محمود صادقی: دانشگاه آزاد دچار آشفتگی شده است

تهران - ایرنا - محمود صادقی می گوید: دانشگاه آزاد دچار آشفتگی شده و مساله پذیرش‌های بی‌رویه كلاف سردرگمی است كه انتظار حل نهایی آن نمی رود.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در باره وضعیت دانشجویان مازاد پزشكی دانشگاه آزاد گفت: آمارها بعضا متناقض و متفاوت هستند؛ برخی گزارش‌ها رقمی 8 هزار نفر پذیرش مازاد را گزارش می‌كنند و برخی از 24 هزار دانشجوی مازاد حرف می‌ز‌نند.
«مساله اینجاست كه وقتی كسی به عنوان دانشجو معرفی و برای وی كارت صادر می‌شود در او انتظار ایجاد شده و جمع كردن ماجرا كار آسانی نیست.»
این عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: رشته‌های علوم پزشكی نیازمند تجهیزات آزمایشگاهی هستند و استانداردهای خاص خود را دارند. به همین دلیل وزارت بهداشت زیر بار ادامه تحصیل دانشجویان در شرایط غیراستاندارد نمی‌رود
و ی با بیان این جمله كه هنوز آمار شفاف و غیرمتعارضی به كمیسیون ارائه نشده است، گفت : مسئولان دانشگاه آزاد یا آمار ندارند و یا نمی‌خواهند آمار شفافی را ارائه كنند. برای حل این موضوع باید خطای خود را بپذیرند.

**ارز دانشگاهیان باید اولویت‌بندی شود
محمود صادقی در ادامه در پاسخ به مسایل پیش آمده برای ارز دانشجویی گفت: گروه‌های مختلفی از دانشجویان، اساتید و پژوهشگران هریك به نحوی برای انجام فعالیت‌های دانشگاهی و پژوهشی خود به ارزهای خارجی نیازمند هستند .
وی افزود: در این میان دانشجویان بورسیه و استادانی كه در فرصت مطالعاتی هستند، به دلیل تعهدات دولت در قبال آنها در اولویت هستند.
وی در این باره افزود: همچنین گروهی از اساتید و دانشجویان كه فعالیت بین‌المللی دارند و خواهان شركت در كنفرانس‌های علمی هستند نیز از متقاضیان ارز در دانشگاه‌ها هستند كه این گروه نیز باید در اولویت بندی قرار گیرند.
صادقی تصریح كرد: وزارت علوم باید به تعهدات خود پایبند باشد و ارز گروه‌هایی را كه پیش از این، متعهد شده است ، تامین كند.
وی یادآور شد : ارز دانشجویانی دوره دكتری كه برای فرصت مطالعاتی شش ماهه ارز نیاز داشتند و در گذشته پذیرش گرفته بودند، پرداخت شده است .
این نماینده مجلس افزود: اساتیدی كه در فرصت مطالعاتی، كار خود را شروع كرده‌اند، انتظار دارند در اولویت باشند و ارز آنها از جانب دولت تامین شود.
صادقی با اشاره به دیگر مشكلات ایجاد شده در خصوص تامین ارز گفت: بعضا پرداخت حق عضویت برخی بانك‌های اطلاعاتی و مجلات معتبر علمی- پژوهشی نیز با دانشگاه را با مشكل روبرو كرده است.
وی در خصوص دانشجویانی كه با هزینه شخصی تصمیم به تحصیل در خارج از كشور گرفته‌اند، گفت: اگر شرایط كشور عادی بود، دولت قادر باشد هم از این گروه حمایت كند اما در شرایط فعلی كه محدودیت‌های زیادی وجود دارد، تامین ارز دانشجویان در خارج باید اولویت بندی شود.
صادقی با اشاره به مراجعه خانواده این دسته از دانشجویان به مجلس گفت: اگر چه خانواده این دانشجویان می‌گویند فرزندانشان به اتكای این ارز در دانشگاه‌های خارج از كشور پذیرش گرفته‌اند اما واقعیت این است وقتی محدودیت باشد، منابع باید اولویت‌بندی شوند.

ب.ل*1601*

سرخط اخبار علم و آموزش