۲۳ آبان ۱۳۹۷،‏ ۹:۵۲
کد خبر: 83099050
۰ نفر
قنات 2 هزار ساله در داراب فارس كشف شد

شیراز- ایرنا- قناتی در یك روستای بخش رستاق شهرستان داراب استان فارس كشف شد كه سفال های یافته شده در مسیر آن، گویای قدمت حدود 2 هزار ساله آن است.

بخشدار بخش رستاق داراب گفت: اهالی دهستان كوهستان بخش رستاق داراب دوشنبه طی تماس تلفنی با بخشداری اطلاع دادند كه در عملیات بهسازی نزدیك روستای بازرگان یك قنات كشف شده است.
محمدعلی مهرابی چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پس از اطلاع از موضوع با رییس اداره میراث فرهنگی و مدیر جهاد كشاورزی شهرستان و مهندس یزدانی كارشناس قنوات اداره جهاد در محل حاضر شدیم كه با قنات بسیار زیبایی روبرو شدیم.
بخشدار رستاق گفت:میله چاه های قنات كشف شده همگی مسدود و نامشخص بودند اما در كانال های آن آب جاری بود اما چون در هیچ نقطه ای از زمین آب آن به بیرون هدایت نمی شده كسی پی به وجود این قنات نبرده است.
وی گفت: به احتمال قنات شامل یك مادرچاه و چندین میله چاه است و داخل قنات كلا سالم و بی نقص بود فقط مقداری مواد رسوبی در كف كانال ها وجود داشت كه به مرور زمان تشكیل شده بود كه باید دهانه سایر میله چاه ها باز شود تا میزان دقیق آبدهی آن مشخص شود.
رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری داراب نیز گفت: من هم از قنات كشف شده در بخش رستاق داراب بازدید داشتم كه تكه ای سفال نارنجی به قطر 2 سانتیمتر در كنار این قنات پیدا شده كه احتمالا مربوط به دوران اشكانیان است كه اگر این امر درست باشد قدمت این قنات به حدود 2 هزار سال پیش می رسد.
داود مرادی گفت: با هماهنگی های صورت گرفته با كارشناسان استان امیدوارم هر چه سریعتر بازدید و كار كارشناسی بر روی این قنات انجام شود تا ابعاد جدیدی از این كشف نمایان شود.
عبدالله سیدی مدیر جهاد كشاورزی داراب می گوید: به دلیل ریزش میله های قنات برخی دهانه ها بسته شده و احتیاج به لایروبی نیز هست كه اگر اعتبار استانی به این قنات داده شود قطعا می تواند منبع آب خوبی برای اهالی این منطقه باشد.
با توجه به وجود غار تاریخی سهلك در این منطقه می طلبد مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری اهتمام ویژه ای برای شناسایی دیگر آثار تاریخی در این منطقه به كار بندند.
داراب در 225 كیلومتری شرق شیراز است.
9877 /1876