۲۱ آبان ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۳۲
کد خبر: 83097069
۰ نفر
سواد رسانه ای ابزار زندگی در زیست بوم جدید است

تهران- ایرنا- رئیس مركز فنآوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فضای مجازی را زیست بوم جدید خواند و گفت: سواد رسانه ای ابزار زندگی در زیست بوم جدید است، برای اینكه با آمدن دنیای «وب 5» دنیای مجازی و واقعی به هم می آمیزند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا سید مرتضی موسویان روز دوشنبه در آیین اختتامیه دومین همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی در سالن همایش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: آنچه امروز فضای مجازی برای ما به ارمغان آورده معدل كمتر دانش آموزان ما بر اساس گزارش 96 است، در حالیكه فضای مجازی باید به كمك ما می آمد كه توانایی ها را افزایش دهیم.
موسویان گفت: یكی از تعاریفی كه برای سواد رسانه ای آمده مهارت تفكر انتقادی است كه به انسان كمك می كند، به طور مستقل فكر كند و با آگاهی كامل پیام های رسانه ای را پردازش كند، منظور از ارتقا دانش این است كه پس از اضافه شدن اطلاعات به دانش نهفته ، بر دانش كلی ما افزوده شود.
رئیس دومین همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی فضای مجازی گفت: برای تحقق این امر نیاز به یك بنیان آموزشی است، مهمترین بخش برای ارتقای سواد رسانه ای دوره ابتدایی است.در كشورهای توسعه یافته تمام هم و سرمایه شان را برای دوره ابتدایی می گذارند.
موسویان افزود: مارشال مك لوهان از دهكده جهانی حرف زده و پیش بینی كرده بود كه انسان ها در این فضا نیاز به سواد رسانه ای دارند، امروز چنین شرایطی تحقق یافته پس باید بیاموزیم تفكر انتقادی چیست.
وی گفت: یك منتقد فیلم پس از مشاهده فیلم و بررسی و كشف زوایایی كه جدید است و شما ندیده اید را از فیلم به شما نشان می دهد، منتقدی كه ما قبولش داریم چیزی را می بیند كه من نمی بینم، یا یك موسیقیدان در موسیقی نت هایی را می بیند كه من نمی بینم ،یك منتقد رسانه ها نیز همینگونه است.

** سواد رسانه ای میزان نخبگان جامعه را افزایش می دهد
موسویان افزود: هرجامعه ای درصدی از نخبگان را به عنوان عامل اصلی ثروت می پروراند كه معمولا یك درصد جامعه هستند.یكی از مواردی كه سواد رسانه ای دنبال می كند افزایش این یك درصد است.سواد رسانه ای به دنبال افزایش تعداد كسانی كه می توانند دید انتقادی داشته باشند در حوزه های خود است تا پس از این مرحله كه فرد به تولید خلاق رسید یك پارادیم و ارزش جدید را بتواند ارایه دهد.
این مقام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در درجه اول اعتقاد بر این است كه این توانایی ها باید در مربیان و والدین دوره ابتدایی پرورانده شود تا بتوانند در كنار فرزندان در فضای مجازی زیست بوم اصلی كه راه برگشتی برای زیست بوم قبلی نگذاشته است، زندگی كنند.
موسویان اظهار داشت: در عرصه جنگ نرم امروز، افراد با سواد رسانه ای می توانند واكسینه شده و از هژمونی رسانه ای دوری كنند.امنیت سواد رسانه ای به حدی است كه امروز برای ثروت شدن در كشورهای توسعه یافته این هزینه ها را سرمایه گذاری نام می گذارند.
وی افزود: بشر به دنبال شبیه سازی مغز انسان است از سوی دیگر جامعه شبكه ای كه به وسعت تمامی حیوانات و بشر و همه نباتات و همه اشیای تولیدی همه چیز در یك شبكه قرار می گیرد تا جایی كه نمی توان تشخیص داد با چه كسی یا چه چیزی در ارتباط هستید در حال گسترش است.
موسویان گفت: از سوی دیگر شبیه سازی محیط هم دارد صورت می گیرد.بحث مربوط به پردازش هر روز دارد قوی تر می شود.آخرین تحولی كه دارد اتفاق می افتد و سواد رسانه ای تنها می تواند در این زمینه به ما كمك كند ایجاد شبیه سازی شده های انسانی در دنیای مجازی است،تمام حواس پنجگانه ما در حال شبیه سازی است و در سال 2030 لامسه هم شبیه سازی اش صد درصد می شود.
وی گفت: تنها پیوند ما با فضای جدید مغز ماست، پس آنچه مهم است رشد فكری، بینشی و دانش ماست.تنها واسطه ای كه در زیست بوم جدید برای انسان قابل ساختن مجدد نیست دانش ماست كه در زیست بوم جدید محور اصلی است پس سواد رسانه ای ابزار زندگی در زیست بوم جدید است، برای اینكه با آمدن دنیای وب 5 دنیایی به نام دنیای واقعی نداریم.بنابراین به روش های گذشته نمی توان اتكا كرد
این مقام وزارت فرهنگ، پیشنهاد داد در نظام دوره ابتدایی رده بندی سنی را یاد بدهند و گفت: انجمن سواد رسانه ای درنظر دارد برای رده های سنی مختلف بسته های آموزشی ایجاد كند و در اختیار مخاطبان قرار دهد.
فراهنگ**3009** 1418