۲۲ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۱۳
کد خبر: 83098212
۰ نفر
1000 تماشاگر زن؛ نمایش یا گشایش

تهران - ایرنا - فینال لیگ قهرمانان آسیا با حضور حدود هزار تماشاگر زن برگزار شد اما آینده مشخص می كند كه این حضور یك گشایش بود یا نمایش.

به گزارش ایرنا، شنبه 19 مرداد حدود یك هزار زن تماشاگر برای نخستین بار در چهار دهه اخیر تماشاگر یك بازی باشگاهی در ورزشگاه آزادی بودند. حضوری كه بازتاب گسترده ای در شبكه های اجتماعی و همچنین رسانه های خارجی داشت.
با این وجود نحوه حضور تماشاگران زن در این رویداد به شكلی بود كه تصور باز شدن كامل درب های ورزشگاه آزادی هنوز برای همه زنان ایرانی تصور ملموسی نیست.
در حالی كه گفته می شد حضور زنان در ورزشگاه با بلیت فروشی بوده است اما زنان زیادی بودند كه نتوانستند بلیت بخرند. شاید تعدادی بلیت وجود داشت اما تهیه آن ها به شكل عادی برای سایر افراد نبود. یعنی شرایط همان طور كه مردها وارد سایت می شوند و بلیت می خرند برای زنان وجود نداشت چون همچون گذشته به محض انتخاب جنسیت زن روی سایت، بقیه مراحل باز نمی شد.
سئوالی كه مطرح می شود این است كه پس آن هزار زن تماشاگر چطور وارد شدند؟ حدود 10 روز پیش از رسیدن روز مسابقه، كانون هواداران تیم ملی و باشگاه پرسپولیس وارد عمل شدند و گروه هایی در شبكه های اجتماعی تشكیل دادند. زنانی در این گروه ها عضو شدند كه یا از فعالان حوزه ورود زنان به ورزشگاه بودند، یا دخترانی بودند كه بارها با چهره مردانه به ورزشگاه رفته بودند و یا بستگان و نزدیكان اهالی فوتبال را شامل می شدند. تعدادی از خبرنگاران و عكاسان زن ورزشی هم در آن گروه ها حضور داشتند.
در نهایت افرادی كه در آن فهرست ماندند و اطلاعات شخصی مثل نام، نام خانوادگی و كد ملی شان را در لیست قرار دادند از ساعت 10 صبح 19 مرداد مقابل هتل المپیك حاضر شدند. همان هایی كه پروسه حضورشان در ورزشگاه حدود هفت ساعت طول كشید و حوالی ساعت پنج عصر تازه توانستند از آخرین گیت بگذرند و وارد سكوها شوند.
اما این تمام ماجرا نبود. اگرچه در ساعت های پایانی بازی باز هم در به روی تعداد جدیدی از زنان تماشاگر باز شد ولی زنانی هم بودند كه آن شب با چشمان گریان به خانه رفتند. همان هایی كه ویدیوهایشان در شبكه های اجتماعی سروصدای زیادی به پا كرد. طبق روایت همان زن ها، اتوبوسی با قول رساندن به ورزشگاه، آنها را در یكی از خیابان های پرت اطراف آزادی رها كرد.
تمام این روایت ها نشان می دهد كه اگرچه در آزادی باز شد، اما هنوز قفل های زیادی وجود دارد چرا كه هنوز برخی معتقدند تمام عقب نشینی ها به خاطر فشار كنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) و فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) بوده است. چون مدیریت این بازی تا حد زیادی در دست كنفدراسیون فوتبال آسیا بود. به همین دلیل هم 9 زن خبرنگار توانستند با ثبت نام در سایت AFC «آی دی كارت» تهیه كنند و به ورزشگاه بروند. افرادی كه به این نظریه اعتقاد دارند می گویند حضور این 1000 زن نمایشی بیش نبوده تا فدراسیون فوتبال ایران تعلیق نشود و بعد از این بازی دوباره اوضاع به شرایط قبلی اش بازمی گردد.
از سوی دیگر برخی می گویند این حضور گزینشی، سرآغازی بر باز شدن نهایی درهای آزادی است. گفته می شود دولت در تلاش است تا موانع موجود در این مسیر را برطرف كند و از این فرصت هم استفاده كرده تا حداكثر زنانی كه می توانند وارد ورزشگاه شوند روی سكوی تماشاگران بنشینند. آن ها می گویند این آغاز راه است و در ادامه می توانیم شاهد باشیم تا دیگر سدی مقابل حضور زنان وجود نداشته باشد.
24 آبان ورزشگاه آزادی میزبان بازی تیم ملی ایران و ترینیداد و توباگو می شود. بازی دوستانه ای كه فرصت خوبی برای حضور مجدد زنان را فراهم می كند. حالا كه ساختارها آماده شده، نیروهای امنیتی هم با شكل ورود و خروج زنان آشنا شده اند و به نحوی آن را تمرین كرده اند. حالا كه بازی حساسی چون فینال لیگ قهرمانان آسیا بدون هیچ تنشی برگزار شد و زنان در آرامش مطلق تماشاگر فوتبال در ورزشگاه آزادی شده اند دیگر نباید مانعی وجود داشته باشد. مسوولانی كه هدفشان نه فریب نهادهای بین المللی بلكه حمایت از نیم دیگر جامعه بوده است، می توانند در میادین پیش رو نیت خود را اثبات كنند. بازی های انتخابی جام جهانی فوتبال و همچنین فصل جدید مسابقات لیگ قهرمانان آسیا هم در پیش است تا فرصت برای اثبات وجود داشته باشد.
آینده ثابت می كند كه حضور هزار نفری زنان در ورزشگاه آزادی به تاریخ 19 آبان 97، نمایش بود یا گشایش.
ورزشی ** 2024**1597