عدم تعهد اروپا منجر به بی ثباتی در منطقه می شود

تهران- ایرنا- رییس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: تعهد به برجام، نشانه خوبی است كه آیا می‌توان برای ابتكارات دیگر به اروپا اعتماد كرد، عدم تعهد اروپایی ها می‌تواند موجب بی‌ثباتی در منطقه شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از شورای راهبردی روابط خارجی، «سیدكمال خرازی» كه برای شركت درهمایش پاریس برای صلح در پایتخت فرانسه به سر می‌برد با دومینیك دوویلپن نخست‌وزیر سابق فرانسه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو كرد.
در این ملاقات، مسائل منطقه، مناسبات ایران و اروپا، سیاست‌های آمریكا و وضعیت امروز اروپا به‌تفصیل مورد بحث قرار گرفت.
خرازی به مسائل منطقه و به‌ویژه خروج آمریكا از برجام و تعهدی كه اروپاییان در قبال این توافق به عهده دارند، اشاره كرد و افزود: لازم است اروپا هر چه سریع‌تر به تعهدات خود عمل كند.

** اتحادهای جدیدی در خاورمیانه در حال شكل گیری است
نخست‌وزیر سابق فرانسه نیز در این دیدار تأكید كرد كه فرصت خوبی برای پایان جنگ در یمن ایجاد شده و باید جلوی كشتار و گرسنگی یمنی‌ها توسط عربستان سعودی و امارات گرفته شود.
دوویلپن درباره سیاست‌های آمریكا گفت: آنان به دنبال یك جانبه‌گرایی و از بین بردن سازمان‌هایی هستند كه بعد از جنگ جهانی دوم شكل گرفته و ایجاد شكاف بین شرق و غرب اروپا یكی از اهداف آنهاست.
وی یادآور شد: دنیا امروز در وضعیت پیچیده‌ای قرار گرفته و نیاز به ابتكارات جدیدی دارد. اوضاع در خاورمیانه به بن‌بست رسیده و اتحادهای جدید در حال شكل‌گیری است.
نخست‌وزیر سابق فرانسه خاطرنشان كرد: بعید نیست كه خاورمیانه در یكی - دو سال آینده و با توجه به زمان نزدیك شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریكا با بحرانی روبرو شود، لذا كشورهایی كه در منطقه دنبال ثبات هستند باید دقت و هوشیاری لازم را به كار گیرند.
دوویلپن تصریح كرد: اعتمادها از بین رفته است، ولی اگر كشورهای منطقه امنیت و ثبات را دنبال كنند و از ابتكارات جدید بهره ببرند، اروپا نیز آمادگی‌ همكاری خواهد داشت.
سیام**2021**1336