60 هزار كودك از مادر ایرانی و پدر خارجی داریم

تهران- ایرنا- دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت: در حال حاضر حدود 50 تا 60 هزار كودك حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی در كشور داریم.

به گزارش ایرنا، هیأت وزیران عصر یكشنبه 13 آبان، لایحه اصلاح ماده واحده تعیین تكلیف تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی را تصویب كرد كه به موجب این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تا قبل از 18 سالگی به درخواست مادر و پس از 18 سالگی به درخواست خودشان می توانند شناسنامه ایرانی دریافت كنند.
شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا اظهار داشت: آمارهای رسمی در مورد كودكان حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی به صورت رسمی از سوی وزارت رفاه، كار و امور اجتماعی اعلام می شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر به طور متوسط حدود 60 هزار كودك حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی از همه تابعیت ها در داخل كشور داریم.
وی اظهار داشت: لایحه اصلاح ماده واحده تعیین تكلیف تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی در آستانه رفتن به مجلس است.
وی یادآوری كرد: مجلس شورای اسلامی هم طرح مشابهی در این خصوص داشت كه به دلیل بار بالای مالی از دستور كار خارج كرده بود.
مولاوردی اعلام كرد: از لایحه تكلیف تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی حمایت جدی خواهیم كرد و به امید خدا شورای نگهبان نیز این امر را تصویب خواهد كرد.
لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری، نیز خون را مبنای تابعیت در ایران عنوان كرده و گفته است تاكنون تابعیت فقط از طریق پدر مبنا قرار داشته است كه با تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی، نظام حقوقی ایران با اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی از حقوق كودكان و زنان حمایت می كند.
به گفته وی، مشكلات شناسنامه دار نبودن فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر خارجی به مراتب بیشتر از منفعت آن برای كشور است. طبق برخی آمارها بسیاری از این فرزندان بدون شناسنامه به دلیل بی هویتی به نوعی دارای عقده حقارت هستند و به تبع آن خلافكار می شوند. بسیاری از این كودكان به دلیل شناسنامه نداشتن از كمترین حق خود یعنی تحصیل هم محروم بوده اند. لایحه ای كه در هیات وزیران مصوب شده، قرار است برای بررسی به مجلس برود.
اجتمام *2181 * 3063

سرخط اخبار جامعه