كمیته امداد 160هزار میلیارد ریال ارزش اقتصادی ایجاد كرد

یاسوج- ایرنا- معاون اشتغال و خودكفایی كمیته امداد امام خمینی (ره) كشور گفت: این نهاد حمایتی با ایجاد یك و نیم میلیون فرصت شغلی برای مددجویان زیر پوشش خود از سال 1374 تاكنون حدود 160 هزار میلیارد ریال ارزش اقتصادی ملی ایجاد كرده است.

به گزارش ایرنا، حجت الله عبدالملكی روز چهارشنبه در نشست كارگروه اشتغال كهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: ایجاد این تعداد فرصت شغلی با پرداخت 70 هزار میلیارد ریال تسهیلات تحقق یافت و سبب خودكفایی 700 هزار خانوار زیر پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) در كشور و خروج آنان از چرخه حمایتی شد.
وی افزود: یكی از مهمترین دستاوردهای ایجاد این تعداد فرصت شغلی شامل صرفه جویی سالانه 21 هزار میلیارد ریال در هزینه های عمومی كشور است زیرا باید به عنوان مستمری ماهانه به 700 هزار خانوار خارج شده از چرخه حمایت پرداخت می شد.
معاون اشتغال و خودكفایی كمیته امداد امام خمینی (ره) كشور بیان كرد: ایجاد طرح های اشتغالزایی برای مددجویان زیر پوشش به منظور توانمندسازی اقتصادی و خودكفایی آنان از سال 1374 با جدیت در دستور كار این نهاد حمایتی قرار گرفت.
عبدالملكی عنوان كرد: قبل از پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان زیر پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) در كشور اقدام هایی شامل ارائه آموزش فنی و حرفه ای، مشاوره شغلی، استعدادسنجی و رغبت سنجی انجام می شود.
وی ابراز داشت: سال 1374 تاكنون به سه میلیون و 300 هزار نفر از مددجویان زیر پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) در كشور آموزش های فنی و حرفه ای ارائه شده است.
معاون اشتغال و خودكفایی كمیته امداد امام خمینی (ره) كشور گفت: این تعداد در سال گذشته 295 هزار نفر بوده است.
عبدالملكی اظهار داشت: آن دسته از طرح های اشتغالزایی مورد تقاضای مددجویان زیر پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) در تمامی استان های كشور كه احتمال موفق نشدن آنها وجود دارد تسهیلات دریافت نمی كنند.
وی افزود: نظارت بر طرح های اشتغالزایی كمیته امداد امام خمینی (ره) در نقاط مختلف كشور به طور مستمر و دقیق و با هدف جلوگیری از انحراف تسهیلات پرداختی انجام می شود.
معاون اشتغال و خودكفایی كمیته امداد امام خمینی (ره) كشور بیان كرد: میزان پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستایی و عشایری ویژه مددجویان زیر پوشش این نهاد حمایتی در تمامی استان ها از جمله كهگیلویه و بویراحمد ضعیف است.
عبدالملكی عنوان كرد: سقف پرداخت این تسهیلات به هر مددجوی زیر پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) 500 میلیون ریال بوده و متولی پرداخت آن نیز پست بانك، صندوق كارآفرینی امید، بانك كشاورزی و بانك توسعه تعاون هستند.
وی ابراز داشت: هم اینك حدود 500 هزار نفر از مددجویان زیر پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) كشور بیكار هستند.
استاندار كهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: اشتغال از موضوع های اساسی كنونی كشور به شمار می رود و اقدام های مهمی تاكنون انجام شده است.
علی محمد احمدی اظهار داشت: تسهیلات مربوط به حوزه اشتغال كهگیلویه و بویراحمد باید به طور هدفمند و در راستای ایجاد مشاغل پایدار هزینه شود.
وی افزود: دقت ناكافی در این زمینه از سوی مسئولان اجرایی كهگیلویه و بویراحمد سبب پول پاشی و بروز دیگر مشكلات اقتصادی می شود.
استاندار كهگیلویه و بویراحمد بیان كرد: هدف اصلی دشمنان از آغاز جنگ اقتصادی علیه ایران ایجاد ركود اقتصادی و وارد آوردن فشار معیشتی به مردم است كه متولیان امر باید بیش از پیش هوشیار بوده و در راستای رونق اقتصادی و بهبود فضای كسب و كار همت جدی كنند.
احمدی عنوان كرد: مساعدت بانك های عامل و دستگاه های مختلف اجرایی كهگیلویه و بویراحمد در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغالزایی مطلوب بوده و هر چند كه نباید به این میزان اقدام اكتفا كرد.
وی ابراز داشت: تأكید دولت دوازدهم در شرایط كنونی اقتصاد كشور تزریق صحیح منابع مالی حوزه اشتغال است.
احمدی گفت: روستائیان، عشایر و مددجویان زیر پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) به دلیل محروم بودن نیازمند خدمات رسانی ویژه از جمله در زمینه اشتغال و معیشت هستند.
وی افزود: انتظار می رود كه مسئولان كمیته امداد امام خمینی (ره) كشور موضوع تأمین وثیقه را برای مددجویان متفاضی دریافت تسهیلات اشتغالزایی تسهیل كنند.
نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: وحدت عمل و اشتراك نظر هر چه بیشتر مسئولان اجرایی كهگیلویه و بویراحمد برای ایجاد اشتغال، رونق تولید و بهبود وضعیت اقتصادی در این استان ضروری است.
غلام محمد زارعی اظهار داشت: الگوهای اشتغال در كهگیلویه و بویراحمد شامل طیف محدودی است و باید با استفاده از ظرفیت های متعدد استان شغل های جدید تعریف و اجرا شود.
وی افزود: این اقدام مهم علاوه بر كمك به تنوع مشاغل در كهگیلویه و بویراحمد از انباشت تسهیلات اشتغالزایی بر روی برخی شغل های خاص در استان جلوگیری می كند.
7535/1662