اولین كتاب تحلیلی آثارادبی بیژن نجدی در لاهیجان رونمایی شد

لاهیجان-ایرنا- رونمایی از كتاب 'رویای قرن دیگر' یا نماد پردازی در داستان های بیژن نجدی به عنوان اولین اثر تحلیلی در باره نوشته های این نویسنده شهیر ایرانی با حضور همسر وی در لاهیجان رونمایی شد .

این مراسم رونمایی شامگاه سه شنبه با حضور پروانه محسنی آزاد همسر بیژن نجدی در هفتاد و هفتمین سالروز تولد این نویسنده و شاعر برجسته مدرن و پسامدرن ایرانی با حضور جمعی از علاقه مندان آثار او ، نویسندگان، هنرمندان و استادان دانشگاه گیلان از جمله دكتر علی تسلیمی استاد ادبیات این دانشگاه ، نگار نادری رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان ، شجاع الدین طایفه از نویسندگان لاهیجانی و جمعی از نویسندگان گیلانی با خوانش آثاری از نجدی برگزار شد.
هاجر فیضی نویسنده كتاب رویای قرن دیگر ( نماد پردازی درداستان های بیژن نجدی) در باره نمادپردازی آثار بیژن نجدی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت :بیژن نجدی سه جلد كتاب داستان و دو جلد كتاب شعر دارد و مجموع داستان های او 27داستان كوتاه است كه در ادبیات مدرن از آنها به عنوان فراداستان یاد می شود.
وی افزود: كتاب من كه در باره آثار اوست شامل پنج فصل است كه كاربرد نمادها و سمبل ها در آثار ادبی بیژن نجدی را نقد و بررسی می كند و به ساده سازی متن برای خواننده می پردازد.
وی خاطرنشان كرد: این اول كتاب تحلیلی در باره آثار نجدی است كه به چاپ رسیده است كه در فصل اول این كتاب به بررسی نمادها برای مخاطبانی كه خالی از ذهن در باره این نمادها باشند می پردازد و در فصل دوم كتاب استفاده از سمبل های استفاده شده در كتاب یوزپلنگانی كه با من دویده اند و در بخش سوم نیز نمادهای مجموعه داستان های دوباره از همان خیابان ها ساده سازی می شود.
وی یادآورشد: سه مجموعه داستانی بیژن نجدی در استفاده از زبان نمادها و سمبل ها شدت و ضعف هایی دارند و یكسان نیستند و در مجموعه داستان های ناتمام نیز از نمادها بطور كامل استفاده نشده است.
وی خاطرنشان كرد: جو ساخت نوشته های نجدی براساس مكتب سمبولیسم است و این كتاب یك نوع ساده شدن كتاب های بیژن نجدی است و بند به بند داستان های او در این كتاب توضیح داده شده است.
نویسنده كتاب رویای قرن دیگر ( نماد پردازی درداستان های بیژن نجدی)اظهار داشت:نجدی با 27داستان كوتاه جاودان شد و زبانی كه بیژن نجدی استفاده كرده زبان داستان -شعر است كه برای خوانندگان جالب و جذاب است و تصویرسازی سینمایی در داستان های بیژن نجدی مشاهده می شود.
وی تصریح كرد: او نویسنده ای با ذهنی خلاق و قلمی توانا بود و از نویسندگان درجه یك كشور به شمار می رود.
هاجر فیضی نویسنده كتاب رویای قرن دیگر ( نماد پردازی درداستان های بیژن نجدی) متولد رشت و دارای مدرك دكترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه ارومیه و فارغ التحصیل كارشناسی از دانشگاه گیلان و كارشناسی ارشد از دانشگاه شهید بهشتی تهران است كه كتاب رویای قرن دیگر اولین نوشته وی محسوب می شود و همچنین ترجمه رمان 'توی كهكشهان می بینمت' نوشته جك جنگ اثر دیگری از اوست.
در این مراسم همچنین پروانه محسنی آزاد همسر نجدی طی سخنان كوتاهی اظهارداشت: كسانی كه وارد عرصه هنر می شوند جاودان خواهندشد زیرا هر انسانی در فكر جاویدان شدن است و یك هنرمند تا وقتی كه درحال خلق یك هنر است تا لحظه ارایه اثر نمی داند كه چه شاهكاری دارد می آفریند و بیژن نجدی از آن جمله است.
وی خاطرنشان كرد:در زمان حیات بیژن نجدی زندگی ما در آرامش و به دور از هیاهو و دور از خشونت های اجتماعی طی می شد و او در كار خلق آثار ماندگار بود.
وی تاكید كرد: بیژن نجدی مانند بسیاری از نویسندگان در زمان حیات خود مشهور نمی شوند و پس از مرگ است كه آثارشان مورد استقبال قرار می گیرند.
وی یادآورشد:جامعه ما 50سال وقت دارد تا بیژن نجدی را بشناسد.
*نجدی یوزپلنگ ادبیات گیلان
بیژن نجدی 24 آبان 1320 از پدر و مادری گیلانی در خاش زاهدان متولد شد . پس از اخذ دیپلم در سال 1339 وارد دانشسرای عالی تهران شد و در سال1343 از همان دانشكده در رشته ریاضی فارغ‌التحصیل و به عنوان دبیر در لاهیجان مشغول به تدریس شد. پدرش از افسران مبارزی بود كه در قیام افسران خراسان نقش داشت و در مسیر رفتن به گنبد كاووس به دست تعدادی ژاندارم كشته شد. از سال 1345 فعالیت ادبی خود را آغازكرد.
بیژن نجدی در چهارم شهریور 1376 در اثر ابتلا به سرطان ریه درگذشت.
نجدی در زمان زندگی خود تنها مجموعه داستان «یوزپلنگانی كه با من دویده‌اند» را در سال 73منتشر ساخت كه در سال 74 جایزه قلم زرین جایزه گردون را به خود اختصاص داد. بقیه آثارش پس از درگذشتش توسط همسرش به چاپ رسید. مجموعه داستان «دوباره از همان خیابانها» در سال 79 نیز برگزیده نویسندگان و منتقدان مطبوعات شد. نجدی همچنین در كارنامه ادبی خود، تندیس یادمان بنیاد شعر فراپویان به خاطر برگزیده اشعار دهه 70 و لوح افتخار به پاس جانسروده‌ها در پاس داشت آیین‌های ملی و میهنی را دارد. از وی اشعار گیلكی كمی نیز باقی‌مانده‌است.
همچنین پس از مرگ وی داستانهای «تاریكی در پوتین»، «سپرده در زمین»، «گیاهی در قرنطینه» و «استخری پر از كابوس» از مجموعه داستانهای «یوزپلنگانی كه با من دویده‌اند» و نیز داستانهای «مرثیه‌ای برای چمن» و «بیمارستان، نه قطار» از مجموعه «دوباره از همان خیابان‌ها» به فیلم درآمده است.
بیژن نجدی به دلیل سبك ادبی ویژه و خلاقانه ای كه داشت پس از مرگش و با انتشار آثارش ، مورد توجه اهل كتاب و فرهنگ قرار گرفت و در چندسال اخیر نوشته های او مورد استقبال كم نظیری در داخل و خارج كشور قرار گرفته است و این آثار ، او را در ردیف یكی از نویسندگان برجسته ایران قرار داده اند.
6029 /6030