17 میلیارد تومان برای تكمیل سد سیاهو نیاز است

بیرجند - ایرنا - مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: 17 میلیارد تومان برای تكمیل سد سیاهو سربیشه با پیشرفت فیزیكی 94 درصد نیاز است.

حسین امامی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای احداث این سد تاكنون بیش از 22 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و این طرح از جمله پروژه های شاخص استان است كه مقرر شده اعتبار طرح به صورت كامل اختصاص یابد تا دهه فجر امسال به بهره‌برداری برسد.
وی قرار گرفتن روستای كندرود سربیشه در مسیر آبگیری سد را یكی از مشكلات پیش روی این طرح ذكر كرد و گفت: روستای یاد شده در فاصله چهار كیلومتری این سد در معرض روان آب قرار دارد.
امامی عنوان كرد: در گذشته هزینه تملك واحد مسكونی روستای كندرود به صورت كارشناسی مشخص و مقرر شده كه آب منطقه ای به حساب اهالی واریزی كند اما با توجه به افزایش قیمت ها در سال جاری مقرر شد واحدهای مسكونی به صورت مجدد قیمت گذاری شود.
وی اظهار داشت: هم اكنون سه میلیون متر مكعب روان آب در پشت سد جمع آوری شده كه در تغذیه دشت درح سربیشه تاثیر زیادی دارد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: سد مخزنی سیاهو در فاصله 130 كیلومتری بیرجند و 67 كیلومتری جنوب شرقی شهرستان سربیشه بر روی رودخانه سیاهو با مساحت حوضه آبریز سه هزار و 28 كیلومتر مربع و آورد سالیانه حدود 10.2 میلیون متر مكعب در دست اجرا است.
امامی افزود: هدف از اجرای این سد، كنترل سیلاب های فصلی و ذخیره سازی و تنظیم حدود 4.6 میلیون مترمكعب روان آب جهت مشروب نمودن حدود 450 هكتار از اراضی پایین دست و نیز تامین بخشی از آب شرب شهرستان سربیشه است.
وی اظهار داشت: این سد از نوع خاكی با هسته رسی با ارتفاع 39متر از پی و 32 متر از بستر رودخانه و طول و عرض تاج 352 و 9 متر و حجم مخزن 17.5 میلیون متر مكعب است.
شهر سربیشه به مركزیت شهرستان سربیشه با هشت هزار و 251 كیلومتر مربع وسعت در فاصله 66 كیلومتری جنوب بیرجند مركز خراسان جنوبی قرار دارد.
7556* 6054

سرخط اخبار استان‌ها