۲۳ آبان ۱۳۹۷،‏ ۸:۱۶
کد خبر: 83098918
۰ نفر
رسانه ها ديده بانان واقعي جامعه

كرمان – ايرنا – حضور اهالي رسانه و مطبوعات در چهارمين نمايشگاه مطبوعات و رسانه هاي استان كرمان فرصت مغتنمي فراهم كرده كه آنان به عنوان ديده بانان واقعي و زبان گوياي جامعه با مخاطبان خود از نزديك سخن بگويند و به ارزيابي خود در ترازوي افكار عمومي بپردازند.

به گزارش ايرنا، مطبوعات ركن چهارم دموكراسي و از اركان اساسي پيشرفت، تعالي و بازتاب دهنده آمال و واقعيات هاي يك جامعه است.
وجود بيش از 300 نشريه و 60 پايگاه خبري و اطلاع رساني در استان كرمان موقعيت ممتازي براي اين استان پهناور در عرصه خبر و اطلاع رساني در كشور فراهم كرده، هرچند مشكلات اقتصادي موجب شده تا تعداد كمتري از رسانه هاي استان در چهارمين جشنواره مطبوعات و رسانه شركت كنند.
برگزاري چهارمين نمايشگاه مطبوعات و رسانه هاي استان كرمان زمان بسيار مناسبي براي ارائه محصولات و آشنايي علاقه مندان و مخاطبان با اصحاب رسانه بشمار مي رود تا با مخاطبان خود رودرو به ملاقات بنشينند.
مطبوعات و رسانه هاي كرمان بويژه رسانه هاي كاغذي اين روزها با مشكلات متعددي دست و پنجه نرم مي كنند و شنيدن دغدغه ها و نظرات آنها در شرايط كنوني، مي تواند پنجره اي براي حل مشكلات اين قشر فرهنگي زحمتكش بگشايد.
*مطبوعات براي جلب بيشتر مخاطبان جذابيت ايجاد كنند
دبير تحريريه نشريه پيام ما با اشاره به لزوم برپايي نمايشگاه براي رسانه ها و مطبوعات گفت: نمايشگاه بهترين محل براي آشنايي عموم مردم با رسانه ها بشمار مي رود كه بايد از اين فرصت استفاده كرد.
رضا عبادي زاده افزود: افراد ضمن آشنايي با مطبوعات مي توانند مطالبات خود را با رسانه ها در ميان بگذارند تا مسئولان پاسخگوي آنها باشند.
وي تاكيد كرد: دست اندركاران رسانه و مطبوعات در نمايشگاه موقعيت خوبي براي شنيدن حرف جامعه دارند، اگر چه ارتباط عموم با رسانه ها زياد گرم نيست.
اين فعال مطبوعاتي ادامه داد: عملكرد مطبوعات و رسانه ها باعث جذب مخاطب مي شود و بايد براي جلب مردم و مخاطبان در كار خود جذابيت ايجاد كنيم.
وي گفت: مطبوعات ضمن قانونمداري بايد صداي جامعه باشند، اما برخي محدوديت ها موجب شده كه نتوانند حرف خود را به درستي بيان كنند.
عبادي زاده با اشاره به وجود مشكلات معيشتي و اقتصادي رسانه ها افزود: حقوق پايين و مشكلات بيمه خبرنگاران و هزينه هاي گزاف كاغذ و چاپ فعاليت رسانه ها و مطبوعات را با مشكل و ركود مواجه ساخته است.
وي تصريح كرد: مطبوعات بايد با كار حرفه اي شرايط سخت فعلي را پشت سر بگذارند و دولت نيز با پشتيباني هاي خود اين ركن مهم جامعه را حمايت كند.
*مخاطبان به شناخت رسانه ها از نيازهاي جامعه كمك مي كنند
مدير مسئول هفته نامه مهر كريمان نيز گفت: نمايشگاه مطبوعات و رسانه هاي استان محلي براي شناخت مطبوعات و ارتقاي سواد رسانه اي جامعه است.
حديث يزدي زاده تاكيد كرد: حضور افراد در نمايشگاه آنها را به خريد و خواندن نشريه ترغيب مي كند كه مطبوعات نيز مانند كتاب در سبد خانوار قرار گيرد.
وي اظهار داشت: ارتباط نزديك مردم با رسانه ها در شناخت سوژه هاي خبري و موضوعات روز و نيازهاي جامعه بسيار موثر است و رسانه ها نيز بايد اين فرصت را مغتنم بشمارند.
مدير مسئول هفته نامه مهر كريمان با اشاره به لزوم توجه به سلايق مخاطبان تاكيد كرد: مخاطب به يك نشريه دلگرمي مي دهد و باعث مي شود آن نشريه رشد و ارتقا پيدا كند.
وي افزود: حضور مردم در نمايشگاه مطبوعات به ما اميد مي دهد كه با شرايط دشوار پيش آمده، چراغ روزنامه و مطبوعات را روشن نگه داريم.
اين فعال روزنامه نگاري تصريح كرد: دولت به كمك مطبوعات و رسانه ها بشتابد و در تهيه اقلامي چون زينك و كاغذ ارزان قيمت به آنها كمك كند.
يزدي زاده بيان كرد: به دليل همزماني نمايشگاه كتاب و مطبوعات استقبال مناسب بوده و مسئولان بايد در نمايشگاه هاي آينده تسهيلات و زيرساخت هاي مناسب تري براي برگزاري بهتر برنامه ريزي كنند.
*مطبوعات براي جذب نسل جوان در اطلاع رساني شفاف عمل كنند
عضو هيات تحريريه روزنامه واقعه گفت: مردم به رغم مشكلات فكري و كاري هنوز به امر خبر و اطلاع رساني گرايش دارند و برگزاري نمايشگاه مطبوعات تاثير خوبي در جذب مخاطبان دارد.
حسن قائدي افزود: برگزاري چنين برنامه ها و محفلي سبب آشنايي اصحاب رسانه با يكديگر و تعامل بهتر با يكديگر مي شود.
وي تصريح كرد: گفت و گو و مواجه رودروي بازديدكنندگان و حضور آنها در غرفه هاي مطبوعات و رسانه آنها را در جريان اين كار خطير و حساس قرار مي دهد.
خبرنگار روزنامه واقعه بيان كرد: مسئولان نيز با حضور در نمايشگاه در جريان تحليل اخبار و گزارش ها قرار مي گيرند تا در تصمصم گيري هاي خود آنها را لحاظ كنند.
وي اظهار داشت: با توجه به اينكه نشريات همواره دغدغه اقتصادي دارند بايد سازمان ها و نهادهاي دولتي و خصوصي بخش از اعتبارات خود را به آگهي هاي مطبوعاتي اختصاص دهند.
قائدي با اشاره به حضور پررنگ مردم در نمايشگاه كتاب و مطبوعات افزود: نسل جديد امروز با وجود فضاي مجازي نياز به مطالعه و آشنايي با مطبوعات دارد و بايد با شفاف سازي و اطلاع رساني به موقع و صحيح آنها را در تصميم گيري و ساخت كشور مشاركت دهيم.
وي گفت: مشكلاتي نظير فاصله زياد نمايشگاه از مركز شهر، ضعف امكاناتي همچون اينترنت و رفت آمد مشاهده مي شود كه اميدواريم در سالهاي بعد برطرف شود.
*كار تيمي در مطبوعات كرمان دنبال شود
سردبير هفته نامه صفحه يك گفت: مطبوعات و رسانه ها با فعاليت خود همواره در معرض ديد و نمايش هستند و گاهي نياز است اصحاب رسانه دور يكديگر جمع شوند تا از حال هم باخبر باشند.
منصور ميرحسيني با اشاره به تعدد نشريات و رسانه ها در استان كرمان افزود: برخي از نشريات فقط براي چاپ آگهي منتشر مي شوند و اين روند اطلاع رساني و خبر را در حاشيه قرار مي دهد.
وي افزود: خواندن نشريات هم در كشور و هم در استان كرمان كاهش پيدا كرده است و بايد براي رفع اين معضل با كار تيمي نشريات تخصصي و با كيفيت منتشر شوند.
فعال پيشكسوت مطبوعات كرمان اظهار داشت: با هزينه هاي سنگين چاپ، انتشار و توزيع مطبوعات، تنها آن دسته از مطبوعات كه كار حرفه اي و جدي را دنبال مي كنند در عرصه باقي مي مانند و به نوعي غربالگري انجام مي شود.
وي افزود: خود سانسوري آفت رسانه ها و مطبوعات است و باعث مي شود فضاي مجازي جاي نشريات رسمي را بگيرد.
ميرحسيني گفت: نمايشگاه مطبوعات و رسانه هاي امسال بازديد كننده خوبي داشته و حتي توانستيم تقاضاي اشتراك داشته باشيم.
چهارمين نمايشگاه مطبوعات و رسانه هاي استان كرمان همزمان با هفدهمين نمايشگاه بزرگ كتاب كرمان از 19 تا 24 آبان در مجتمع نمايشگاهي جنوب شرق كرمان برپا شده است.
گزارش از داود رجبي
7437/ 5054