امریكا با تحریم نمی تواند مقاومت ایران را بشكند

مادرید- ایرنا- «كامبیز شیخ حسنی» سفیر ایران در كوبا گفت كه تحریم های یكجانبه و غیر قانونی آمریكا قادر به شكست مقاومت ایران نخواهد بود.

به گزارش ایرنا،شیخ حسنی در مصاحبه با روزنامه تراباخادورس (كارگران) كوبا درباره تحریم های آمریكا ، ایجاد جنگ روانی و نحوه مواجهه دولت جمهوری اسلامی ایران با این اقدامات اظهار كرد: آمریكا علیه ایران از زمان پیروزی انقلاب و تاسیس جمهوری اسلامی كه نظامی مستقل و مبتنی بر مردمسالاری دینی است، سیاست و اقدامات خصمانه در پیش گرفته و در طول 40 سال گذشته، این دشمنی با شدت و ضعف مختلف استمرار یافته است.
وی ابراز داشت :علت اصلی دشمنی نظام آمریكا با ایران، این است كه مردم به رهبری امام خمینی (ره) توانستند محمدرضا پهلوی، دیكتاتور دست نشانده كاخ سفید را سرنگون و دست آمریكا را از كشورمان كوتاه كنند.
شیخ حسنی خاطرنشان ساخت: واشنگتن می خواهد بر ایران به عنوان یك كشور نفت خیز كه میلیاردها دلار سلاح از او خریداری می كرد و 60 هزار مستشار آمریكایی با دستمزدهای كلان در كشورمان شاغل بودند، همچون گذشته سلطه داشته باشد. اما با مقاومت مردم انقلابی هرگز به این خواسته خود نرسیده و نخواهد رسید.
دیپلمات ارشد ایرانی تصریح كرد :طبیعی است كه تحریم های آمریكا علیه ملت ایران، مانند محاصره اقتصادی كوبا، غیرقانونی و مغایر با اصول شناخته‌ شده مصرح در منشور ملل متحداست.
این تحریم ها ناقض قوانین بین المللی مانند برابری حاكمیت دولت‌ها، عدم مداخله در امور داخلی دولت‌ها ، آزادی تردد و تجارت بین‌المللی ، حقوق بشر و حقوق اساسی ملت ها است.
به گفته سفیر ایران، آمریكا در حالی ملت ایران را به بهانه های واهی و دروغین تحت تحریم و فشار قرار می دهد كه 70 سال با كمك های مالی ، سیاسی ، نظامی و لجستیكی از سیاست های توسعه طلبانه و جنگ افروزانه رژیم كودك كش اسرائیل حمایت می كند.
شواهد حاكی از آن است كه سیاست خارجی امریكا در تل آویو پایه گذاری می گردد و در دوران ترامپ این موضوع شدت نیز یافته است. آمریكا همچنین همدست كشتار بی رحمانه مردم بی دفاع و بی گناه یمن است.
شیخ حسنی در پاسخ به خبرنگار روزنامه تراباخادورس در خصوص ترك یكجانبه واشنگتن از برجام و خروج از عهدنامه مودت ایران و آمریكا(امضا شده در سال 1955) و تاثیر این اقدامات در صلح و امنیت منطقه و در عرصه بین المللی گفت : ترامپ، با خروج از معاهدات بین المللی مانند برجام ، عهدنامه مودت، تغییرات آب و هوایی، یونسكو، به راه انداختن جنگ تجاری با چین و اروپا و.. به جهانیان ثابت كرده كه دولتی قانون شكن و زورگو است و اینك تبدیل به منزوی ترین هیات حاكمه در طول تاریخ امریكا در سطح جهان شده است.
وی افزود :دولت فعلی آمریكا، نشان داده كه بجز منافع مادی خودش، به هیچ اصلی پایبند نیست و از زیر پا گذاشتن هیچ قانون و ارزش انسانی ابایی ندارد.
آمریكا در حالی از توافق هسته ای موسوم به برجام خارج شد كه آژانس بین المللی انرژی اتمی 12 بار پایبندی ایران به تعهدات هسته ای را تایید كرده است.
سفیر ایران ادامه داد: امریكا تمام تلاش خود را بكار بست تا كشورهای امضا كننده برجام را با خود همراه و آن ها را به نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل كه ضامن توافق برجام است، تشویق كند. این بدعتی خطرناك است كه كل جامعه جهانی، نظام و قوانین بین الملل را مورد تهدید جدی قرار داده و بازگشت به بربریت و غرب وحشی و روندی خطرناك است كه باید متوقف شود.
وی در پاسخ به چگونگی واكنش ایران و جامعه جهانی در مقابل اقدامات یكجانبه دولت آمریكا خاطر نشان كرد كه قانون شكنی و تحریم های زورگویانه و فرامرزی آمریكا كه امروز بر مردم ایران تحمیل می شود، می تواند به راحتی علیه مردمان دیگر هم اعمال شود.
وی گفت :كوبا، ونزوئلا،، نیكاراگوئه، روسیه، چین و تركیه از جمله كشورهایی هستند كه مورد تحریم و تعدی آمریكا قرار گرفته اند و این جنایات به راحتی می تواند در مورد هر كشور دیگری اتفاق بیفتد. و جامعه جهانی باید در مقابل این یكجانبه گرایی خطرناك ایستاده و نگذارد كه یك شخص خودسر مانند، ترامپ همه جهان را به مخاطره اندازد.
شیخ حسنی تاكید كرد :جمهوری اسلامی ایران در مقابل این همه بدعهدی، خودسری و جنایت اقتصادی آمریكا علیه ما، تمامی تعهدات بین المللی خود را اجرا كرده و تلاش دارد با همكاری اتحادیه اروپا، چین، روسیه هند، تركیه و بسیاری دیگر كشورهای جهان، جلوی این یكجانبه گرایی ویرانگر را بگیرد.
ما اعلام كرده ایم كه اگر ملت ایران از منافع توافق هسته ای برخوردار نشود و طرف های تجاری ما نتوانند خسارت هایی را كه تحریم های امریكا به اقتصاد ما وارد می كند، جبران كنند، صبر ما هم اندازه خواهد داشت و ما استیفای حقوق و منافع مان را در اولویت قرار خواهیم داد.
وی ابراز داشت :آمریكا بداند، همانگونه كه نتوانسته با استفاده نامشروع از قدرت اقتصادی اش ملت كوبا را با محاصره اقتصادی 60 ساله از استقلال خواهی و حاكمیت بر سرنوشتشان بازدارد، مردم انقلابی ایران با 7000 سال سابقه تاریخی و تمدن كهن را نیز نمی تواند متوقف كند.
هیچ ملتی حاضر نیست شرافت خود را با رژیم زورگویی چون آمریكا معامله كند. ما از شرف و استقلالمان دفاع كرده ایم و در 40 سال گذشته، در همه نبردها، با مقاومت، وحدت و همدلی، امریكا را در دستیابی به اهدافش ناكام گذاشته ایم و این بار هم به آنها خواهیم آموخت كه به اهداف شیطانی خود نخواهند رسید.
شیخ حسنی در پاسخ به پرسش خبرنگار كوبایی در مورد انتخابات كنگره و مجلس سنای آمریكا اظهار كرد كه انتخابات اخیر مجلس قانونگذاری آمریكا كه در آن حزب دموكرات، حائز برتری نسبی شد ، سیاست خارجی تهاجمی و یكجانبه گرای ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران را تغییر نخواهد داد.
وی اضافه كرد: طی 40 سال گذشته جمهوری خواهان و دموكرات ها در درجات مختلف اقدامات زیادی علیه ایران كردند ولی موفق به شكست مقاومت ملت ما نشده اند.
شبس**اروپام *5*491** 1917