سر زندگی در سرپل ذهاب

تهران- ایرنا- 365 روز پیش زمین لرزه ای غرب كرمانشاه را لرزاند، فاجعه ای كه زلزله زدگان را با آزمون سخت تاب آوری محك زد، اما مردم غیور سرپل ذهاب با همراهی و خدمات رسانی دولت و ملت سختی ها را پشت سر گذاشتند و می روند تا با سر زندگی، پشت غم را بشكنند و زندگی را دوباره بسازند.

امروز 21 آبان 97 سالروز وقوع زلزله 7.3 ریشتر شامگاه یكشنبه 21 آبان 96 استان كرمانشاه است، زلزله ای كه در آن 620 نفر از هموطنان مان جان خود را از دست دادند و بیش از 12 هزار نفر مجروح شدند.
همزمان با سالروز این زمین لرزه مخرب به بررسی آخرین اقدامات انجام شده از سوی دولت و برخی از سازمان و دستگاه های متولی در امر رسیدگی به زلزله زدگان در خصوص امداد، اسكان موقت و بازسازی واحدهای مسكونی مناطق زلزله زده پرداخته ایم.

* دولت گزارش می دهد
در سالروز زلزله سنگین و تلخ كرمانشاه، جلسه عصر (یكشنبه 20 آبان) هیأت وزیران به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری و با حضور استاندار كرمانشاه، رئیس بنیاد مسكن، رئیس جمعیت هلال احمر و مدیرعامل صندوق توسعه ملی تشكیل شد.
در این جلسه هیات دولت، احداث و تعمیر واحدهای مسكونی تخریب شده، بازسازی واحدهای اقتصادی شامل واحدهای كشاورزی و دامی و صنایع، بازسازی فضاهای آموزشی، اماكن مذهبی، فضاهای بهداشتی و درمانی و همچنین نحوه تخصیص اعتبارات مصوب و هزینه كرد آن، اعطا و امهال تسهیلات بانكی و بخشودگی بدهی مالیاتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
بر اساس گزارش دستگاه های مسئول، به منظور اسكان موقت زلزله زدگان در مجموع 18هزار و 800 كانكس توزیع شد كه 13 هزار و 742 كانكس با استفاده از اعتبارات دولتی و 5058 كانكس از طریق كمك های مردمی به مردم آسیب دیده تحویل شده است.
تا پایان امروز، در مجموع 71 هزار و 375 واحد مسكونی شهری و روستایی در مناطق زلزله زده استان كرمانشاه بازسازی (احداث و تعمیر) شد كه از این تعداد 53 هزار و 802 واحد تعمیری و 17 هزار و 573واحد احداثی به بهره برداری رسیده است.
طبق برآورد صورت گرفته، در بخش كشاورزی و دامی تاكنون 100 میلیارد تومان تسهیلات و حدود 40 میلیارد تومان بلاعوض پرداخت و همچنین چهار هزار تن علوفه در بین دامداران و كشاورزان به صورت رایگان و چادر، كانكس، علوفه و اقلام مصرفی نیز بین عشایر توزیع شده است.
همچنین تا امروز تعداد 8750 واحد احداثی و تعمیری دامی و كشاورزی و 157 مزرعه پرورش ماهی به طور كامل بازسازی و تحویل شده و بقیه نیز در دست اقدام است.
اختصاص مبلغ 400 میلیارد تومان تسهیلات در قالب طرح های توجیهی برای معرفی به بانك ها و بازسازی كامل و تحویل 4708 واحد صنفی و صنعتی بازسازی اتمام بقیه تا خرداد سال آینده، بازسازی فضاهای آموزشی و بهداشتی و درمانی و اماكن مذهبی آسیب دیده در زلزله كرمانشاه، از دیگر اقدامات انجام شده در این خصوص است.
در مجموع در یك سال اخیر بیش از 8600 میلیارد تومان تسهیلات، 1500 میلیارد تومان كمك بلاعوض، 695 میلیارد تومان اعتبارات عمرانی و 16 میلیارد تومان اعتبارات هزینه ای اختصاص یافته است.

* هلال احمر حضور دائم داشت
علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر نیز آخرین اقدامات انجام شده از سوی این جمعیت را در خدمات رسانی به زلزله زدگان غرب كرمانشاه تشریح كرد و افزود: زلزله كرمانشاه به عنوان یكی از بزرگترین زلزله‌های ۵٠ سال اخیر ایران، زخم بزرگی بود كه در سال ١٣۹۶ همه ما را آزرد. گستره جغرافیایی بسیار وسیع، زمان نامناسب و ویژگی‌های فرهنگی محل حادثه، این زلزله را از سایر زلزله‌های ایران مجزا و سختی كار را بیشتر می‌كرد. جمعیت هلال احمر بر اساس وظایف ذاتی كه در چنین حوادث بزرگی برعهده دارد، اقدامات متعددی را در طول یكسال گذشته انجام داده كه سعی می‌كنم در چند محور و به ‌صورت خلاصه آن‌ها را توضیح بدهم.

* امداد و نجات
براساس پروتكل‌های امدادی، نخستین و مهمترین اقدام پس از حوادث بزرگ در ۷٢ ساعت اولیه، انجام عملیات امداد و نجات است. بر این اساس مركز عملیات اضطراری (EOC) در سازمان امداد و نجات و همچنین جمعیت هلال احمر استان كرمانشاه و سپس استان‌های معین در یك ‌ساعت اول حادثه فعال شد و كنترل عملیات را به دست گرفت.
٣۸ تیم واكنش سریع، ۵٣ تیم تخصصی آواربرداری، ٣١ تیم جست و جوی سگ های نجات (آنست) در استان كرمانشاه و استان های معین همراه با تمام تجهیزات انفرادی، گروهی و مكانیزه بلافاصله عازم مناطق زلزله زده شدند.
طرح اولیه عملیاتی امدادرسانی براساس اطلاعات دریافتی آماده و شهرهای مختلف آسیب‌دیده براساس جمعیت و شدت آسیب، میان استان های معین تقسیم شده و در مجموع ٢١ استان، وارد عملیات امدادرسانی به حادثه‌دیدگان شدند.

* امداد هوایی
با توجه به وسعت جغرافیایی منطقه و احتمال بسته شدن جاده ها، امداد هوایی جمعیت هلال احمر در همان ساعات اولیه به حالت آماده باش درآمد. با این حال به دلیل تاریكی هوا و عدم پرواز در شب، عملیات امداد هوایی از نخستین دقایق روز بعد آغاز شد.
۹ فروند بالگرد امدادی هلال احمر در نخستین ساعات صبح به سمت منطقه زلزله زده پرواز كرد و با احتساب بالگرد استان كرمانشاه تعداد بالگردهای درگیر در این عملیات به ١٠ فروند رسید.
بالگردهای جمعیت هلال احمر در طول این عملیات توانستند ركوردی كم‌نظیر از انتقال مصدومان به مراكز درمانی و انتقال اقلام امدادی به روستاهای دوردست را از خود برجای بگذارند.
در طول ١٣ روز انجام عملیات ٢۷۷ ساعت و ٢۷٢ سورتی پرواز انجام شد، ١۹۴ مصدوم به مراكز درمانی انتقال داده شدند، ۷۹٢ نفر از نیروهای امدادی به مناطق دوردست منتقل شدند و ١٢۹ هزار كیلوگرم بار شامل انواع اقلام امدادی حمل شد.

* درمان اضطراری
بزرگترین مشكل پس از حوادث بزرگ، انتقال و درمان مصدومان است كه در زلزله كرمانشاه ركورد كم‌نظیری در تاریخ حوادث ایران در این زمینه رقم خورد كه در كاهش آمار تلفات بسیار موثر بود.
بیمارستان صحرایی (RDH ) هلال احمر ساعت ۷ صبح روز حادثه در سرپل‌ذهاب برپا شد و ارائه خدمات به مصدومان را آغاز كرد.
مصدومان از طریق آمبولانس ها و بالگردها به سرعت انتقال یافتند، پزشكان داوطلب فراخوان و به مناطق آسیب دیده اعزام شدند.
در زمان انجام عملیات تا ٢ ماه پس از حادثه، یك بیمارستان صحرایی (RDH) با ۹٠ نفر- روز، ١٢ درمانگاه اضطراری (BHCU) با ٢ هزار و ٢۵٠ نفر- روز، ۴ مركز خدمات توانبخشی با ١٢٠ نفر- روز و در مجموع با ٢۴۶٠ نفر -روز نیرو به ارائه خدمات پرداختند.
در طول یك ماه پس از حادثه به هزار و ٢٢١ نفر فوریت های درمانی، ١۴ هزار و ۴٠١ تن ویزیت پزشكی، ۷ هزار و ۷۶١ تن خدمات پرستاری، ٢ هزار و ١۸ تن خدمات زنان و مامایی و ۷۹۷ تن خدمات بهداشت روان ارائه شد.
خدمات توانبخشی و فیزیوتراپی بلافاصله در منطقه مهیا شد و به‌ صورت ثابت و سیار ادامه یافت.
در یك ماه نخست وقوع زمین لرزه كرمانشاه، به بیش از ٢ هزار و ۶۹۴ تن خدمات فیزیوتراپی ارائه شد و ۶۴٠ تن نیز از خدمات ارتوپدی فنی هلال احمر به‌صورت رایگان بهره بردند. علاوه بر این تعدادی از مصدومان با درجه مصدومیت بالا و ضایعه نخاعی به بیمارستان فوق تخصصی نورافشار در تهران منتقل شدند و روند درمان این افراد به صورت رایگان طی شد.

* توزیع اقلام و اسكان اضطراری
اسكان اضطراری در چادر برعهده جمعیت هلال احمر است و از این رو اقدامات لازم در این خصوص به رغم مشكلات فراوان به سرعت انجام شد. در همین راستا در حالی كه طبق استانداردها، برای ٣٣ هزار خانوار حاضر در منطقه، حداكثر همین مقدار چادر می‌بایست توزیع شود اما، به دلیل شرایط بحرانی منطقه و امنیت روانی مردم در مجموع ۹٢ هزار و ۵٠٠ تخته چادر در منطقه توزیع شد.
پس از برطرف شدن اضطرار و پایان عملیات نجات، عملیات امدادی وارد فاز بعدی شد و توزیع اقلام ضروری دیگر برای اسكان اضطراری سرعت بیشتری گرفت. در همین خصوص طبق دفترچه های امدادی بیش از ٢۸۸هزار كیلوگرم نایلون به منظور جلوگیری از آبگرفتگی، ۴۹ هزار شعله والوور، ٣٠٠ هزار تخته پتو، ۶٣ هزار تخته موكت، ٢۷ هزار ست ظروف، ۴۹هزار ست بهداشتی، ٢١ هزار گالن آب و بیش از ۴١ هزار هیتر برقی میان آسیب دیدگان توزیع شد.

* تغذیه اضطراری
تغذیه اضطراری آسیب دیدگان در دو مرحله انجام شد كه در مرحله نخست جیره ۷٢ ساعته میان آسیب دیدگان توزیع شد. این بسته های غذایی به تعداد ١١٢ هزار بسته شامل نیازهای اولیه غذایی مثل نان، قند و شكر، برخی كنسروها و نظایر آن با توجه به حدود ۵٠ هزار شناسنامه امدادی صادر شده، میان زلزله زدگان در شهرها و روستاهای مختلف توزیع شد.
در مرحله دوم بسته غذایی یك ماهه توزیع و با توجه به نیاز زلزله زدگان یك بار دیگر نیز تكرار شد. در مجموع بالغ بر ١٣۵ هزار بسته غذایی یك ماهه شامل برنج، روغن، كنسرو و نظایر آن میان زلزله زدگان توزیع شد و در طول ٢ ماه نخست ۵٠٠ هزار بطری آب معدنی نیز از منابع جمعیت هلال احمر میان زلزله زدگان توزیع شد.

* خدمات روانی- اجتماعی
پس از رفع شرایط اضطراری و با توجه به تالمات روحی و روانی در مناطق آسیب دیده، تیم‌های خدمات روانی اجتماعی جمعیت هلال احمر با عنوان تیم‌های سحر از استان‌های مختلف وارد منطقه شده و به ارائه خدمات مختلف به كودكان، زنان و اقشار آسیب‌پذیر پرداختند.
ایجاد فضاهای دوستدار كودك، سركشی به خانواده‌ متوفیان، برپایی خیمه های نماز، ارائه خدمات بهداشتی، آموزش‌ها و مشاوره‌های لازم، برپایی مراسم ختم، عیادت از مجروحان، توزیع اسباب بازی و نظایر آن از جمله برنامه‌های این تیم‌ها بود. ۶۴ تیم از ٣١ استان شامل ۸۷۸ نفر به تدریج وارد شهرهای و مناطق مختلف زلزله زده شدند. این خدمات تا عید نوروز ادامه داشت و در مجموع بیش از ١۶۷ هزار نفر از برنامه های مختلف بهره بردند.

* كمك‌های مردمی
كمك های مردمی به هلال احمر در زلزله كرمانشاه بی‌سابقه بود و ركورد شكست. در حالی كه در زلزله مشابه قبلی (ورزقان، پنج سال پیش) مردم ٢٢ میلیارد تومان به هلال احمر كمك كرده بودند، میزان كمك‌های مردمی در زلزله كرمانشاه به ۶۷ میلیارد تومان رسید و این جدا از ٢٠ هزار تن اقلام فیزیكی (به ارزش تقریبی ۷٠ میلیارد تومان) بود كه به شعب هلال احمر در سراسر كشور تحویل شد.
پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر می گوید: از همان ابتدای كار تصمیم گرفتیم تا ریالی از كمك‌های مردمی در مسیر خدمات امدادی هلال احمر مصرف نشود و مستقیم در اختیار آسیب دیدگان واقعی قرار گیرد.
به گفته او، جمعیت هلال احمر در زلزله كرمانشاه از منابع داخلی خود بالغ بر ٢۵٠ میلیارد تومان هزینه كرد، اما بدون آنكه ریالی از كمك های مردمی را صرف فرآیندهای عملیاتی خود در منطقه زلزله زده كند، همه آن‌ها را به تدریج در اختیار زلزله‌زدگان قرار داد.
وی افزود: از این كمك‌ها در ماه‌های نخست پس از حادثه ۵ میلیون تومان در اختیار خانواده‌هایی قرار گرفت كه عزیزی را از دست داده بودند. ۵ میلیون تومان نیز نصیب خانواده‌هایی شد كه تا ١٠ روز پس از زلزله فرزندشان متولد شده بود.
پس از تكمیل بانك اطلاعاتی خانه‌های تخریب شده توسط بنیاد مسكن و شناسایی سرپرستان خانوارها با كمك سازمان هدفمندی یارانه‌ها، فرصت برای كمك‌های دقیق‌تر به خانواده‌های زلزله زده فراهم شد.
حدود ٢۹ هزار خانه از نوع تخریبی یك و ٢ شناسایی شدند كه بیشترین آسیب را از این زلزله مصیبت بار دیده بودند. در نخستین فرصت پیش از عید نوروز مبلغ ٣٠٠ هزار تومان از محل كمك‌های مردمی در اختیار ٢۹ هزار خانواده زلزله‌زده قرار گرفت.
با شناسایی دقیق خانوارها، برای خرید ٣ قلم لوازم خانگی شامل كولر، یخچال و فرش مبلغ ٢ میلیون تومان در اردیبهشت‌ ۹۷ به حساب سرپرستان ٢۹ هزار خانواده زلزله زده واریز شد.

* ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زلزله زدگان
طیب قدیمی، نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در مناطق زلزله زده كرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، گفت: ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زلزله زدگان در مناطق زلزله زده غرب كرمانشاه كه از صبح روز 22 آبان 96 با جدیت آغاز شد تا به امروز ادامه دارد.
وی ادامه داد: این خدمات در حوزه بهداشت به صورت فعال در روستاها و به صورت غیر فعال( با مراجعه مردم) در شهرها ارائه شد به طوری كه 6 روز بعد از وقوع زلزله خدمات بهداشتی زلزله زدگان به وضعیت روزهای قبل از زلزله برگشتند.
نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در مناطق زلزله زده ادامه داد: ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق زلزله زده از 21 آبان 96 تا كنون ادامه دارد. سطح كیفی این خدمات مطلوب است.
وی با اشاره به اینكه كار ساخت خانه های بهداشت و مراكز سلامت هم پیشرفت های خوب و چشمگیری داشته است، گفت: در حوزه بهداشت در تمام مراكز بهداشتی و درمانی در مناطق زلزله زده خدمات مورد نیاز مردم ارائه می شود و حدود 190 واحد بهداشتی تخریبی بر اثر زلزله كه آسیب های جزئی دیده بودند تا پایان اردیبهشت 97 تعمیر و مقاوم سازی شدند.
نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در مناطق زلزله زده غرب كرمانشاه، ادامه داد: 45 باب خانه های بهداشت كه تخریب شده بودند و نیاز به مقاوم سازی و احداث مجدد داشتند نیز با همت خیرین بازسازی شده اند و 30 واحد از این 45 واحد تا پایان آبان 97 به بهره برداری خواهد رسید.
نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در مناطق زلزله زده در خصوص اقدامات در حوزه درمان در مناطق زلزله زده نیز گفت: خدمات درمانی با راه اندازی بیمارستان جدید بانگر با 50 تخت، 6 بخش و 2 اتاق عمل ارائه می شود كه البته قبل از زلزله یك بیمارستان 50 تخته در شهرستان سرپل ذهاب به بیماران ارائه خدمات می داد كه با راه اندازی بیمارستان جدید، ارائه خدمات به روال عادی بازگشته است.
وی درخصوص اقدامات عمرانی در مناطق زلزله زده نیز گفت: در بحث عمرانی بخش عمده كار به بازسازی بیمارستان ها ارتباط دارد كه كار بازسازی و مقاوم سازی آنها در حال بررسی و انجام است.

* 2هزار واحد مسكونی نوساز واگذار شد
پرویز فتاح، رئیس كمیته امداد خمینی(ره) نیز از واگذاری 2 هزار واحد مسكونی نوساز به مددجویان زلزله ‌زده كرمانشاه از سوی این كمیته خبر داد.
وی در این مراسم با اشاره به اینكه خرداد امسال ۵۰۰ واحد مسكونی برای مددجویان زلزله‌ زده این نهاد در استان كرمانشاه ساخته شده است، گفت: شنبه 19 آبان امسال نیز دو هزار واحد مسكونی دیگر در مناطق قصر شیرین، سرپل ذهاب، گیلان غرب، دالاهو، اسلام‌آباد غرب و ماهی دشت به مددجویان كمیته امداد واگذار شد.
وی با بیان اینكه دو هزار و ۵۰۰ واحد مسكونی ساخته ‌شده مربوط به مددجویان ۵۵۰ روستای استان كرمانشاه است گفت: این واحدها پس از تجهیز و تأمین امكاناتی مانند آب و برق به خانوارهای تحت حمایت این نهاد واگذارشده است.
فتاح با اعلام اینكه تاكنون چهار هزار و ۵۰۰ واحد مسكونی مددجویان تحت حمایت كمیته امداد كه در زلزله آسیب‌ دیده بودند تعمیر و تحویل داده شده است افزود: ساخت و تعمیر دو هزار و ۷۰۰ واحد آسیب ‌دیده دیگر نیز تا نیمه نخست سال آینده به پایان می ‌رسد.
وی با اعلام اینكه متوسط كمك‌های مردمی برای ساخت واحدهای مسكونی روستایی ۱۲ میلیون تومان و واحدهای شهری ۱۵ میلیون تومان است گفت: مردم برای بازسازی منازل مددجویان زلزله‌ زده كرمانشاه تاكنون ۶۰ میلیارد تومان كمك كرده‌ اند.
رئیس كمیته امداد ادامه داد: از زمان وقوع زلزله تاكنون به ارزش ۸۰ میلیارد تومان كالا و لوازم ضروری میان مردم زلزله ‌زده این مناطق توزیع‌ شده است.
فتاح با تاكید كمیته امداد در توزیع امكانات میان اهل تشیع و تسنن تفاوتی قائل نیست گفت: توزیع برابر كمك‌ها میان هموطنان شیعه و سنی یكی از افتخارات نظام است.

* 2220میلیارد تومان صرف بازسازی شد
علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی نیز گفت: از آبان پارسال تاكنون بیش از 2 هزار و 220 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت و تعمیر واحدهای مسكونی در مناطق شهری و روستایی مناطق زلزله زده استان كرمانشاه پرداخت شده است.
وی با اعلام این مطلب اظهار داشت: زلزله كرمانشاه 21 آبان پارسال در این استان به وقوع پیوست و به واحدهای مسكونی برخی شهرها وهزار و 623 روستا خسارت وارد كرد.
وی توضیح داد: با ارزیابی هایی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی انجام داده، تاكنون هزار و 900 میلیارد تومان تسهیلات به مردم این منطقه پرداخت شده و 320 میلیارد تومان آن نیز به صورت بلاعوض به خسارت دیدگان پرداخت شده است.
رئیس بنیاد مسكن با بیان اینكه در این حادثه به بیش از 100 هزار واحد مسكونی خسارت وارد شد، افزوده است: برآوردهای اولیه ما نشان می داد كه 37 هزار واحد مسكونی باید در این منطقه احداث و 63 هزار واحد نیز تعمیر اساسی شود.
تابش اضافه كرد: بنیاد مسكن در 2 ماه نخست وقوع زلزله به دنبال اسكان موقت مردم بود و موفق شد با كمك سایر نهادها از جمله ارتش و سپاه اسكان موقت را در شهرها و روستاهای مناطق زلزله زده استان كرمانشاه به خوبی انجام دهد.
رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی یادآور شد: هیات دولت سه روز پس از وقوع زلزله تمام اعتبارات مورد نیاز منطقه را مصوب كرد و بلافاصله پرداخت تسهیلات و كمك‌های بلاعوض به مردم خسارت دیده استان كرمانشاه آغاز شد.
وی افزود: تاكنون 105هزار و 592 پرونده برای دریافت وام به بانك‌های عامل معرفی شده كه از این تعداد 97هزار و 310 مورد به انعقاد قرارداد منجر شده است.
تابش گفت: برای انجام تعمیر واحدهای مسكونی نیز مقرر شد برای واحدهای شهری و روستایی 12 میلیون تومان تسهیلات اختصاص یابد و 2 میلیون تومان نیز به صورت بلاعوض به خسارت دیدگان پرداخت شود.
رئیس بنیاد مسكن تصریح كرد: همزمان با این اقدام، پرداخت وام معیشتی به هموطنان در این مناطق آغاز شد كه 10 میلیون تومان آن به صورت وام و 2 میلیون تومان آن به صورت بلاعوض بود.
گزارش از: فرهاد شرف پور
اجتمام *7029 * 3063