه پرجلال و جبروت مناطق ويژه اقتصادي گوانگ دونگ و شانگهاي نيز همچنان اقيانوسي از خون زحمتكشان جهان پنهان است .

ثروت افسانه‌اي نظام سرمايه‌داري، كه زماني پوياترين نظام كل تاريخ بشري بود، روزي به مالكان واقعيش كه همان ابناي بشري است باز خواهد گشت و اين بار «شيطان بزرگ» به محل مقررش فراخوانده خواهد شد!

منبع: روزنامه ابتكار؛ 1397،8،24
گروه اطلاع رساني**2059**1755