بیش از 10 میلیون تن كالای اساسی در 7 ماه وارد كشور شد

تهران- ایرنا- گمرك جمهوری اسلامی اعلام كرد: در هفت ماهه نخست امسال، بیش از 10 میلیون و 450 هزار تن كالای اساسی به ارزش پنج میلیارد و 343 میلیون دلار وارد كشور شده است كه این میزان 81.13 درصد كالاهای وارداتی را شامل می شود.

به گزارش ایرنا، در هفت ماهه نخست امسال 18 میلیون و 929 هزار تن كالا به ارزش 26 میلیارد و 303 میلیون دلار وارد كشور شد.
برابر اعلام گمرك ذرت، برنج، دانه‌های روغنی، دارو، روغن‌های خوراكی، گوشت قرمز، كنجاله سویا، جو، كود،  قند و شكر و گندم ازجمله كالاهای اساسی هستند كه در این مدت وارد كشور شده و در این میان ذرت بیشترین و گندم كمترین میزان واردات كالاهای اساسی را دارد.
براساس این گزارش، واردات ذرت، دانه‌های روغنی، گوشت قرمز و جو روند افزایشی داشته است. به طوری كه واردات ذرت 21 درصد، دانه‌های روغنی 22 درصد، گوشت قرمز 19 درصد و جو 9 درصد از نظر ارزش، رشد داشتند.
در این مدت، چهار میلیون و 766 هزار تن ذرت به ارزش یك میلیارد و 118 میلیون دلار وارد شده كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد افزایش داشته است.
گمرك در راستای تامین كالاهای اساسی، تسهیلاتی را برای ترخیص سریعتر این كالاها ارایه و با اولویت قرار دادن آن در گمركات اجازه حمل یكسره در مبادی ورودی را برای آسان سازی فرآیند ترخیص این كالاها فراهم كرده است.
روند ترخیص كالاهای اساسی به صورت لحظه ای به كمك سامانه جامع گمركی در مركز پایش دفتر واردات گمرك رصد می شود.
به گزارش ایرنا، براساس تصمیم دولت و با هدف مقابله با تحریم های ظالمانه آمریكا، ارز مورد نیاز واردات كالاهای اساسی از محل درآمدهای نفتی تامین می شود و واردات این نوع كالاها در اولویت است.
اقتصام**9132** 2023

سرخط اخبار اقتصاد